fbpx

Gdzie pisać? Spotkanie inaugurujące projekt „Rezydencje literackie” | 23.04, g. 18.00

Jakie się doświadczenia twórców i twórczyń z pobytów rezydencjalnych? Co daje zetknięcie z innym środowiskiem literackim? Jak stypendysta współtworzy historię kultury miejsca, w którym przebywa na rezydencji? Zapraszamy na spotkanie inaugurujące działalność „Rezydencji literackich” – międzynarodowej bazy informacji o naborach i programach dla pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek.

Rezydencje twórcze dla pisarzy i tłumaczy mają w Europie, a także na świecie, długą i piękną tradycję. Luter tłumaczył Biblię bezpiecznie ukryty na zamku Wartburg, Akademia Francuska w Rzymie przyjmuje swoich stypendystów od początków XVIII wieku, Rilke pisał „Elegie duinejskie” jako gość na zamku Duino. Do dzisiaj główną ideą pozostaje zaoferowanie rezydentom miejsca, w którym przez kilka tygodni czy miesięcy będą mogli pracować w skupieniu i spokoju, oderwani od absorbujących zajęć codzienności, ale też zawierać znajomości zawodowe – co w przypadku zajęcia niezwykle samotnego, jakim jest tworzenie literatury, jest niezwykle istotne.

W spotkaniu inaugurującym działalność „Rezydencji literackich” – międzynarodowej bazy informacji o naborach i programach dla pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek – wezmą udział:
▪️ Julia Cimafiejewa (Białoruś)
▪️ Antonia Lloyd Jones (UK)
▪️ Aleš Šteger (Słowenia)
▪️ Georgina Wilding (UK)
Rozmowę moderować będą Justyna Czechowska i Jacek Dehnel.

Transmisja online spotkania odbędzie się na profilach Facebookowych Instytutu Kultury Miejskiej z Gdańska, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie 23 kwietnia o godz. 18.00. Symultaniczne tłumaczenie wydarzenia na język polski będzie dostępne w serwisie YouTube (link zostanie udostępniony przed spotkaniem). Zapraszamy!

Wspólny program rezydencjalny i pierwsza taka strona internetowa o rezydencjach – Gdańsk, Kraków i Warszawa, we współpracy z Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury, inaugurują projekt skierowany do pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek w Polsce i na świecie. Już wkrótce na stronie literaryresidenciespoland.pl sprawdzicie aktualne nabory, poznacie stypendystów i stypendystki, a także dowiecie się więcej o programie rezydencjalnym organizatorów tego przedsięwzięcia. Dołączcie do wydarzenia, by trzymać rękę na pulsie – poinformujemy Was o starcie strony!

Strona literaryresidenciespoland.pl będzie moderowana przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCOoraz Staromiejski Dom Kultury w Warszawie.

Wpisz szukaną frazę: