fbpx

„Dorwać Mistrza i Małgorzatę” – spotkanie z tłumaczami powieści

Zapraszamy na 19. spotkanie z cyklu „Dorwać Mistrza”,  w którym udział wezmą tłumacze „Mistrza i Małgorzaty”, czyli demoniczno-filologiczny klan Przebindów: Leokadia Anna Przebinda, Grzegorz Przebinda, Aneta Przebinda i Igor Przebinda oraz goście: Anna Dymna, Ewa Wojdyłło i Maciej Bieniasz. Spotkanie, które poprowadzi krytyk literacki – Jerzy Illg, odbędzie się w czwartek (9 marca) o godz. 18:00 w Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

„Mistrz i Małgorzata” to nie tylko najważniejsza powieść XX wieku, ale jedno z najbardziej tajemniczych dzieł światowej literatury, pełne zagadek, symboli, niedopowiedzeń. Mogłoby się wydawać, że o arcydziele Bułhakowa powiedziano już wszystko. Po 50 latach od ukazania się książki Grzegorz Przebinda wraz z żoną Leokadią, synem Igorem i córką Anetą udowadniają swym nowym tłumaczeniem, że to nieprawda. Odkrywają kolejne warstwy fascynującej historii, rozwiewają wątpliwości i polemizują z poprzednimi przekładami. Oferują nowy klucz do odczytania tej wielkiej księgi, przybliżając ją współczesnemu czytelnikowi. To prawdopodobnie pierwszy przypadek, gdy przypisy czyta się z równą fascynacją co tekst samej powieści.

„Dorwać Mistrza” jest propozycją spotkań realizowanych przez Wydawnictwo Znak od 2007 roku.
Celem cyklu jest sprowadzenie Mistrzów z piedestału, zaproszenie ich do inspirującej wymiany myśli, czasem sprowokowanie do udziału w intelektualnym happeningu. Dotychczas odbyło się 18 spotkań w ramach cyklu, dla których inspiracją były najnowsze książki Mistrzów pióra m.in.: „Powrót Zaratustry” – Krzysztofa Michalskiego i Krystiana Lupy, „Havel na Wawel” –  Václava Havla oraz Kazimierza Kutza, Adama Michnika, Andrzeja Jagodzińskiego, „Transplantacje  duszy” – Andrzeja Szczeklika oraz Ewy Lipskiej, Andrzeja Bochenka, Władysława Stróżowskiego, Andrzeja Wajdy oraz „Człowiek to nie jest piękne zwierzę?” –  Barbary Skargi oraz Katarzyny Janowskiej, Piotra Mucharskiego, Władysława Stróżewskiego.

 

dorwacmistrza_MISTRZ_MALGORZATA_DL_6.indd

 

9 marca 2017, czwartek, godz. 18:00
TeatrPaństwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie
ul. Straszewskiego 21-22

Zaproszenia do odbioru od 1 marca:
PWST, ul. Straszewskiego 22, pon. – pt. 9.00-15.00
Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2, pon. – pt. 9.00-17.00

 

Wejście na spotkanie wyłącznie za zaproszeniami. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Liczba miejsc jest ograniczona!

Strona wydarzenia na Facebooku

Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem wydarzenia.

Wpisz szukaną frazę: