fbpx

JAZZFORMANCE Wirpsza: Spójność świata

Fundacja Miasto Literatury zaprasza na cykl performansów słowno-muzycznych JAZZFORMANCE, poświęconych twórczości polskich poetów w jazzowej interpretacji znakomitych artystów. Wydarzenia tworzą nową erę widowiska, która wychodzi naprzeciw wymogom poezji nowoczesnej. W tegorocznej edycji proponujemy 4 koncerty poetycko-jazzowe. Muzycy jazzowi – Marcin Oleś, Bartłomiej Brat Oleś i Piotr Orzechowski oraz aktor Radosław Krzyżowski przedstawią poematy Witolda Wirpszy oraz inspirowane nimi kompozycje muzyczne.

JAZZFORMANCE tworzy nową formę widowiska, które wychodzi naprzeciw wymogom poezji nowoczesnej. Forma ta ma swoje korzenie w doświadczeniach artystów anglojęzycznych, którzy, z dużym powodzeniem rozszerzyli formułę koncertu poetyckiego (np. współpraca Laurie Anderson i Kronos Quartet). Twórcy związani z JAZZFORMANCE mają za sobą również udane doświadczenia z dziedziny fuzji literatury i muzyki: kooperatywa Oleś-Skolias-Krzyżowski z wierszami Konstandinosa Kawafisa, „Winter Planet”, literacko-muzyczny performance oparty na twórczości chilijskiego poety Enrique Wintera. Językowe eksperymenty Witolda Wirpszy są znakomitą inspiracją dla muzyków jazzowych, Marcina Olesia, Bartłomieja Olesia i Piotra Orzechowskiego (Pianohooligan), których sztuka opiera się na grze skojarzeń. Wybór tekstów Wirpszy przez muzyków młodego pokolenia świadczy o głębokim osadzeniu jego poezji we współczesnych kontekstach. Wirpsza warty jest „odkrycia” także dlatego, że skala jego twórczości jest odwrotnie proporcjonalna do pozycji, jaką ten wybitny poeta, formalnie dzielący klasę Karpowicza i Barańczaka, zajmuje w naszym krajobrazie kulturowym. Na pierwszy koncert z cyklu JAZZFORMANCE zapraszamy 18 października 2015 r. o godz. 19:00 do studia Radia Kraków (al. Słowackiego 22). Koncert pt. Wirpsza: Spójnośćświata będzie retransmitowany na antenie Radia Kraków w dn. 20.10.2015 o godz. 21:00. W listopadzie i grudniu odbędą się kolejne koncerty: w Małopolskim Ogrodzie Sztuki i w trakcie festiwalu Boska Komedia.

the same price of bvlgari serpenti imitation watches for sale in usa is really equaled using personalized merit.

Wykonawcy:

Radosław Krzyżowski (głos)

Marcin Oleś (kontrabas)

Bartłomiej Brat Oleś (perkusja)

Piotr Orzechowski „Pianohooligan” (fortepian)

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Producent: Fundacja Miasto Literatury

Partner: Radio Kraków

Koncert Wirpsza: Spójność świata zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

Wpisz szukaną frazę: