Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie | 10-14.11.2020

Krakowska edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci wystartuje 10 listopada, a cztery dni później jej finał uświetni wręczenie nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego. W ramach siódmej edycji Festiwalu, który tym razem odbędzie się pod hasłem „Halo, tu Ziemia!”, oddajemy głos naszej planecie.

Co Planeta Ziemia chciałaby nam przekazać? W jaki sposób podjąć z nią dialog? O różnorodności, naturze, bogactwie kultur, faunie, florze, ekologii będą mówić tegoroczni goście, czyli czołówka polskich twórców książki dziecięcej. Jak co roku nie zabraknie spotkań autorskich, warsztatów z ilustratorami, wystaw, gier plenerowych i konkursów. Sprawdźcie poniżej program tegorocznej krakowskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci!

Znamy też finalistów tegorocznej edycji Nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego! Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski oraz członkowie rady programowej Festiwalu: Szymon Kloska i Łukasz Dębski stanęli w tym roku przed niełatwym wyborem. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim nominowanym.
Do finału zakwalifikowały się tytuły:

  • Anna KaźmierakTuronie, żandary, herody, Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Justyna Bednarek i Daniel de LatourBanda Czarnej Frotte, Poradnia K
  • Maria StrzeleckaBeskid bez kitu, Wydawnictwo Libra PL
  • Michał Skibiński i Ala BankroftWidziałem pięknego dzięcioła, Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Mikołaj Pasiński i Gosia HerbaBalonowa 5, HarperCollins Polska

Laureaci otrzymają statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tysięcy złotych ufundowany przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Najlepszą książkę dziecięcą roku 2019 według jury nagrody poznamy 14 listopada – ostatniego dnia Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Gorące gratulacje dla wyróżnionych twórców i wydawców!

PROGRAM FESTIWALU:

10.11.2020 wtorek

12:00 – Intermedialna wystawa na osiemnastkę Pana Kuleczki. Inauguracja w Parku Jordana

Z okazji osiemnastych urodzin Pana Kuleczki przygotowaliśmy dla Was coś naprawdę wyjątkowego. Koniecznie wybierzcie się na spacer do Parku Jordana – spotkacie tam kaczkę Katastrofę, psa Pypcia, a nawet muchę Bzyk Bzyk! Zapraszamy na intermedialną wystawę obrazów Elżbiety Wasiuczyńskiej powstałych do serii książek o Panu Kuleczce. Będzie mogli nie tylko stanąć twarzą w twarz z Panem Kuleczka, ale też… posłuchać fragmentów książek Wojciecha Widłaka w fenomenalnym wykonaniu Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Globisza. wystarczy zeskanować kod QR pod ilustracją. Mamy nadzieję, że  słuchania wystarczy na długie, listopadowe wieczory – przygotowaliśmy dla Was aż 18 rozdziałów!

19:00-20:30 – Butenko Pinxit – the best of!

Gucio Zaczarowany, Gapiszon, Felek, Żbik i mamutek, Zielone pomarańcze i wiele innych – zapraszamy na wystawę kultowych prac mistrza polskiej ilustracji dla dzieci – Bohdana Butenki. Zobaczcie ilustracje w niepodrabialnym stylu artysty w zupełnie nowym kontekście – w przestrzeni miejskiej Krakowa!

Kurator wystawy: Ewa Gruda.

11.11.2020 środa

10.00-11.00 –  Gęś i sens – Spotklanie z Martą Guśniowską.

Wbrew pozorom życie gęsi nie zawsze jest łatwe, szczególnie jeżeli – tak jak główna postać z powieści Marty Guśniowskiej A niech to gęś kopnie – mają melancholijne usposobienie i poetycką wrażliwość. Pierzasta bohaterka dodatkowo zmaga się z trudnym problemem: nie może znaleźć sensu życia, co doprowadza ją do prawdziwej desperacji! Jak to się stało, że Gęś zawitała do Marty Guśniowskiej? Skąd autorka A niech to gęś kopnie bierze tak duże pokłady – bywa, że czarnego – humoru? Wpadnijcie na spotkanie z pisarką, by się tego dowiedzieć!

16.00-17.00 – Pan Kuleczka scenicznie – warsztaty z Katarzyną Bury.

Podczas spotkania warsztatowego będą nam towarzyszyć Pan Kuleczka, kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk z książek autorstwa Wojciecha Widłaka oraz Elżbiety Wasiuczyńskiej. Z papieru, tektury oraz przedmiotów znalezionych w domu spróbujemy skonstruować przeróżne rodzaje lalek teatralnych. Wybudujemy scenę, scenografię, stworzymy rekwizyty, a po skończonej pracy, odrobinę zmęczeni, wygodnie rozsiądziemy się w niebieskim fotelu Pana Kuleczki!

19:00-19:30 – Czytanki po Zachodzie Słońca. Cztery żywioły!

Halo, tu ogień i powietrze! Po zachodzie słońca jest czas na spotkanie z poezją – o tym wiemy nie od dziś. W tym roku nie możecie przyjść do niej, więc to ona odwiedzi Was – wraz z aktorami  krakowskiego Teatru Nowego! Zapraszamy na wieczorna dawkę liryki dziecięcej autorstwa polskich klasyków w interpretacji Piotra Siekluckiego.

12.11. czwartek

9:00-13:00 –  W laboratorium słowa i obrazu – o budowaniu narracji. Konferencja dla Bibliotekarzy i Nauczycieli.

Małgorzata Swędrwska: Słowa i wrażenia ukryte w obrazach – o roli picturebooków w organizowaniu spotkań literackich z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Tomasz Z. Majkowski: Gry i doświadczenie literatury przez dzieci.

Joanna Chmielewska: Słowobraz i jak go rozwijać.

Relacja między tekstem przeznaczonym dla dzieci a materiałem graficznym – obrazem, ilustracją – jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych czynników definiujących literaturę dziecięcą jako taką. Jak na przestrzeni lat kształtowała się w historii polskiej ilustracji dziecięcej dynamika między tekstem a obrazem? Czy jej najbardziej radykalną formą jest picture book, czyli książka obrazkowa, gdzie to obraz dominuje nad tekstem? Jak pojmować fenomen gier, będących innym od książek i komiksów nośnikiem narracji i obrazu? Jakimi rządzi się prawami? Jak wykorzystywać go w edukacji i szkolnictwie? O szeroko pojętym związku między twórczością dla dzieci a ilustracją i grą opowiedzą Joanna Chmielewska, Małgorzata Swędrwska i Tomasz Z. Majkowski.

10:00-11:00 –  Małe Licho nie śpi – spotkanie z Martą Kisiel

Tajemnice, przygody i zjawiska nadprzyrodzone… czy to nie przepis na doskonałą opowieść? Każdy, kto czytał serię „Małe Licho” Marty Kisiel, z pewnością się zgodzi, dodając przy tym, że czeka na kolejne tomy! Zapraszamy na spotkanie z autorką tych pełnych fantazji, humoru i odrobiny grozy opowieści. Jak wygląda praca pisarza? Skąd biorą się najlepsze pomysły? Marta Kisiel chętnie odpowie na Wasze pytania. Być może poznamy też nieco bliżej bohaterów z niezwykłego uniwersum „Małego Licha”? Na pewno skrywają przed nami jeszcze wiele sekretów!

12:00- 13:00 – …Wielkim łobuzem był. O Mickiewiczu dzieciom – spotkanie z Jakubem Skworzem.

Mickiewicz, tak jak Słowacki, wielkim poetą był – jest to ogólnie wiadome. Czy to możliwe, że był też… łobuzem? Jakub Skworz, autor książki dla dzieci Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz ma na ten temat sporo do powiedzenia: życie autora Pana Tadeusza zna od podszewki, od kuchni, a może nawet jak własną kieszeń! Zapraszamy na spotkanie, na którym Jakub Skworz podzieli się z słuchaczami ciekawostkami z życia słynnego wieszcza, a także opowie o powstawaniu książki. A trzeba przyznać, że zarówno życiorys Mickiewicza, jak i sekrety pracy pisarza, to materiał na niezłą epopeję!

16:00-17:00 – Ilustrowana lista przebojów – warsztaty z Marianną Oklejak

Marianna Oklejak przychodzi w sukurs młodym pasjonatom muzyki: jej książka No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk to świetnie zilustrowane kompendium wiedzy o najpopularniejszych zespołach i solistach XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia i udziału w warsztatach z autorką i ilustratorką No to gramy!… Nie zapomnijcie tylko o odpowiedniej ścieżce dźwiękowej podczas pracy – niech będą to największe przeboje!

19:00-19:30 – Czytanki po Zachodzie Słońca. Cztery Żywioły!

Halo, tu woda! Kolejna odsłona żywiołowych, wieczornych czytanek na deskach teatru Nowego w Krakowiem i… w Waszych domach! Zapraszamy na wieczorna dawkę poezji dziecięcej autorstwa polskich klasyków w interpretacji Kuby Gajewskiego.

13.11.2020 piątek

10:00-11:00 – Bez kitu! – spotkanie z Marią Strzelecką.

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w… Beskid Niski? Kto przeczyta Beskid bez kitu Marii Strzeleckiej, z całą pewnością zada sobie to pytanie; być może nawet zacznie pakować plecak. Łemkowszczyzna to nie tylko piękne okolice, ale i miejsce o niezwykłej historii – nic dziwnego, że przyciąga jak magnes! Zanim jednak wyruszycie, zapraszamy na wirtualne spotkanie z autorką Beskidu bez kitu: Maria Strzelecka, artystka, pisarka i zapalona podróżniczka, zapewni Wam dużą dawkę inspiracji!

11:30-12:30 – Podaj rekę, podaj łapę! – spotkanie z Rafałem Witkiem.

Czy słyszeliście o przedszkolu, do którego chodzą małe dzieci, kocięta, jeże, króliki,  a nawet… dzięcioł? Owszem, to dość osobliwe miejsce, a żeby się tam dostać, wystarczy się wsunąć pomiędzy krzewy irgi w pobliskim parku – albo dołączyć do spotkania z Rafałem Witkiem, który na pewno postara się o to, byśmy wspólnie odnaleźli właściwą drogę.

12:00-13:00 – Od kreski do kreskówki! – spotkanie z Pauliną Wyrt.

W animacji nie ma rzeczy niemożliwych: tylko od twórcy zależy, co się stanie na ekranie! Oczywiście potrzeba dużo wyobraźni, ale zapalonym czytelnikom i czytelniczkom przecież jej nie brakuje. Podczas tegorocznej edycji FLDD możecie osobiście przekonać się, że animacja to świetna zabawa –  zapraszamy na wirtualne warsztaty, podczas których ilustratorka i autorka filmów animowanych Paulina Wyrt wprowadzi Was w tajniki pracy animatora. Czy własny pokój można zamienić w studio filmowe? Jakich narzędzi potrzeba, by stworzyć film animowany? Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie!

16:00-17:00 – Rysunki w strefie komfortu – warsztaty z Kasią Fryzą.

Przestrzeń osobista to bardzo ważna rzecz! Doskonale wie o tym Kasia Fryza, która zilustrowała książkę Anity Lehmann Tuli, tuli, cmok, cmok, nominowaną do Deutscher Jugendliteraturpreis. Jak wskazuje tytuł, jest to opowieść o bardziej lub mniej chcianych czułościach, z którymi każdy z nas (a już szczególnie posiadacze psów) miał przecież do czynienia. Na rysunkach Kasi Fryzy możemy zobaczyć wujka-morsa czy babcię-nietoperza – dla tej ilustratorki nie ma zbyt trudnych wyzwań! Zapraszamy na warsztaty, które poprowadzi. Możecie być pewni – to doskonała okazja, by poćwiczyć wyobraźnię.

19:00-19:30 – Czytanki po Zachodzie Słońca. Halo, tu fauna!

Nie sposób zliczyć zwierzęcych bohaterów w polskiej poezji dla dzieci. I nie zamierzamy tego robić, za to zapraszamy Was na spotkanie z naszymi ulubionymi! Specjalnie dla młodych przyjaciół zwierząt – wieczorny zastrzyk liryki spod piór polskich klasyków w interpretacji Karoliny Purłan.

14.11 sobota

10:00-11:00 – Basia Superstar! – spotkanie z Zofią Stanecką.

Co jest błahe, a co ważne? Co trudne, a co łatwe? Dorosłym często wydaje się, że znają odpowiedzi na te pytania, ale co na to dzieci? Zapraszamy na spotkanie dla małych i dużych z Zofią Stanecką, autorką bestsellerowej serii książek o Basi, królowej serc polskich przedszkolaków. Codzienne perypetie zwariowanej rodziny przybliżają zjawiska i uczucia, z poznawaniem których dzieci mierzą się na co dzień, zaś dorosłym pozwalają spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy – z perspektywy dziecka.

12:00-13:00 – Sto lat, Panie Kuleczko – bis! – spotkanie z Wojciechem Widłakiem i Elżbietą Wasiuczyńską.

Vivat! Niech żyje Pan Kuleczka! W tym roku ulubieniec dzieci i ich rodziców wreszcie osiągnął pełnoletność. Uczciliśmy już jego święto w Poznaniu i w Gdańsku, a teraz przyszedł czas na wielkie podsumowanie w Krakowie. Dołącz do spotkania online z Wojciechem Widłakiem i Elżbieta Wasiuczyńską – transmitujemy na całą Polskę.

15:00 – Ogłoszenie laureata Nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego, czyli zwycięzcy konkursu na najlepszą dziecięcą książkę roku 2019!

Zapraszamy!

Więcej informacji o wydarzeniu: https://fldd.pl/

Wpisz szukaną frazę: