Jakub Nowak laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza!

Jakub Nowak, autor wydanej pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO powieści „To przez ten wiatr” został laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Na miesięczną rezydencję literacką w Vence pojedzie Wiktoria Bieżuńska, autorka książki „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (Wydawnictwo Cyranka).

W laudacji dla nagrodzonego debiutu czytamy: „Powieść Jakuba Nowaka była dla nas ogromną niespodzianką i wyzwaniem. To brawurowe przepisanie epizodu krótkiego pobytu Henryka Sienkiewicza i początku kariery Heleny Modrzejewskiej w Ameryce. Dzieje się na farmie, w której mieszka i pracuje prowizorycznie sklecona mała komuna. Wrze tam i kipi: erotyczna fascynacja pomiędzy aktorką a pisarzem przybiera nową postać, postyczniowi weterani z trudem radzą sobie z uprawą winorośli, klasowe zależności zyskują nowy kontekst. Dokonuje się tu też dekonstrukcja męskości – patriarchat wydaje się u kresu sił. Jednak przede wszystkim cała ta grupa konfrontuje się z nowym światem. Wywrotowa praca odbywa się tu też w obrębie samego gatunku literackiego. „To przez ten wiatr” to powieść nieprzewidywalna fabularnie, alternatywna wobec tego, co było nam opowiadane, po Gombrowiczowsku wywraca na nice nasze wyobrażenia o pisarzach, artystkach i polskiej kulturze. Mamy do czynienia z prawdziwym morderstwem popełnionym na polskich mitach.”

Członkini kapituły Nagrody, Justyna Sobolewska, pisze natomiast: „Czytałam nagrodzoną (…) powieść Jakuba Nowaka „To przez ten wiatr” dwa razy odkrywając w niej kolejne warstwy. Bardzo odświeżające jest to wrzucenie grupy Polaków, z Sienkiewiczem i Modrzejewską, w rzeczywistość amerykańską, gdzie są wyjęci z ustalonych polskich hierarchii, pozbawieni swoich ról i pozycji społecznej. Tam to nie działa, zostają gołe instynkty i nieświadome pragnienia, które nimi kierują. Świetniie Nowak pokazuje relacje między nimi, pożądanie, przemoc, a do tego jest żywioł, ziemia, mozół pracy fizycznej i nieważność spraw, które były istotne w Polsce. Filmowa jest to proza, sceny zostają w głowie. I to wyrwanie polskich mitów ze swojskiego kontekstu działa oczyszczająco. A na końcu pojawia się pytanie, jak by się kształtowała dalej polska kultura, gdyby wydarzenia potoczyły się tak, jak w powieści Nowaka? Wyobraźmy to sobie.”

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom. W VIII edycji można było zgłaszać książki wydane w 2022 roku. Nominacje w tym roku otrzymali: Wiktoria Bieżuńska (za książkę „Przechodząc przez próg zagwiżdżę”, Wydawnictwo Cyranka), Olga Górska („Nie wszyscy pójdziemy do raju” Wydawnictwo Drzazgi), Urszula Honek („Białe noce”, Wydawnictwo Czarne) , Sabina Jakubowska („Akuszerki”, Wydawnictwo Relacja) oraz Jakub Nowak („To przez ten wiatr”, Powergraph).

Aż 3 książki spośród nominowanych w tym roku, zostały wydanie pod naszym patronatem: powieść Jakuba Nowaka, Olgi Górskiej (która jest także absolwentką kursu pisania powieści KMLU) oraz laureatki Nagrody KMLU Urszuli Honek.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nominowanym, laureatce i laureatowi i… liczymy na ekranizację „To przez ten wiatr”!