fbpx

#CzytanieRządzi – rusza ogólnopolska kampania samorządowców zachęcająca do czytania

#CzytanieRządzi! Rusza pierwsza w Polsce tak duża kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa.

 

Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast, w tym Kraków przy wsparciu KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Fundacja Powszechnego Czytania pokazują, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata.

Co czyta prezydent Jacek Majchrowski? Czy pożycza innym książki? Jakie publikacje czyta przy stole, a jakie – na plaży? Który cytat jest jego ulubionym? A co poleca na poprawę humoru? Każdy może to sprawdzić.

https://www.youtube.com/watch?v=F-_no5lOAb8&list=PLFNu79auiRnzfNStrCkQNh64rSn4DP0YB&index=6

#CzytanieRządzi jest wysiłkiem, który kochamy. Poza tym pomaga człowiekowi w rozwoju i wciąga. Podobnie jak sport. I – tak jak w odniesieniu do sportu – zbliżające się wakacje to świetny czas na czytanie. #CzytanieRządzi ćwiczy nasz umysł oraz sprawia, że jesteśmy „w formie”: intelektualnie, społecznie i emocjonalnie; jesteśmy stabilni, zdrowi, kompetentni! Prezydenci dwunastu polskich metropolii występują w roli ambasadorów czytania – zapraszają do półprywatnej rozmowy, dzielą się swoimi upodobaniami literackimi, pokazują, że #CzytanieRządzi!

Wspólne i osobiste zaangażowanie Prezydentów największych polskich miast na rzecz upowszechnienia czytania to wyraz troski o rozwój mieszkańców.

Czytanie daje nam niezliczone kompetencje. Warto podkreślać, szczególnie w czasach kiedy tyle badań wskazuje na obniżone poziomy koncentracji dzieci i młodzieży, że czytanie jest czynnością stabilizującą. Badania wskazują na olbrzymi, pozytywny wpływ czytania na umiejętność koncentracji, skupienia myśli, rozumienia bardziej skomplikowanych tekstów. To wszystko niezmiernie ważne kompetencje dla każdego i każdej z nas; jestem przekonany, że czytanie bardzo pomaga nam po prostu lepiej wykonywać naszą pracę. Dlatego Kraków, szczególnie jako Miasto Literatury UNESCO, z pełnym przekonaniem angażuje się w kampanię #CzytanieRządzi” – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, Miasta Literatury UNESCO.

Kampania #CzytanieRządzi to pierwsze w Polsce tak mocne i szerokie zaangażowanie najwyższych władz samorządowych na rzecz upowszechniania czytania.

W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy musimy oprócz koniecznych działań doraźnych wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego – a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa. Dlatego z tym większym zaangażowaniem jako grono dwunastu prezydentów namawiamy jednym wspólnym głosem do czytania. Nie dla pięknoduchostwa, lecz dla demokracji, nauki i rozwoju społecznego naszych obywateli, miast i kraju. Bo #CzytanieRządzi!” – wyjaśnia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich.

Wskaźniki czytelnictwa w Polsce są na alarmująco niskim poziomie; czytamy dużo mniej niż nasi sąsiedzi. W świetle dostępnych badań poszerzenie grona czytających przełoży się na zwiększenie potencjału naszej gospodarki, innowacyjności i siły naszej demokracji. Dlatego powinno być jednym z najważniejszych priorytetów każdej osoby wpływowej – czy to będzie szef firmy dbający o czytelnictwo pracowników i ich rodzin, czy urzędnicy państwowi mający wpływ na różne obszary naszego życia, czy rodzice wychowujący dzieci. Fundacja Powszechnego Czytania od kilku lat działa na rzecz podniesienia tematu wzrostu czytelnictwa do rangi jednego z najważniejszych wyzwań dla współczesnej Polski, dlatego z ogromną radością współtworzymy kampanię #CzytanieRządzi. Mamy nadzieję, że zaangażowanie Prezydentek i Prezydentów będzie potężnym impulsem do zintensyfikowania działań. Zapraszamy do włączenia się w projekt każdą i każdego, komu przyszłość naszych społeczności leży na sercu – puentuje Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa Wydawnictwa Słowne.

Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, aktywnie kreują swoją przyszłość. Badania OECD pokazują, że czytanie zwiększa szanse dzieci na sukces szkolny, a co za tym idzie – zawodowy. Udowodniono, że czytanie niweluje różnice statusowe. Jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to, z jakiego środowiska pochodzi. Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. Czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój, dlatego #CzytanieRządzi.

Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydentki i prezydenci opowiadają o swoich lekturach, ale też odsłaniają prywatne elementy swoich nawyków – dowiemy się, kto z nich zagina rogi, kto czyta w wannie, a komu przyjaciele nie zwrócili książek.

Wszystkie filmy można zobaczyć TUTAJ!

Fundacja Powszechnego Czytania oraz Unia Metropolii Polskich, czyli dwanaście polskich metropolii: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław – wszyscy razem – zapraszają do wielkiej wspólnej pracy na rzecz podniesienia czytelnictwa w Polsce. W miastach dzieje się już wiele, ale działania proczytelnicze zostaną wzmocnione, a kolejne pomysły – uruchomione. W zamyśle organizatorów kampania ma być zaczynem do gigantycznego wspólnego długofalowego wysiłku, rozmów, debat i pracy na rzecz poszerzenia grona czytających w Polsce. Zaproszeni są wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele, bibliotekarze, samorządowcy, instytucje, firmy i organizacje pozarządowe.

Niskie czytelnictwo w Polsce to problem każdego i każdej z nas!

 

Co czytelniczo dzieje się w Krakowie?

Kraków, który od blisko 10 lat szczyci się tytułem Miasta Literatury UNESCO, ma do zaoferowania czytelniczkom i czytelnikom mnóstwo wydarzeń, warsztatów, konferencji naukowych, debat, spotkań i innych atrakcji – nie tylko podczas takich świąt literatury, jak Festiwal Miłosza, Festiwal Literatury dla Dzieci, Bomba Megabitowa czy Festiwal Conrada. Festiwale te stały się rozpoznawalną w literackim świecie marką i międzynarodowym symbolem miasta.

KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO odpowiedzialny za wszystkie te wydarzenia, przez cały rok dokłada wszelkich starań, by życie literackie w mieście kwitło: organizuje rezydencje, aktywnie wspiera rynek książki, proponuje warsztaty Szkoły pisania, przyznaje nagrody literackie (m.in. nagrodę KMLU).

Dociera też do młodszych i starszych czytelników dzięki cyklicznym i całorocznym projektom KMLU: na uczestników czekają Spacery literackie śladami krakowskich twórców w atrakcyjnej formie prezentujące wielowiekowe dziedzictwo kulturowe, spotkania z cyklu Szkoła czytania, Dyskusyjne Kluby Czytelnicze, debaty W(y)kluczenia, akcja Kody miasta, Krakowski Kiermasz Książki z drugiej ręki i wiele innych. KMLU wspiera też i współpracuje z lokalnymi księgarniami i instytucjami kultury.

  

KONTAKT DLA PRASY:

Unia Metropolii Polskich

Julia Wiśniewska

j.wisniewska@metropolie.pl

+48 609 442 400

Rafał  Szczepkowski

r.szczepkowski@metropolie.pl

+48 607 283 482

 

Fundacja Powszechnego Czytania

Aleksandra Chaberska

aleksandra.chaberska@fpc.org.pl

+48 504 125 380

 

 

 

Wpisz szukaną frazę: