Gombrowicz, Angelus i Juliusz – nominacje dla książek pod naszym patronatem!

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody im. Gombrowicza, do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Pośród nominowanych tytułów, aż 6 zostało wydanych pod naszym patronatem!

W tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza o statuetkę i 40 tysięcy złotych powalczy pięciu debiutantów. W obecnej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2022 roku. Ostatecznie nadesłanych zostało 100 pozycji. Aż trzy z nominowanych książek – „Nie wszyscy pójdziemy do raju” Olgi Górskiej (Wydawnictwo Drzazgi), „Białe noce” Urszuli Honek (Wydawnictwo Czarne) i „To przez ten wiatr” Jakuba Nowaka (Wydawnictwo Powergraph) – zostało wydanych pod Patronatem Krakowa Miasta literatury UNESCO. Warto dodać, że Olga Górska jest także absolwentką Szkoły pisania KMLU.

Laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza poznamy we wrześniu podczas radomskiego festiwalu „Opętani Literaturą”, który od lat towarzyszy nagrodzie.

Ale to nie wszystkie dobre wiadomości  dotyczące książek wydanych pod naszym patronatem – ogłoszono bowiem nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Na liście książek nominowanych znalazł się „Spis paru strat” Judith Schalansky, w przekładzie Kamila Idzikowskiego, uczestnika I edycji Programu mentoringowego Translatorium (pod kierunkiem Małgorzaty Łukasiewicz). Wydawcą książki jest Wydawnictwo Ha!art.

Nominowano także „Dom ojców” (Wydawnictwo Czarne) – to właśnie za projekt tej książki jej autor Andrzej Muszyński otrzymał Nagrodę KMLU!

Znamy już również nominacje do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Spośród 40 tytułów zakwalifikowanych do konkursu Kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej  zakwalifikowała Karolinę Dzimirę-Zarzycką i jej „Samotnicę. Dwa życia Marii Dulębianki” (Wydawnictwo Marginesy).

Gratulujemy wszystkim autorkom i autorom i trzymamy kciuki!

fot. materiały promo Nagrody im. Witolda Gombrowicza