fbpx

W najbliższy czwartek w całej Polsce zacznie się wyjątkowe literackie święto. 8 maja startuje 11. edycja ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek. Ma ona na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Rok 2014 promuje hasło „Czytanie łączy pokolenia”. Krakowskie biblioteki przygotowały dla odwiedzających wyjątkowo bogatą ofertę.

Uniwersytet JagiellońskiBiblioteka Jagiellońska pozwoli zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne dla czytelników. Będzie można obejrzeć z bliska zbiory specjalne, zwiedzić magazyny Biblioteki Jagiellońskiej, zapoznać się z pracą katalogerów. W przeddzień Tygodnia Bibliotek, 7 maja o godz. 16.00 w sali konferencyjnej BJ, Żaneta Kubic zabierze wszystkich chętnych w „Po zakamarkach Jagiellonki podróż przez stulecia”. Później będzie możliwość zwiedzenia wraz z przewodnikami tytułowych „zakamarków Jagiellonki”. 16 maja o godz. 15.00 w sali konferencyjnej odbędzie wykład Leszka Sibili, kierownika Działu Drukarstwa, Introligatorstwa i Prasy Krakowskiej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, pt. „Kraków – Gniazdo Białego Kruka – XIX/XX w. Rozkwit krakowskiego drukarstwa w kontekście rewolucji przemysłowej”. Spotkanie zrealizowano we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.Na większość wydarzeń obowiązują zapisy. Wstęp wolny. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie: www.bj.uj.edu.pl.

Podgórska Biblioteka PublicznaPodgórska Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci „Jan Paweł II – święty małych i dużych” na temat życia i pontyfikatu Jana Pawła II (format A3, technika dowolna). Praca musi odbiegać od powszechnie dostępnych zdjęć i ilustracji, przedstawiających wizerunek Papieża Polaka. Prace można składać do 14 maja. 15 maja, o godz. 14.30, w filii nr 13 (ul. Powroźnicza 2) – odbędzie wernisaż wystawy „Moje pasje” Mateusza Krasa, wychowanka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Krakowie, uczestnika angielskiego programu The Gateway Award. 17 maja, godz. 11.00, Czytelnia Główna (ul. Teligi 24) – w ramach spotkań Teatr w bibliotece odtworzymy na DVD archiwalny spektakl „Sztuka” w reż. Krystiana Lupy z repertuaru Narodowego Starego Teatru w Krakowie im. Heleny Modrzejewskiej. W maju w Podgórskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się także cykl prelekcji i warsztatów prozdrowotnych, przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przygotowanych wspólnie z Małopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Krakowie, w filiach nr 2, 7, 10 i 22.

Nowohucka Biblioteka PublicznaNajważniejszymi wydarzeniami w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej będą: gra biblioteczna „Z książką przez miasto” oraz Noc w Bibliotece „Tajemniczy świat owadów”. Gra odbędzie się 10 maja br. Zadaniem uczestników gry będzie pokonanie wyznaczonej trasy i wykonanie zadań. Zwycięska grupa zostanie nagrodzona, a wszyscy uczestnicy gry otrzymają pamiątkowe dyplomy. Noc w Bibliotece „Tajemniczy świat owadów” zorganizuje Oddział dla Dzieci i Młodzieży Filii 4 z 9 na 10 maja, w godz. od 20.00 do 8.00 rano. Gościem specjalnym będzie dr Łukasz Przybyłowicz, biolog – entomolog z Polskiej Akademii Nauk. Filia nr 6 wraz z Młodzieżowym Domem Kultury Fort 49 „Krzesławice” przygotowała Konkurs Recytatorski dla przedszkolaków „Wierszyki dla kilku pokoleń” pod. patronatem Rady Dzielnicy XVII. Jego celem jest popularyzacja kultury żywego słowa. Pozostałe atrakcje to m.in. przegląd nowości wydawniczych w cyklu: „365 i jeden dzień dookoła książki”, warsztaty literacko – edukacyjne dla dzieci m.in.: „Historia pisma i książki” i „Z książką przez wieki”, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, lekcje biblioteczne m.in.:„Jak powstaje książka” w cyklu: ”Biblioteczne A.B.C.” w Filii nr 7 oraz „Książka – przedmiot codziennego użytku czy dzieło sztuki” w Punkcie Bibliotecznym w Branicach. Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z historią książki na przestrzeni wieków, szczególnie z pracą średniowiecznych skrybów i iluminatorów, obejrzą współczesne książki wydane ze szczególnym pietyzmem oraz podejmą próbę kaligrafowania piórkiem i lipowym patykiem. Filia nr 9 zaprasza na pokaz multimedialny kroniki Biblioteki – „Biblioteka w czasie – czas w bibliotece”. Szczegółowe informacje na stronie www.biblioteka.krakow.pl.

Wpisz szukaną frazę: