fbpx

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia Festiwalu Conrada. Książkowe świętowanie nie mogłoby się odbyć bez Literackich Spacerów po Krakowie. W trakcie festiwalu zapraszamy na dwa spacery, które odkryją przed Wami kryminalne zagadki krakowskich zaułków, a także miejsca szczególnie istotne dla twórczości Josepha Conrada w jego rodzinnym mieście. Na spacery zapraszamy w weekend zwieńczający Festiwal – 25 i 26 października.

Szlak kryminalny pokaże mroczne oblicze Krakowa, przedstawiane we współczesnej literaturze. Przeniesiemy się do czasów średniowiecza i C.K. Monarchii, poznamy przed i po wojenne zbrodnie tego miasta. Znajdziemy się w zaułkach w których rozlewała się krew, poznamy kryjówki literackich zbrodniarzy i miejsca pracy ścigających ich stróżów prawa. Modus operandi którego z seryjnych morderców zakładał zostawianie przy ciałach karteczek? Który z kolei preferował haftowane chusteczki? Czy knajpa może być biurem detektywistycznym? Czym jest Raport Badenii i jaki sekret skrywa Kroke? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie spaceru. Z pewnością nie zabraknie mrożących krew w żyłach opowieści, które nigdy nie kończą się dobrze.

28 lipca 1914 roku, w dzień wybuchu I wojny światowej, po 40 latach nieobecności, Joseph Conrad wrócił do rodzinnego Krakowa. Pisarz chciał odwiedzić miasto, w którym dorastał, z którego wyruszył w świat, by najpierw jako marynarz, później jako prozaik tworzyć swą formę życia. Na krakowskim dworcu kolejowym pojawił się około godziny 16:00. Wojenna zawierucha nie dotarła jeszcze do Krakowa, więc nieświadom niczego Conrad udał się do Hotelu Grand, by zostawić tam bagaże, a następnie – w towarzystwie syna, Borysa, oraz Józefa Retingera, wybrał się na spacer. Odwiedził wszystkie miejsca, które w przeszłości odegrały istotną rolę w jego życiu. Był przekonany, że przez 40 lat miasto nie zmieniło się ani trochę, że wszystko jest jak dawniej. Następnego ranka, gdy na ulicach pojawiło się wojsko, Conrad zrozumiał, że spacer z poprzedniego dnia nie był nostalgiczną wędrówką ku źródłom przeszłości, lecz wyprawą do jądra ciemności, które cały czas znajdowało się nie na odległym afrykańskim lądzie, lecz w sercu jego własnego miasta.

Zapraszamy na spacer po Krakowie śladami Conrada. Odtworzymy całą trasę, jaką 28 lipca 1914 roku przemierzył pisarz, a przy tym na nowo opowiemy historię jego powrotu, która zostanie nałożona na fabułę jego najsłynniejszego dzieła, czyli Jądra ciemności.

Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Na każdy ze spacerów należy zapisywać się osobno. W przypadku drugiego spaceru, w tytule maila prosimy wpisać: Joseph Conrad.

Wpisz szukaną frazę: