fbpx

Haiku – najkrótsza poezja świata i nowe gwiazdy 4. Festiwalu Miłosza

Festiwal Miłosza to nie tylko poetycka podróż zainspirowana „Księgą Olśnień”, ale także wykłady i dyskusje poświęcone bliskiemu Miłoszowi gatunkowi poezji pochodzącemu z Dalekiego Wschodu. W ramach Festiwalu w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja Haiku (15-17 maja 2015). Udział w niej wezmą autorzy, tłumacze i znawcy gatunku z całego świata.

Haiku to poezja wyróżniająca się estetycznym i formalnym minimalizmem, nierzadko również błyskotliwym humorem. Sam Miłosz przyczynił się do popularyzacji tego gatunku wydając w 1992 roku zbiór „Haiku”. Tomik zawierał tłumaczone przez niego klasyczne utwory japońskich mistrzów oraz współczesnych poetów amerykańskich i kanadyjskich.

Festiwal Miłosza będzie doskonałą okazją do bliższego przyjrzenia się zarówno japońskim tradycjom poetyckim, jak i przyczynom popularności haiku na Zachodzie. Będzie można wysłuchać odczytów nt. klasyków gatunku – Matsuo Basho czy Kobayashi Issy, a także poznać powiązania haiku z malarstwem, grafiką i fotografią (haiga) oraz prozą (haibun). W ramach konferencji odbędzie się również wystawa haig – obrazów inspirowanych poezją haiku. Swoje prace zaprezentuje pomysłodawczyni konferencji – Lidia Rozmus. Haigi fotograficzne przedstawią Dainius Dirgėla z Litwy oraz Robert Kania z Polski.

W maju Miasto Literatury UNESCO stanie się jednym z najbardziej poetyckich adresów w Polsce, przyciągając rzesze czytelników na spotkania z  poetami, tłumaczami i badaczami literatury. W zacnym gronie gości Festiwalu Miłosza znajdą się m.in. znakomita brytyjska poetka, laureatka prestiżowej T. S. Eliot Prize – Alice Oswald. Jej kontekstualna poezja, obficie czerpiąca z historii literatury europejskiej, zyskała popularność i uznanie czytelników oraz krytyki na całym świecie. Spotkanie z Oswald poprowadzi jej polska tłumaczka – Magdalena Heydel.

Miłośników poezji z pewnością ucieszy przybycie do Krakowa jednego z najważniejszych współczesnych poetów słoweńskich – Uroša Zupana, którego wielogłosową twórczość można odczytywać jako poruszający dialog z poezją Johna Ashbery’ego czy Tomaža Šalamuna. Sam Zupan nie ukrywa też fascynacji twórczością polskich poetów – Miłosza i Świetlickiego.

Wyrazistym głosem Festiwalu będzie również poeta i filozof – Michał Sobol. Jego ostatni tomik pt. „Pulsary” przyniósł mu w 2014 roku nominacje do najważniejszych wyróżnień: Nagrody Literackiej Gdynia oraz do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Udział w 4. Festiwalu Miłosza potwierdziła również polska „poetka cudzoziemka” – Wioletta Grzegorzewska, autorka rewelacyjnie przyjętego zbioru prozy poetyckiej pt. „Guguły”. Prowadziła warsztaty literackie w bibliotekach, szkołach i ośrodkach kultury, a jej wiersze ukazywały się w wielu czasopismach literackich. Laureatka m.in. Konkursu Literackiego Polish Books w Londynie.

Każda kolejna odsłona programu 4. Festiwalu Miłosza pokazuje, że tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Już dziś polecamy wpisać w kalendarze wizytę w poetyckim Krakowie w maju!

Wydarzenia w ramach Konferencji Haiku mają charakter otwarty.

Więcej informacji na www.miloszfestival.com

Wpisz szukaną frazę: