fbpx

Gloria Artis dla Soriano i Dukaja

11 osób zostało uhonorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenia odebrali wybitni i uznani aktorzy, kompozytorzy, dyrygenci i pedagodzy, a także przedstawiciele środowiska literackiego. Uroczystość odbyła się w 11 grudnia br. w siedzibie resortu.

Wśród odznaczonych znaleźli się Abel Murcia Soriano – poeta, tłumacz, promotor literatury polskiej w świecie hiszpańskojęzycznym, dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie, oraz pisarz Jacek Dukaj.

Abel Murcia Soriano jest poetą, tłumaczem i promotorem literatury polskiej w świecie hiszpańskojęzycznym. Z Polską związany jest od trzydziestu lat i obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Cervantesa w Krakowie (wcześniej – w Warszawie). Jego znakomite przekłady poezji Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Ryszarda Kapuścińskiego i Ewy Lipskiej, oraz często duży trud włożony w doprowadzenie do wydania wierszy polskich poetów za granicą, sprawiły, że polscy autorzy znani są i czytani nie tylko w Hiszpanii, ale również trafiają do czytelników z Ameryki Łacińskiej. Dowodem jakości i efektów pracy pana Murcii Soriano jest fakt, że wspólny z Gerardo Beltránem przekład tomu _Chwila_ Wisławy Szymborskiej, przez wiele tygodni utrzymywał się na liście najlepiej sprzedających się tomików poetyckich w Hiszpanii. Źródło: Instytut Książki.

Jacek Dukaj to jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu, Wrońca oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego Katedry – zgromadzonych m.in. w tomach W kraju niewiernych oraz Król Bólu. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla i Jerzego Żuławskiego, pięciokrotnie nominowany do Paszportu Polityki, a także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009. Źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl.

 

Wpisz szukaną frazę: