Polska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Komunikacji Republiki Francuskiej Fleur Pellerin, a także Mer Paryża Anne Hidalgo w towarzystwie reprezentantów miast i przedstawicieli polsko-francuskiej dyplomacji i kultury uświetnili ceremonię inauguracji największych targów książki w obszarze języka francuskiego – Salon du livre de Paris. Kraków i Wrocław w roli Gościa Honorowego targów zaprezentują swoje wydawnictwa, autorów, tłumaczy, a także bogaty program spotkań pisarzy polskich z pisarzami i krytykami z Francji. Wspólnie z Instytutem Książki stworzono bogatą ofertę prezentacji literatury i szerzej – kultury polskiej dopasowanej do specyfiki francuskiego rynku książki. Targi potrwają do 23 marca.
Uroczyste otwarcie polskiego stoiska zaszczyciło swoją obecnością wielu przedstawicieli polskiej dyplomacji na czele z Ministrami Kultury Francji i Rzeczpospolitej Polskiej, a także Ambasadorem RP w Paryżu Andrzejem Byrtem. Z wielką satysfakcją obejrzałam stoisko Krakowa i Wrocławia na Salon du livre – mówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. – Mamy się czym pochwalić jako kraj i jako kraj literatury. Mam nadzieję, że nasi twórcy dzięki umiejętności pisania o rzeczach z pozoru prostych, ale istotnie podstawowych, dotrą do czytelników francuskiego języka.
Minister Kultury wtóruje dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden: Salon książki w Paryżu to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Uzyskanie statusu gościa honorowego to nie jest rzecz łatwa. Targi dbają o własny prestiż i zapraszają kraje i miasta, które mogą ten prestiż wzmocnić. Fakt, że paryski salon chciał mieć Kraków – Miasto Literatury UNESCO, Wrocław – Światową Stolicę Książki UNESCO 2016 i Polskę – jako wydarzenie tegorocznej edycji, samo w sobie jest już powodem do satysfakcji.
Targi Książki w Paryżu łączą promocję czytelnictwa na ogromną skalę z wydarzeniami branżowymi. Rokrocznie targi odwiedza 200 tysięcy czytelników. Swoją ofertę prezentuje przeszło 1200 wydawców, odbywa się około 500 spotkań autorskich z udziałem przedstawicielami 50 krajów. Salon du Livre to jedne z największych targów książki w Europie. Wśród zaproszonych gości pojawili się francuscy wydawcy, przedstawiciele polskiego i francuskiego życia kulturalnego, a także blisko 30 pisarzy z Polski i ze świata – zaproszonych do udziału w programie literackim stoiska: m.in.: Joanna Bator, Daniel Beauvois, Joanna Chmielewska, Norman Davies, Artur Domosławski, Joanna Concejo, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Joanna Olech, Marzena Sowa, Eric- Emmanuel Schmidt, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska czy Krzysztof Varga. Wielką sensacją otwarcia było pojawienie się na stoisku polskim Romana Polańskiego i Grzegorza Rosińskiego.
Jestem bardzo dumny z tego że miasta Kraków i Wrocław mogą się prezentować w stolicy Francji. A jestem tym bardziej szczęśliwy, że moje ukochane miasto Kraków, miasto mojego dzieciństwa, może prezentować tutaj właśnie swoją literaturę, literaturę mojego dzieciństwa, na której wyrosłem – powiedział Roman Polański.
Miasta prezentują się w centralnym miejscu pawilonu wystawienniczego w Parc des Expositions przy Porte de Versaille na powierzchni ponad 200 m2. Na pięknie zaprojektowanym stoisku wyeksponowana jest cała literatura polska dostępna w języku francuskim: proza, poezja, albumy, komiksy, książka dziecięca i multimedia. Specjalnie na potrzeby polskiej reprezentacji opublikowano także wspólny katalog: Opowieść o dwóch miastach przygotowany we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Swoje półki mają wydawcy Krakowa i Wrocławia, a także liczne instytucje kultury tych miast.
Te targi to niezwykła okazja do promocji polskiej literatury w świecie, a zarazem podkreślenie roli Krakowa jako miasta literatury UNESCO. Wspólnie z Wrocławiem dzielimy troskę o los polskiej literatury w świecie, zależy nam na wzmocnieniu kontaktów branży wydawniczej z Polski z obszarem francuskojęzycznym, już teraz odczuwamy ogromną siłę wzajemnego zainteresowania – podkreślała Magdalena Sroka – w imieniu Prezydenta Krakowa. Podobnie Wiceprezydent Wrocławia – Anna Szarycz podkreśliła wagę wspólnej prezentacji miast i rolę Krakowa oraz Wrocławia jako liderów życia literackiego w Polsce. Nie bez znaczenia jest kontekst Europejskich Stolic Kultury: dla Krakowa w 2000 r. i dla Wrocławia w roku 2016. Liczymy na to, że Wrocław, przywiązujący tak wielką wagę do swojego wielokulturowego dziedzictwa literatury – będzie godnie pełnił rolę Światowej Stolicy Książki UNESCO w 2016 r.
Polskie stoisko stanie się miejscem wielu interesujących dyskusji wokół polskiej literatury, filmu i teatru. Odbędzie się ponad 30 spotkań, w których udział weźmie przeszło 100 gości m.in. Joanna Bator, Iwona Chmielewska, Norman Davies, Artur Domosławski, Ludwik Flaszen, Urszula Kozioł, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Joanna Olech, Roman Polański, Grzegorz Rosiński, Tomasz Różycki, Marzena Sowa, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska i Krzysztof Varga.
To jest święto książki, prawdziwa fiesta, świętowanie literatury na wielką skalę, na południowy, francuski sposób – mówi Olga Tokarczuk. – Celebrujemy tutaj książkę i chciałabym, żebyśmy mogli w Polsce świętować literaturę w podobny sposób.
Tymczasem już jutro, 20 marca, odbędą się na pierwsze spotkania w ramach polskiej prezentacji. Dwie znakomite polskie poetki Urszula Kozioł i Ewa Lipska porozmawiają o sile poezji, a Eric-Emmanuel Schmitt w rozmowie z Olgą Tokarczuk zastanowi się nad cienką granicą między fabułą a historią. Krzysztof Varga opowie o miastach: zarówno o ich prowincjonalizmie jak i roli kulturotwórczej, a Jurij Andruchowycz, Norman Davies i Mariusz Szczygieł opowiedzą o miastach jako o… bohaterach literackich. Artur Domosławski i Véronique Patte spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak duży jest wpływ Ryszarda Kapuścińskiego na współczesny reportaż, a Roman Polański zdradzi jak trudna jest dla filmowca adoptowanie literatury na potrzeby filmu. Strategie promocji literackiej obydwu zaproszonych miast zaprezentują także w otwartej rozmowie moderowanej: Robert Piaskowski – koordynator programu Miasto Literatury UNESCO i Irek Grin – Kurator Literacki Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.