fbpx

Po Warszawie i Łodzi przyszedł czas na Kraków. To tu 26 października zmierzymy się z trzecią edycją Rymoliryktanda, czyli ogólnopolskiego dyktanda wymyślonego przez jednego z najbardziej cenionych współczesnych tekściarzy młodego pokolenia – Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego. Gdzie odbędzie się ortograficzny pojedynek? O tym zdecydujecie sami! Zachęcamy więc do podsyłania propozycji miejsc na adres: Ry2013@eluce.pl.

Tego arcytrudnego dyktanda jeszcze nikomu nie udało się napisać bezbłędnie. Nic w tym dziwnego. Każde zdanie tekstu ułożonego przez L.U.C najeżone jest ortograficznymi niuansami a dyktujący go artysta nierzadko ucieka się do charakterystycznej dla niego desylabizacji i zabawy słowem. Jakby tego było mało, uczestnikom słownego pojedynku przeszkadzają niespodziewane zdarzenia niczym z gier komputerowych, które skutecznie wytrącają piszących ze skupienia. Ukończyć to starcie nie jest więc łatwo, ale warto próbować. Oprócz zabawy i niezwykłej atmosfery Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 000 zł; nagrody przewidziano także dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca (otrzymają odpowiednio: 5 000 zł i 3 000 zł).

O tym, gdzie dokładnie odbędzie się Rymoliryktando, zdecydują sami uczestnicy.

– Chcemy wyprowadzać kulturę słowa na ulice miast, także do sfer wykluczonych z uczestnictwa w kulturze. Chcielibyśmy wyjść w przestrzeń miasta i zarażać przechodniów bogactwem naszego języka – mówi Łukasz L.U.C Rostkowski. – Zachęcamy więc do podsyłania propozycji miejsc na adres: Ry2013@eluce.pl.

Kraków nieprzypadkowo stanie się w tym roku „stolicą słowa pisanego”. Miasto ubiega się bowiem o zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO.

– Rymoliryktando to projekt mający na celu podkreślenie wagi słowa oraz zwrócenie uwagi na piękno języka polskiego, nie wyobrażam więc sobie, żeby mogło nas przy nim zabraknąć – uważa Izabela Helbin dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Wydarzenie doskonale wpisuje się w cykl realizowanych przez nas działań, poprzez które promujemy literacki wizerunek miasta, wśród których wymienić można wparcie dwóch ważnych wydarzeń – Festiwalu Conrada i Festiwalu Miłosza, a także współpracę z Targami Książki oraz organizację przez cały rok wielkiej bezpłatnej wymiany książek znanej miłośnikom literatury jako Drugie Życie Książki – dodaje.

Ogólnopolskiemu dyktandu towarzyszyć będą performensy i koncert o wyjątkowej formule, a także debaty i dyskusje naukowe. Nad wiarygodnością i poziomem przedsięwzięcia jak co roku czuwać będzie dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.

Więcej informacji na: www.rymoliryktando.pl

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.

Wpisz szukaną frazę: