fbpx

Dlaczego warto umrzeć za jedno piękne zdanie? – Spotkanie z Johnem Banville’em

Spotkanie z Johnem Banville’em, wybitnym irlandzkim prozaikiem, laureatem Nagrody Bookera za powieść „Morze”, jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy anglojęzycznych.

 

Autor „Księgi zeznań” przyjedzie do Krakowa na zaproszenie Festiwalu Kopernika, a z czytelniczkami i czytelnikami spotka się w piątek 20 maja o godzinie 20:30 w Muzeum Narodowym (al. 3 Maja 1). Rozmowę z pisarzem poprowadzi dyrektor programowy Festiwalu Conrada i redaktor działu Kultura „Tygodnika Powszechnego” Grzegorz Jankowicz.

Tematem spotkania będą relacje między literaturą a nauką, a także piękno, które w przypadku obu dziedzin jest istotnym punktem odniesienia dla działalności pisarzy i naukowców.

W jednym z wywiadów Banville mówił tak oto: „Posiadamy zmysł, który reaguje na harmonię, na właściwy układ elementów. Niektórzy czytelnicy pytają mnie, wedle jakiego wzoru piszę swoje powieści, jaki jest podstawowy model mojej narracji. Otóż nie ma takiego wzoru. Czytelnicy dostrzegają go dopiero wtedy, gdy rzecz jest skończona, w trakcie lektury. Tekst przesłania wówczas platoński ideał, przeciwko któremu nota bene piszę swoje książki. To widmo pojawia się retrospektywnie, jak zresztą wszystko w naszym życiu. Wydaje nam się, że podejmujemy decyzje, że wybieramy słuszne rozwiązania, w rzeczywistości jednak dryfujemy. (…) I właśnie to czyni życie tak fascynującym: przechodzimy od jednej rzeczy do drugiej, a każdy nasz ruch jest przypadkowy. Tak, wygląda na to, że Bóg jednak gra z nami w kości…”.

ZAPRASZAMY!

 

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.copernicusfestival.com i na profilu festiwalu na Facebooku!

Wpisz szukaną frazę: