fbpx

Już za tydzień, w sobotę 26 października, ruszy kolejna edycja podróżującego Rymoliryktanda – ogólnopolskiego dyktanda z przeszkodami autorstwa cenionego tekściarza młodego pokolenia – Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego. Tym razem śmiałkowie będą głowić się nad ortograficznymi niuansami… na krakowskim placu targowym Stary Kleparz.

O tym, gdzie obędzie się tegoroczna edycja streetartowego dyktanda, decydowali sami krakowianie, przesyłając propozycje miejsc w swoim mieście. Wśród wszystkich nadesłanych zgłoszeń najciekawsze okazało się targowisko Stary Kleparz i to tu, pomiędzy straganami, śmiałkowie zmierzą się z dwoma niezwykle trudnymi stylistycznie i ortograficznie tekstami. Obok najeżonego „przeszkadzajkami” dyktanda Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego będzie trzeba napisać tekst przygotowany przez dr Anetę Załazińską z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadanie z pewnością nie będzie należało do najłatwiejszych, ale warto je podjąć, gdyż na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w wysokości 10 000, 5 000 i 3 000 zł oraz specjalne statuetki Rymolirylaura.

Po napisaniu dyktand uczestnicy przeniosą się do Małopolskiego Ogrodu Sztuki, gdzie w oczekiwaniu na wyniki, wezmą udział w debacie dotyczącej języka mediów zatytułowanej W ilu Polskach żyjemy.

Tegoroczną edycję Rymoliryktanda zakończy jam session z udziałem wybitnych polskich muzyków i tekściarzy. Na scenie pojawi się jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny Yassowej, lider legendarnych formacji Miłość i Kury Tymon Tymański, dama polskiej sceny muzycznej – Krystyna Prońko, gdański artysta hip-hopowy Buka oraz nietuzinkowy artysta Jacek Szymkiewicz vel Budyń – lider i założyciel legendarnego zespołu Pogodno. Wszyscy artyści wystąpią przy akompaniamencie L.U.C ENSEMBLE, czyli orkiestry złożonej z Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego oraz jego muzyków: Adama Lepki, Olgi Kwiatek, Bożeny Rodzeń-Jarosz, Kuby Olejnik, Macieja Mazurka, Marka Pędziwiatra i Bartka Niebieleckiego.

Jednak zanim mieszkańcy Krakowa zmierzą się z tekstami dyktand, już w najbliższą sobotę (19 października) zapraszamy na Rynek Główny na nietypowy happening. W samo południe, przy pomniku Adama Mickiewicza stanie wielka stara waga, na której każdy będzie mógł zważyć wybrane przez siebie słowo, używając do tego specjalnych odważników w kształcie liter. Krakowianie spróbują też przez sześć godzin (od godz. 10.00 do godz. 16.00), utrzymać w powietrzu wielki napis z napisem SŁOWA. Jak tłumaczą organizatorzy, wydarzenia mają w zabawny i dosłowny sposób chcą podkreślić główne przesłanie imprezy: dbałość o słowność w życiu codziennym. Chcą pokazać przechodniom, że słowa mają swoją wagę i często bardzo trudno jest ich dotrzymać. Każdy uczestnik akcji ambientowych dostanie zaproszenie na Rymoliryktando i towarzyszące mu koncerty i debatę.

Tegoroczna, III edycja Rymoliryktanda odbędzie się przy współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i pod honorowym patronatem Rady Języka Polskiego oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początek o godz. 14:00 na targowisku Stary Kleparz (Rynek Kleparski 14). Rejestracja uczestników potrwa od godz. 13.00 do godz. 13.50. Dyktando autorstwa L.U.Ca transmitować będzie telewizja TVN24 oraz Radiowa JEDYNKA.

Więcej informacji na: www.rymoliryktando.pl

Wpisz szukaną frazę: