fbpx

Dokładnie za tydzień (12 maja) rusza Festiwal Literatury dla Dzieci. Obejmuje przeszło 100 spotkań i wydarzeń towarzyszących, które odbędą się w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu w 18 dni! To prawdziwe święto wszystkich małych moli książkowych potrwa do 1 czerwca, a jego partnerem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Dla dzieci przygotowano warsztaty i spotkania z autorami książek oraz ilustracji.

Będzie coś dla :

  • wielbicieli literatury skandynawskiej – Złap szwedzki trop z wyjątkowymi gośćmi ze Szwecji
  • młodych detektywów – cykl Akademia Detektywa, w której zajęcia poprowadzą autorzy najlepszej polskiej prozy detektywistycznej
  • młodych filozofów (Wydawnictwo Zakamarki i seria „Dzieci filozofują“)
  • tych, którzy mają poetycką duszę (warsztaty poetyckie)
  • tych, co poezji chętnie posłuchają – Mroczne czytanki po zmroku

Poruszone zostaną bardzo ważne tematy, takie jak: prawa człowieka, patriotyzm, tolerancja. Zaprezentuje się literaturę dotykającą problemów choroby, śmierci, rozwodu, depresji. Przedstawiona też będą publikacje tak zaskakujące, że aż trudno w nie uwierzyć.

Wśród kilkudziesięciu znakomitych gości będą: autorzy ze Szwecji – Martin Widmark, Asa Lind, Eva Susso, z Hiszpanii – Vicente Ferrer, Begoña Lobo oraz z Korei – Kim Jin-kyung. Polską literaturę dla dzieci reprezentują m.in. Wojciech Widłak, Maciej Wojtyszko, Andrzej Maleszka, Marcin Szczygielski, Michał Rusinek, Paweł Pawlak, Grzegorz Kasdepke, Iwona Chmielewska, Barbara Gawryluk i wielu innych.

Wszystkie spotkania dla dzieci i młodzieży są oparte na aktywizujących metodach pracy dydaktycznej i metodyki zabawy, gdzie młodzi czytelnicy spotykają autora w roli kreatora literackich światów, pracującego razem z nimi, pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury.

W programie jest także twórcza praca dzieci – stawianych w roli odkrywców, czym rozbudza się ich naturalną ciekawość świata. Integralną częścią festiwalu jest cykl spotkań z wybitnymi badaczami literatury dziecięcej i młodzieżowej, którzy w przystępny sposób podadzą rodzicom rozwiązania ich codziennych dylematów. Pokażą, jak we współczesnym świecie wspierać dziecko w rozwoju tożsamości czytelniczej. Na co zwracać uwagę, jak wartościować, jak zachęcać i kiedy zabraniać – to problemy, wokół których odbędą się wykłady i dyskusje.

W ramach festiwalu odbędą się też wystawy z cyklu Salon Ilustratorów, warsztaty z mistrzami ilustracji, gry miejskie, warsztaty muralowe. Cieszy też zainteresowanie i czynny udział władz miast, które reprezentowane przez prezydentów będą czytać dzieciom bajki w swoich gabinetach. Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych obiektach miast: Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Festiwal Literatury dla Dzieci jest pierwszą tego typu inicjatywą ingerującą instytucje kultury, ludzi pióra i nauki, rodziców i dzieci, profesjonalistów i fascynatów.

Więcej informacji na stronie Festiwalu: fldd.pl

Wpisz szukaną frazę: