fbpx

Dobrze wypieczone frazy. Wspólny projekt Krakowskiego Biura Festiwalowego i krakowskich piekarń

Przez najbliższe tygodnie mieszkańcy Krakowa mogą zasmakować dobrej literatury w zupełnie nowej formie. Pieczywo, które zakupią w ośmiu wybranych piekarniach rzemieślniczych, będzie pakowane w papierowe torby opatrzone cytatami z dzieł znanych pisarzy i poetów. Uwaga! Projekt Dobrze wypieczone frazy składa się tylko z inspirujących, naturalnych składników!

Współpraca Krakowskiego Biura Festiwalowego i ośmiu krakowskich piekarń rzemieślniczych to dowód na to, że dziedzictwo kulturowe miasta może dawać o sobie znać w nietypowy, oryginalny sposób. Od niemal siedmiu lat Kraków może pochwalić się tytułem Miasta Literatury UNESCO, rok temu zaś uzyskał miano Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. W nowym projekcie „Dobrze wypieczone frazy” literatura i sztuka pieczenia chleba odnajdują wspólną przestrzeń wyrazu. Przez najbliższe tygodnie wypieki będą pakowane do specjalnych papierowych toreb opatrzonych literackimi cytatami nawiązującymi do jedzenia. Pieczywo przygotowane według tradycyjnych receptur lub wyjątkowych autorskich formuł – przywołujące niezapomniany smak dzieciństwa i otwierające na nowe doświadczenia – zyska literacką oprawę w ośmiu zakładach piekarniczych: Bardzo Dobry Chleb, Gruzińska Piekarnia No 1, Handelek, Miejska, Nasz Chleb, Pochlebstwo, Zaczyn i Zakwas Mąka Woda.

Do projektu zaprosiliśmy właścicieli piekarń, które w swojej pracy kierują się misją i dbałością o jakość – komentuje projekt Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Literacki znak jakości przybijamy w miejscach, w których ręcznie robione pieczywo powstaje z produktów pochodzących od lokalnych dostawców, nawiązuje do regionalnych tradycji lub czerpie z innych kultur. Z kolei program Krakowa Miasta Literatury UNESCO, którego Krakowskie Biuro Festiwalowe jest operatorem, od zawsze miał na celu poszerzanie doświadczeń czytelniczych, proponując nowe konteksty odbioru literatury. W Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej wzbudzamy apetyt nie tylko na dobre pieczywo.

Czułością i uważnością może ująć nas fragment z powieści Ciepło, zimno Adama Zagajewskiego umieszczony na jednej z toreb: Zauważyłem, że gdziekolwiek jestem, przydarza mi się coś szczególnego. Kupuję na przykład: chleb, i chcę powiedzieć: chleb, ale mówię: chlebuś. Na kolejnej możemy rozsmakować się w strofie wiersza Anny Świrszczyńskiej Kobieta mówi o swoim życiu: Czegoś jest we mnie za dużo. Przelewam się przez brzegi jak drożdże. Drożdże mają swój własny rodzaj szczęścia. Na innych torbach przeczytamy pełne wrażliwej – czasem też zabawnej – refleksji nad codziennością fragmenty tekstów Honorégo de Balzaca, Sylvii Plath, Moniki Rakusy i Edwarda Stachury.

W literackim Krakowie lokalne piekarnie rzemieślnicze zaspokajają nostalgię za prawdziwym pieczywem, a Krakowskie Biuro Festiwalowe daje książkowy przykład na to, że pieczenie chleba to prawdziwa sztuka. Przez najbliższe tygodnie „Dobrze wypieczone frazy” zaspokoją tych najbardziej głodnych soczystej literatury.

Adresy piekarń, w których wasze pieczywo zostanie zapakowane do literackich papierowych toreb:

Torby są dodawane bezpłatnie do zakupionego pieczywa. Będą dostępne w wymienionych piekarniach do końca maja lub do wyczerpania zapasów.

Organizatorami projektu są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wpisz szukaną frazę: