fbpx

Jak rozmawiać z osadzonymi o literaturze, czyli 2. konferencja „Literatura w więzieniu”

Literatura uczy, bawi i wzrusza, ale też… resocjalizuje. 17 grudnia w Pawilonie Wyspiańskiego Wojciech Brzoska, Agnieszka Kłos, Tomasz Lipski i Agnieszka Wazowska omówią rolę literatury w procesie resocjalizacji osadzonych w aresztach i zakładach karnych podczas drugiej konferencji Literatura w więzieniu. Do dyskusji zaprosi Grzegorz Jankowicz – prowadzący zajęcia z cyklu Szkoła czytania w Areszcie Śledczym w Krakowie. W programie wydarzenia przewidziano panel dla dziennikarzy.

Druga edycja konferencji Literatura w więzieniu, realizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, poświęcona będzie resocjalizacji osadzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych poprzez ich udział w zajęciach literackich. Zaproszeni goście, w grupie których znaleźli się zarówno pracownicy służby więziennej, jak i aktywiści współpracujący z instytucjami penitencjarnymi, będą dyskutować o nowych propozycjach literackich aktywności dla osadzonych, a także zastanawiać się, w jaki sposób upowszechnić podobne programy resocjalizacyjne. Jak wzbogacić programy resocjalizacyjne o zajęcia czytelnicze? Jak rozmawiać z osadzonymi o literaturze, by stała się ona narzędziem resocjalizacji? Jakie metody mogą okazać się najlepsze w realiach aresztów i zakładów karnych? Na te i inne odpowiedzą 17 grudnia o godz. 10.00 w krakowskim Pawilonie Wyspiańskiego (plac Wszystkich Świętych 2) goście konferencji: Wojciech Brzoska, muzykujący poeta, organizator wielu wydarzeń kulturalnych dla osadzonych; Agnieszka Kłos, doktor nauk historycznych, autorka ogólnopolskiej akcji czytelniczej dla więźniów zakładów karnych Książka za kraty; Tomasz Lipski, autor audycji autorskich w radiowęźle w Areszcie Śledczym w Gdańsku i redaktor antologii poezji osób osadzonych oraz Agnieszka Wazowska, starszy wychowawca Działu Penitencjarnego ds. kulturalno-oświatowych i rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju. Konferencję poprowadzi Grzegorz Jankowicz – pracownik KBF, dyrektor programowy Festiwalu Conrada, od dwóch lat prowadzący zajęcia z cyklu Szkoła czytania w Krakowskim Areszcie Śledczym przy ulicy Montelupich w Krakowie.

Konferencja Literatura w więzieniu jest związana z zainicjowanym w 2018 roku projektem Krakowskiego Biura Festiwalowego realizowanym w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – Szkołą Czytania, czyli cyklem warsztatów literackich przeznaczonych dla różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, seniorów, a także osób mających utrudniony dostęp do kultury, w tym osadzonych w aresztach i zakładach karnych. Jest także kontynuacją działań podjętych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Fundacją Tygodnika Powszechnego w ramach 9. edycji Festiwalu Conrada (w 2017 roku w Krakowskim Areszcie Śledczym odbyła się Lekcja czytania z… przeprowadzona przez Michała Pawła Markowskiego, a także dyskusja pt. Lektura za kratami z udziałem Sylwii Chutnik, Marii Dąbrowskiej-Majewskiej, Bogny Świątkowskiej, Wojciecha Brzoski i Mikołaja Grynberga). W ubiegłym roku odbyła się pierwsza konferencja Literatura w więzieniu, w której uczestniczyli: Maria Dąbrowska-Majewska, Weronika Majewska, Wojciech Brzoska oraz Grzegorz Maślanka. Dzięki staraniom Grzegorza Jankowicza pierwszy raz w historii polskiego więziennictwa grupa osadzonych wzięła udział w spotkaniu z literacką noblistką – przybywając 26 października br. do Centrum Kongresowego ICE Kraków na rozmowę z Olgą Tokarczuk, która odbyła się podczas 11. edycji Festiwalu Conrada.

Szkoła Czytania to program, którego celem jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców, a także stworzenie narzędzi ułatwiających dostęp do kultury, a w szczególności do literatury – tym samym umożliwiając wspomnianym grupom aktywny udział w życiu literackim. Cykl realizowany jest w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Program konferencji Literatura w więzieniu 2

17.12.2019 r.
Miejsce: Pawilon Wyspiańskiego, p. 1, plac Wszystkich Świętych 2, Kraków

Sesja przedpołudniowa

10.00-10.45 Tomasz Lipski: „Powiew wolności, czyli poezja w Gdańskim Areszcie Śledczym”
10.45-11.30 Agnieszka Kłos: „Książka za kraty. Komunikacja w obszarze trudnym”
11.30-11.45 – przerwa kawowa
11.45-12.15 – panel dla dziennikarzy
12.30-13.30 – przerwa obiadowa

Sesja popołudniowa

13.45-14.30 Agnieszka Wazowska: „Czytelnika nie wolno zniewalać, czytelnika się urzeka
14.30-15.15 Wojciech Brzoska: „O zapotrzebowaniu na literaturę w więzieniu oraz aktywizowaniu twórczego potencjału osadzonych”
15.15-15.30 – podsumowanie obrad

Moderator obu sesji: Grzegorz Jankowicz

16.15 Grzegorz Jankowicz: warsztaty w Krakowskim Areszcie Śledczym przy. ul. Montelupich (omawiane teksty: William Faulkner Słońce zachodzi, James Baldwin Notatki syna tego kraju).

O gościach konferencji:

Agnieszka Kłos – współtwórczyni i współzałożycielka Katedry Mediacji Sztuki oraz Podyplomowych Studiów Mediacji Sztuki Współczesnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Doktor nauk historycznych (tytuł doktoratu: Witalność „martwych przestrzeni” Auschwitz-Birkenau). Od 2012 roku członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Od 2001 roku redaktorka magazynu „Rita Baum”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie literatury i teatru. Autorka książek prozatorskich nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Literackiej Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Obecnie w Katedrze Historii Sztuki i Filozofii na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Autorka ogólnopolskiej akcji czytelniczej dla więźniów zakładów karnych „Książka za kraty” (od 2006 roku).

Agnieszka Wazowska – st. wychowawca Działu Penitencjarnego ds. kulturalno-oświatowych oraz rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju. W Służbie Więziennej od roku 2006. Współautorka programu Kochaj nie odrzucaj. Psychospołeczne aspekty niepełnosprawności – świadome rodzicielstwo. Program został nagrodzony w 2016 roku w Ogólnopolskim Konkursie na Programy Resocjalizacyjne. Poświęcono mu również film pt. W roli ojca, nagrodzony w 2019 roku na Festiwalu Filmów Więziennych Prison Movie w Olsztynie za walory resocjalizacyjne. Autorka programu „Nie święci garnki lepią”, realizowanego przy współpracy z artystą Wojciechem Dzienniakiem w zakresie arteterapii. Prowadzi program „Motywator”, zdefiniowany jako wielowymiarowy program kształtowania umiejętności poznawczych skazanych, zwiększający ich osobiste kompetencje. Nadzoruje oddziaływania resocjalizacyjne w zakresie Dyskusyjnego Klubu Książki i innych kół zainteresowań działających na terenie jednostki.

Wojciech Brzoska – muzykujący poeta, autor ośmiu tomików, współautor kilku płyt. Zawodowo od lat związany z więziennictwem. Pomysłodawca adresowanego do więźniów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta. Organizator wielu wydarzeń kulturalnych (spotkań literackich, koncertów oraz warsztatów artystycznych) dla osadzonych. Pracuje w katowickim areszcie śledczym.

Tomasz Lipski – poeta, muzyk, animator kultury. Członek Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki „Jeden Świat” w Sopocie. Autor czterech książek, laureat wielu konkursów poetyckich. Stypendysta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury. Przez kilka lat prowadził audycje autorskie w radiowęźle w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Dzięki dofinansowaniu Służby Więziennej w Gdańsku wydał w 2014 roku antologię poezji osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku Powiew wolności. W 2015 roku otrzymał nagrodę ufundowaną przez Fundację Polcul im. Jerzego Bonieckiego za wieloletnią działalność na rzecz animacji kultury w środowisku lokalnym Trójmiasta i propagowanie polskiej kultury za granicą. Pracownik Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Wpisz szukaną frazę: