fbpx

Festiwal NON-FICTION już za dwa tygodnie w Krakowie!

W dniach 25–27 sierpnia odbędzie się druga edycja festiwalu NON-FICTION. Znamy już cały program wydarzenia, którego tematem jest w tym roku ZMIANA.

Gości związanych z reportażem literackim nie sposób wymienić jednym tchem: Artur Domosławski, Justyna Kopińska, Paweł Smoleński, Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Tomasz Grzywaczewski, Aleksandra Lipczak, Konrad Kruczkowski, Jolanta Krysowata, Paweł P. Reszka, Marek Łuszczyna, Dionisios Sturis iRemigiusz Ryziński.

– Każdy z autorów w jakiś sposób pisze o zmianach lub wręcz je kreuje. Tak różnorodne grono pozwoli nam wspólnie zastanowić się nad wieloma aspektami „zmiany”: społecznym, politycznym, ekonomicznym, technologicznym, globalnym czy lokalnym – mówi Szymon Pasaj ze stowarzyszenia Re-prezentacje, organizatora festiwalu. – „Zmiana” jako temat festiwalu ma bardzo szeroki zakres znaczeniowy – od zmian globalnych, pędzącej rewolucji technologicznej i wielkich ruchów społecznych po lokalne, pojedyncze historie, których nie wyobrazilibyśmy sobie jeszcze 5 lat temu – dodaje.

W sekcji związanej z reportażem radiowym w ramach cyklu „Mistrzowie NON-FICTION” spotkamy się z nestorem polskiego reportażu, Andrzejem Mularczykiem. Pisarz, reporter, scenarzysta filmowy, radiowiec. Prawdziwa skarbnica wiedzy reporterskiej (rocznik 1930). Całe bogate życie autora to nieustanna zmiana; festiwal będzie niepowtarzalną okazją, by zobaczyć pana Andrzeja na żywo w Krakowie. Prócz tego spotkamy się z Jolantą Krysowatą (reportaż radiowy „Osieroceni” oraz literacki „Skrzydło Anioła” poświęcone tajnemu ośrodkowi dla koreańskich ofiar wojny) i Katarzyną Michalak („Niebieski płaszcz”, niesamowita historia nagrodzona Prix Italia).

Na festiwalu pojawią się także Magdalena Chodownik i Marcin Zaborowski ze świetną wystawą „Never Again”. Za pomocą podwójnej ekspozycji (nakładania na siebie 2 zdjęć), fotografowie z jednej strony przywołują wydarzenia z przeszłości, po których świat krzyczał „Nigdy więcej”, z drugiej – odnoszą się do aktualnych wydarzeń o podobnym charakterze, które mają miejsce po raz kolejny.

Klamrami spinającymi tegoroczny program będą dwie dyskusje. Na otwarcie festiwalu: „Europa – 2017 i dalej”. O dynamicznych zmianach zachodzących w europejskich społeczeństwach porozmawiają Aleksandra Lipczak („Ludzie z Placu Słońca”), Margot Sputo (projekt „Kto Gdzie”) i Dionisios Sturis („Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”). Na zakończenie zaś – „Reportaż. Czas na zmiany?” Dyskusja nad zmianami w polskim i światowym reportażu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w kilku lokalizacjach: sercem będzie kompleks przy ul. Dolnych Młynów, ale spotkania będą odbywać się także w Pauzie in Garden oraz Kawiarni Literackiej.

Festiwal NON-FICTION jest pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

Ogłoszenia, biogramy, ciekawostki i nowe informacje na festiwalowym facebooku i www.nonfiction.pl.

Festiwal reportażu NON-FICTION
25–27.08.2017
Dolne Młyny, Pauza In Garden, Kawiarnia Literacka

Wpisz szukaną frazę: