Reportaż Anny Goc, na co dzień dziennikarki Tygodnik Powszechny i laureatki Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2017 r., została nominowana w kategorii literatura faktu. W swojej książce autorka oddaje głos głuchym.
Czy ludzi można opuścić językowo? Nie dać im prawa do języka? Albo za wszelką cenę nakłaniać do nauczenia się innego języka, którym posługuje się większość, chociaż dla wielu z nich to zadanie niewykonalne?
Jedno z pierwszych pytań, które zadają słyszący: głusi nie słyszą, ale przecież chyba mogą nauczyć się czytać? Gdy dowiadują się, że nie – nie wszyscy głusi w Polsce potrafią czytać ze zrozumieniem po polsku – słyszący dziwią się jeszcze bardziej: przecież to Polacy, kończą polskie szkoły, żyją w kraju, w którym wiadomości, pisma urzędowe, diagnozy i wyroki są po polsku. Jak to możliwe, że nie znają języka ojczystego?
– Jesteśmy niepełnosprawni tylko między wami, słyszącymi – mówi jeden z bohaterów „Głuszy”. – Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni.
Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Teraz wreszcie głusi opowiedzieli o sobie sami.
Więcej o „Głuszy” tu: http://miastoliteratury.pl/program/ksiazki-patronackie-kmlu/anna-goc-glusza-dowody-na-istnienie/
Zachęcamy także do posłuchania Anny Dymnej czytającej reportaż, który dał początek nominowanej książki.
https://www.youtube.com/watch?v=x6al2rhT0t0
Gratulujemy i trzymamy kciuki