fbpx

Już wkrótce premiera biografii Stanisława Lema!

To jedna z najbardziej oczekiwanych książkowych premier roku. 2 sierpnia, nakładem Wydawnictwa Czarne w koedycji z wydawnictwem AGORA, ukaże się Lem. Życie nie z tej ziemi autorstwa Wojciecha Orlińskiego – pierwsza w Polsce biografia autora „Cyberiady”. Patronami książki są Kraków Miasto Literatury UNESCO i lem.pl-oficjalna strona Stanisława Lema. Promocji książki będzie towarzyszyć cykl spotkań z autorem i krytykami literackimi organizowanych w ramach najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Wszystkich fanów twórczości Lema zapraszamy we wrześniu do Krakowa na uroczyste obchody urodzin Stanisława Lema. Szczegóły już wkrótce!

Lem. Życie nie z tej ziemi to przeszło 400 stron, na których Wojciech Orliński, korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, wyjaśnia tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm?  Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku?  Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje Fiaska, Głosu Pana i Kataru od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?

Premierze książki towarzyszy ogólnopolska trasa promocyjna, podczas której Wojciech Orliński spotka się z czytelnikami (najbliższe wydarzenia):

  • 1 sierpnia – Teatr nad Wisłą „Klancyk z Lema feat. Wojciech Orliński”
  • 5 sierpnia – OFF Festiwal Katowice, Kawiarnia Literacka
  • 14 sierpnia – Częstochowa, Odwach
  • 17 sierpnia – Literacki Sopot
  • 25-26 sierpnia – POLCON Lublin
  • 5 września – Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych (Warszawa)
  • 12 września – Obchody urodzin Stanisława Lema w Krakowie (Kino Kijów)
  • 28 września – Centrum Nauki Kopernik, Warszawa
  • 26-29 października – Festiwal Conrada, Targi Książki w Krakowie

 

Tymczasem już teraz zapraszamy na wrześniowe (w dniach 9-12) obchody urodzin Stanisława Lema w Krakowie, w programie między innymi: konwent LemCon, rozstrzygnięcie konkursu na mural lemowski, kolejna edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, spacer lemowski i uroczysta gala urodzin w Kinie Kijów.

Lem. Życie nie z tej ziemi

Wpisz szukaną frazę: