Fotograficznie o problemie uchodźstwa

10 lutego o godz. 17.00 w Willi Decjusza odbędzie się spotkanie z norweskim fotografem Rune Erakerem. Wydarzenie to zapowiada pierwszą w Polsce wystawę prezentującą prace norweskiego fotografa, która zostanie otwarta 13 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Wystawa jest zarazem pierwszym pokazem fotografii społecznie zaangażowanej w MOCAK-u. Składają się na nią 73 czarno-białe fotografie z cyklu Zapach tęsknoty (The Smell of Longing) oraz dwie projekcje, zawierające nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z tego cyklu. Prezentowane na wystawie fotografie, wykonywane od 1988 roku, są dokumentacją podróży po 22 krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu. Stanowią próbę odpowiedzi na pytanie o powody, dla których ludzie zmuszeni są porzucić swoje korzenie i szukać schronienia w obcym kraju. Eraker, dokumentując życie codzienne z toczącą się w tle wojną, każdorazowo wykonywał po kilka ujęć. Na wystawie skonfrontowane zostaną fotografie, które ostatecznie weszły w skład cyklu Zapach tęsknoty, z tymi, które zostały przez niego odrzucone w procesie selekcji. Fotografiom towarzyszy komentarz autorski – osobista relacja Erakera z rejonów ogarniętych konfliktami. Natomiast od 22 lutego w Galerii Re zostaną zaprezentowane prace sześciu studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, które powstaną w trakcie warsztatów fotograficznych z Rune Erakerem.

Spotkanie z Rune Erkaerem w Willi Decjusza, jak i wystawa jego prac w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK to kolejne wydarzenia podkreślające, że Kraków jest miastem ożywionej debaty na temat praw człowieka i współczesnego uchodźstwa. W 2011 roku Miasto przystąpiło do Międzynarodowej Sieć Miast Uchodźstwa (ICORN). W maju 2013 w przededniu 3. Festiwalu Miłosza – autora głośnych Not o wygnaniu – w Krakowie odbyła się nadzwyczajna międzynarodowa konferencja ICORN i PEN International WiPC – najważniejszych międzynarodowych instytucji skupiających pisarzy całego świata i promujących prawa człowieka. W konferencji Writing Freedom wzięło udział ponad 200 gości z 50 krajów. Kraków staje się dziś punktem odniesienia dla ruchu obywatelskiego i organizacji pozarządowych z Europy Środkowo-Wschodniej, które działają na rzecz wolności słowa i daje wyraźny sygnał, że jest miastem wolności i promocji praw człowieka.

Spotkanie z Rune Erakerem odbędzie 10 lutego o godz. 17.00 w Willi Decjusza (tłumaczenie na język polski, wstęp wolny). Wernisaż wystawy prezentującej prace norweskiego fotograf w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie zaplanowano na 13 lutego na godz. 18.00.

Rune Eraker (1961) – norweski fotograf dokumentalny. Od 1990 roku członek grupy fotograficznej Hollandse Hoogte. Prowadzi grupę redagującą magazyn „Norwegian Journal of Photography”. W 2002 roku zdobył amerykańską nagrodę Society for News Design za serię Demokratyczna Republika Kongo, a w 2009 uzyskał norweski tytuł Freelancer of the Year. Serie fotograficzne Rune Erakera są mocno osadzone w estetyce klasycznych europejskich reportaży. Jego prace publikowane były w wielu magazynach na całym świecie.

 

 

Wernisaż wystawy: 13.2.2014

Czas trwania wystawy: 14.2–27.4.2014

Kurator wystawy: Delfina Jałowik

Koordynator wystawy: Joanna Saran

Wpisz szukaną frazę: