fbpx

„Dom ojców” – spotkanie z Andrzejem Muszyńskim

Ta opowieść to podróż w czasie i przestrzeni do świata naszych przodków – tych, których pamiętamy, i tych sprzed setek tysięcy lat. Bo choć szkolne podręczniki o tym milczą, historia ziem, na których dziś żyjemy, nie zaczęła się od Mieszka I.

 

W południowej Polsce odnaleziono liczące nawet do pół miliona lat ślady protoplastów współczesnego człowieka, a w jednej z jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej pozostałości po grupie przedstawicieli kultury magdaleńskiej, być może zabitych i zjedzonych w kanibalistycznej uczcie około piętnastu tysięcy lat temu. Ten malowniczy wapienny pejzaż to dom naszych ojców, dziadów i pradziadów, którzy mówią do nas w snach, wracają w podświadomych lękach.

Książka Andrzeja Muszyńskiego wymyka się klasyfikacjom: to przepiękna proza autobiograficzna i prehistoryczny reportaż śledczy zarazem. To historia pełna barwnych postaci, a nasi przodkowie należący do różnych gatunków hominidów są odmalowani równie żywo, jak dziadek czy sąsiedzi autora.

Książka „Dom ojców” Andrzeja Muszyńskiego ukazała się przy wsparciu finansowym Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO realizowanej przez KBF ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Spotkanie z Andrzejem Muszyńskim

Termin: 7 kwietnia 2022 (czwartek)
Godzina: 18:00
Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Andrzej Muszyński – autor reportaży „Południe” i „Cyklon” oraz książek prozatorskich „Miedza”, „Podkrzywdzie” i „Fajrant”. Opublikował też „Bez” – opowieść poruszającą tematykę bezpłodności. W autobiograficznym „Domu ojców” pisze o uprawie ziemi i prehistorii. Laureat nagród literackich i podróżniczych, trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pod Powroźnikową Skałą.

Paulina Małochleb – literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów i Stypendium Młoda Polska. W 2020 roku nominuje do Paszportów „Polityki” i zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Prowadzi blog ksiazkinaostro.pl.

Wpisz szukaną frazę: