fbpx

Fantastyczny wrzesień z kreatywnym pisaniem

Wrzesień w Krakowie Mieście Literatury UNESCO upłynie pod znakiem obchodów 96. rocznicy urodzin jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy – Stanisława Lema, twórcy takich arcydzieł literatury fantastycznej jak Solaris czy Kongres futurologiczny. Tym, którzy chcieliby pójść w ślady jubilata, polecamy miesiąc pełen intensywnych warsztatów literackich, których motywem przewodnim będzie fantastyka.

11 września, w ramach programu obchodów Urodzin Stanisława Lema, w Księgarni Literackiej odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu “Spotkania z redaktorami”. Tym razem gościem Marii Kuli będzie Katarzyna Kosik, współzałożycielka wydawnictwa Powergraph, specjalizującego się w literaturze fantastycznej, które do tej pory wydało ksiażki m. in. Szczepana Twardocha, Wita Szostaka, Jacka Dukaja i Łukasza Orbitowskiego oraz bestsellerową serię Rafała Kosika o przygodach Felixa, Neta i Niki. Tak jak pozostałe spotkania z redaktorami, również i to będzie miało na celu umożliwienie aspirującym pisarzom poznania zasad działania rynku wydawniczego oraz oczekiwań, jakie wobec debiutantów mają redaktorzy.

30 września odbędą się kolejne warsztaty kreatywnego pisania, które poprowadzi Michał Cetnarowski, pisarz, publicysta i redaktor, związany m. in. z „Czasem Fantastyki” oraz „Nową Fantastyką”. Będzie to spotkanie wyjątkowe: do tej pory weekendowe warsztaty prowadzili pisarze, lecz tym razem zostanie wyeksponowana strona redakcyjna. Aby wziąć udział w warsztatach, prosimy o wysłanie najpóźniej do 18 września maksymalnie 3-stronnicowego fragmentu opowiadania fantastycznego o dowolnej tematyce. Autorzy 6 najlepszych tekstów zostaną zaproszeni na całodniowe spotkanie, podczas którego wspólnie z Michałem Cetnarowskim będą pracować nad swoimi tekstami. Owocem całodziennej pracy będą wyszlifowane teksty oraz wskazówki i sugestie od doświadczonego redaktora, które przyszli pisarze będą mogli wykorzystać przy okazji samodzielnego debiutu.

Początek jesieni to także start trzeciej edycji Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, tym razem dedykowane powieści obyczajowej. Tak jak w poprzednich edycjach, spośród dziesiątek zgłoszeń wyłoniliśmy dwanaście tekstów, których autorzy przez 5 intensywnych miesięcy warsztatowych będą przygotowywać się do mocnego debiutu. Uczestnicy Kursu będą szlifować swój pisarski warsztat pod okiem najbardziej znanych i docenianych postaci współczesnej polskiej literatury, m. in. Mariusza Czubaja, Sylwii Chutnik, oraz Anny Dziewit-Meller. Jak zwykle postawiliśmy na połączenie teorii z praktyką, dlatego zajęcia poprowadzą zarówno pisarze, jak i redaktorzy, przedstawiciele agencji literackich oraz wydawnictw, a także psycholog twórczości  i specjalista od wizerunku. Grupę będzie prowadził od początki Filip Modrzejewski, redaktor w wydawnictwie W.A.B. Niemal pół roku wytężonej pracy przyniesie efekty: fragmenty przyszłych powieści trafią pod koniec stycznia 2018 roku do Antologii tekstów, która zostanie opublikowana w formie e-booka, a następnie rozesłana do czołowych wydawnictw wraz z rekomendacjami najlepszych tekstów i autorów.

Kurs, którego koncepcję merytoryczną opracowały Karolina Macios i Magdalena Zielińska – redaktorki z wieloletnim doświadczeniem wydawniczym – jest elementem programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Należy do niego także przyznawana corocznie Nagroda Conrada, mająca wyróżnić najlepszych debiutantów i ułatwić im drogę dalszej kariery, a także comiesięczne, weekendowe warsztaty pisania z prozaikami, dziennikarzami i reporterami organizowane w ramach cyklu Kursu Kreatywnego Pisania.

 

Więcej informacji na stronie: www.pisz.miastoliteratury.pl

Wpisz szukaną frazę: