Czy wszystkie prezenty dla najmłodszych domowników już zostały zakupione?
A może przed Wami wciąż ostatnie bożonarodzeniowe zakupy? Chętnie dorzucimy swój kamyczek do tego świątecznego ogródka – przedstawiamy Wam najciekawsze propozycje dla małych i nieco większych dzieci.
Obieramy kierunek północ, przygotowujemy się na spotkanie ze smokami i z górami. Nieodmiennie wielką rolę odgrywają bohaterowie zwierzęcy i natura, a także historia – opowiedziana mądrze i z pomysłem.
- „Srebrny smok”, Barbara Sadurska (Agora dla Dzieci)
Matylda ma dwanaście lat i wielkie marzenie. Chce pojechać do Japonii, żeby zobaczyć smoki. I kiedy jest już o krok od wyjazdu, plany nagle się zmieniają. Dziewczynka trafia na wakacje do dziadka: trochę dziwnego i tajemniczego, mieszkającego na równie dziwnej i tajemniczej wyspie. Na której jest jakoś… smoczo. W domu dziadka Matylda znajduje mnóstwo smoczych detali, a smoki zaczynają się też jej śnić. Na wyspie czuć, że nadciąga jakieś zagrożenie. Czego obawiają się mieszkający tu ludzie? I czy Matylda będzie mogła im pomóc?
- „Szalik. O Wisławie Szymborskiej” Michał Rusinek i Joanna Rusinek (Wydawnictwo Zygzaki)
O dwóch magicznych słowach „nie wiem”, przepowiadaniu przyszłości w kronice klasowej, całowaniu żab i marzeniach małej dziewczynki. W tej książce Michał Rusinek z humorem opowiada o małej Ichnie i dorosłej Wisławie, poetce, która otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, choć o niej nie marzyła. Bywa też poważnie. Oczywiście, nie za bardzo. W końcu każdy dorosły powinien zachować w sobie coś z dziecka! W Roku Szymborskiej ta książka to lektura nie tylko obowiązkowa, ale i gorąco przez nas polecana!
- „Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny”, Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński i Ola Krzanowska (Wydawnictwo Literackie)
Jak wygląda dziewięćsił? Kto to jest honielnik? Co robią cietrzewie na tokowisku? Kim jest cepr? Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych? Gdzie jest Miasto Dzieci Świata? Co to są talorki? Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? I w jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w drugiej już książce naszego autorskiego duetu, dzięki której – to pewne! – pokochacie Podtatrze.
- „Rycerka Rozalka”, Justyna Bednarek i Przemek Liput (HarperKids)
Na Pampadelię, którą włada tato Rozalki, napada dwugłowy smok. Znamienici woje truchleją przed nim ze strachu, a król się zamartwia. Rozalka postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Czy pokona smoka? Pełna humoru opowieść o tym, że nie wszystko złe, co ma kły został wydana w cyklu „Czytam sobie”, który wspiera dzieci na początku nauki czytania.
- „Tajemnica Nawojki”, Katarzyna Majgier i Nika Jaworowska-Duchlińska (HarperKids)
Jak mogła w XV wieku wyglądać przyszłość oczytanej, ciekawej świata, ambitnej dziewczyny? Mogła wyjść za mąż za kandydata wskazanego przez ojca i poświęcić się wychowaniu dzieci. Tymczasem Nawojka chciała studiować i zajmować się nauką. To była jednak przyszłość, którą rodzice przewidzieli dla jej brata bliźniaka. A gdyby tak zająć jego miejsce? Historia Nawojki przywodzi na myśl losy postaci takich jak Mulan czy Zofia Stryjeńska, które również przebierały się za mężczyzn, by móc spełnić swoje marzenia. „Tajemnica Nawojki” to stworzona z myślą o dzieciach, które zaczynają płynnie czytać.
- „Pani Drozdowa” Józef Wilkoń (Wydawnictwo Tatarak)
Pan Drozd jest znakomitym artystą śpiewakiem, na którego występy ściągają tłumy. Wszyscy chcą posłuchać jego pięknego głosu. Żona Pana Drozda – Pani Drozdowa – nie przepada za tłumami i raczej pozostaje w cieniu. Mimo dzielących ich różnic bardzo się kochają i tworzą zgraną parę. Ta opowieść przenosi nas w świat niezwykłej miłości i życia pełnego pasji. Napisana i zilustrowana przez Józefa Wilkonia „Pani Drozdowa” to jedna z bardziej osobistych książek wybitnego ilustratora. Skłaniająca do refleksji uczta dla oczu!
- „Antosia w bezkresie”, Marcin Szczygielski (Instytut Wydawniczy Latarnik)
Przez pryzmat tułaczych losów swojej bohaterki, ta unikatowa we współczesnej literaturze dziecięco-młodzieżowej powieść przybliża młodym czytelnikom mało znane wydarzenia z niedawnej historii Polski, które teraz przypominają się w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę. „Antosia…”, nagrodzona w tym roku Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego, to nie tylko pasjonująca, świetnie napisana i wciągająca opowieść. To także fenomenalny sposób, by zainteresować dzieci Historią przez duże H, mimo że bohaterką jest całkiem mała dziewczynka.
- „Kocie ścieżki, Skandynawia i Finlandia”, Jolanta Jaworska (Wydawnictwo Mamania)
„Lumikki” po fińsku znaczy „Śnieżka”. Tak ma na imię kot, który zabiera nas w podróż po najciekawszych zakątkach krajów skandynawskich i Finlandii. Razem z nim wędrujemy przez dawne krainy wikingów, trolli i reniferów. Poznajemy majestatyczną przyrodę, skandynawską mitologię, oglądamy dawne stroje i zwiedzamy Laponię – mieszka tam nie tylko święty Mikołaj! Dowiadujemy się, co najchętniej jedzą Szwedzi, dlaczego na Północy pije się tak dużo kawy i jak smakują cukierki o nazwie „zdechłe muchy”. Czas na podróż!
- „Przyjaciel północy”, Ilona Wiśniewska i Mariusz Andryszczyk (Agora)
Arktyczne lato, niedźwiedzie polarne i pełna przygód pogoń za kłusownikami! To miały być spokojne wakacje w towarzystwie ulubionej ciotki. Nietypowe, bo na dalekim Spitsbergenie, wśród reniferów, maskonurów i fiordów. Dwunastoletni Daniel nie spodziewał się jednak, że lądując na arktycznej wyspie, wpadnie w sam środek afery kryminalnej. Ilona Wiśniewska, autorka reportaży z dalekiej Północy, debiutuje powieścią dla młodych czytelniczek i czytelników.
- „Tygrys”, Cezary Harasimowicz i Marta Kurczewska (Agora dla Dzieci)
Niezwykła opowieść o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze – wolności. Inspiracją dla „Tygrysa” były prawdziwe wydarzenia: zatrzymanie w 2019 roku nielegalnego transportu tygrysów na granicy polsko-białoruskiej. A także postać Ewy Zgrabczyńskiej, dyrektorki zoo w Poznaniu, która ruszyła zwierzętom na ratunek. Poetycki język Cezarego Harasimowicza i poruszające ilustracje Marty Kurczewskiej przyniosły autorom Nagrodę Publiczności na Festiwalu Literatury dla Dzieci 2023.
- „Zasada Trójek”, Tomasz Spell (Kultura Gniewu)
Zasada Trójek to miasto ciągnące się nieskończenie we wszystkich kierunkach, pełne magii, fantasmagorycznych istot i niesamowitych miejsc! To właśnie tu mieszkają Rubin i Honor, którzy postanawiają rzucić wszystko i wyprowadzić się hen daleko, by zacząć życie od nowa. Jednak przed wyjazdem Rubin musi stoczyć jeszcze ostatni magiczny pojedynek…
Najnowszy komiks Tomasza Spella, autora m.in. „Ostatniego przystanku”, genialnych „Przygód Stasia i Złej Nogi”, czy „Wszechksięgi”, to słodko-gorzka, obłędna wizualnie przygoda w zapierającym dech świecie, która zmusi cię to skonfrontowania się z twoim własnym Głodem.
- „Detektyw Wróbel i struty dziób” Adam Wajrak i Tomasz Samojlik (Agora dla dzieci)
W ponurym mieście zbrodni nikomu nie można ufać. Ktoś rozprowadza chodliwy towar — smakowite, ale śmiertelnie niebezpieczne jedzonko. Detektyw Wróbel musi działać szybko. I to inkoguto (to znaczy pod przykrywką). Czy uda mu się uratować miasto? Kolejna część przygód Detektyw Wróbla to komiks łączący dobrą zabawę i edukację przyrodniczą, stworzony przez Tomasza Samojlika i Adama Wajraka — znakomitych przyrodników z Puszczy Białowieskiej.
- „Hajda. Beskid bez kitu”, Maria Strzelecka (Wydawnictwo Libra PL)
Trzecia część historii z Beskidem i jego wspaniałą przyrodą w tle. Tym razem akcja toczy się w trudnych czasach przesiedleń i akcji „Wisła”. Maria Strzelecka, która za „Zimę” otrzymała Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego, splata losy ludzi i zwierząt w piękną, empatyczną i mądrą książkę, z czułością opisując życie beskidzkiej wsi lat 40. XX wieku.