fbpx

W sobotę 6 września 2014 roku odbędzie się kolejna – trzecia już edycja akcji pn. Narodowe Czytanie. Jest to zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich, której celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas pierwszej edycji wspólnie czytano Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, a rok temu dzieła Aleksandra Fredry. W ubiegłym roku wspólne czytanie odbyło się w ponad 700 miejscowościach w całej Polsce. W roku bieżącym czytanym dziełem będzie Trylogia Henryka Sienkiewicza, w której pisarz mistrzowsko połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą. Będzie to spotkanie z wyjątkowym humorem Henryka Sienkiewicza, stworzonymi przez niego niezapomnianymi bohaterami, Polską wielokulturową i różnorodną. W Krakowie głównym punktem tegorocznej akcji będzie Czytanie w Barbakanie, które rozpocznie się w sobotę 6 września o godz. 11.00. Całość przedsięwzięcia koordynuje na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków Teatr Groteska, a wsparcia promocyjnego udziela Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Utwór Henryka Sienkiewicza czytać będą m.in. znane krakowskie aktorki: Urszula Grabowska, Ewa Kaim, Dorota Segda oraz aktorzy: Leszek Piskorz, Grzegorz Mielczarek, Tadeusz Malak, Radosław Krzyżowski, Tomasz Schimscheiner. W rolę narratora wcieli się wybitny historyk literatury polskiej prof. Franciszek Ziejka.

Wyboru fragmentów Trylogii oraz adaptacji tekstu dokonał Adolf Weltschek, Dyrektor Teatru Groteska.

W akcji Narodowego Czytania wezmą też udział pozostałe miejskie instytucje kultury:

1. Nowohucka Biblioteka Publiczna
W godz. 10.30 do 13.30 Oddział dla Dzieci Filii nr 4 os. Zgody 7 zaprasza na:

Godz. 10.30  projekcja ekranizacji Pana Wołodyjowskiego w Oddziale dla Dzieci.

Godz. 12.00 Czytanie fragmentów Trylogii w przestrzeni miejskiej (przed Biblioteką, na często uczęszczanym przez mieszkańców i turystów szlaku w al. Róż). Do wspólnego czytania zostali zaproszeni aktorzy, osoby zaprzyjaźnione z Biblioteką i uczniowie nowohuckich szkół, którzy wystąpią w kostiumach z epoki. Zaproszenie przyjęła Hanna Bieluszko – aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Tadeusz Piotr Łomnicki – aktor Teatru Ludowego w Krakowie, Jan Franczyk – redaktor Naczelny Głosu Tygodnika Nowohuckiego, Stanisław Moryc – Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII w Krakowie oraz Zofia Konik Dyrektor NhBP. W projekt zaangażowali się również uczniowie Gimnazjum Integracyjnego nr 74 w Krakowie.

2. Teatr Bagatela

W ramach akcji Narodowego Czytania Trylogii Henryka Sienkiewicza, 6 września w godz. 17.00-19.00 na schodach przed wejściem głównym do Teatru aktorzy Teatru Bagatela przeczytają wybrane fragmenty dzieła polskiego noblisty. W czytaniu udział wezmą: Alina Kamieńska, Krzysztof Bochenek, Paweł Sanakiewicz oraz Dariusz Starczewski.

3. Nowohuckie Centrum Kultury

W ramach wydarzenia Aktorzy Teatru Ab Intra i Ancymon odczytają fragmenty dzieła Sienkiewicza o godz. 12.00 na scenie plenerowej NCK.

4. Teatr Ludowy

W godzinach od 12.00 do 14.00 w ogródku teatralnym Dużej Sceny (w razie niepogody w kawiarni teatralnej) Trylogię Henryka Sienkiewicza czytać będą aktorzy Teatru Ludowego, radni nowohuccy oraz młodzież z liceów nowohuckich.

 

Szczegółowe informacje zamieszczone są na stronie www.krakow.pl oraz na stronach poszczególnych instytucji kultury.

Wpisz szukaną frazę: