fbpx

Czytaj Kraków! 10 książek na 10-lecie Krakowa Miasta Literatury UNESCO

„Wiersze wszystkie” Wisławy Szymborskiej dostępne po raz pierwszy w formie e-booka, „Żaden koniec”, czyli najnowsza książka Zośki Papużanki, poezja Adama Zagajewskiego i Ryszarda Krynickiego, „Chochoły” nominowanego do tegorocznej nagrody Nike Wita Szostaka, „Samosiejki” Dominiki Słowik, „Niezwyciężony” Stanisława Lema – to tylko kilka spośród dziesięciu krakowskich tytułów, które przez cały lipiec będzie można czytać za darmo. Lipcowa odsłona akcji Czytaj PL jest realizowana w związku z jubileuszem uzyskania przez Kraków tytułu Miasta Literatury UNESCO.

 

Akcja Czytaj PL już od kilku lat oferuje czytelnikom i czytelniczkom darmową lekturę pisarzy i pisarek z Polski i ze świata. Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy z ogólnopolskimi wydawcami.

 

W tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia przyznania tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury. Kraków otrzymał ten zaszczytny tytuł jako siódme miasto świata dokładnie w październiku 2013 roku, dołączając do międzynarodowej sieci miast literackich, takich jak Edynburg, Dublin czy Reykjavik. Przyznanie tytułu było docenieniem potencjału krakowskiego środowiska literackiego, stało się też impulsem do rozwoju naszego miasta i wzmocnienia działań na rzecz literackiego dziedzictwa kulturowego oraz wsparcia dla lokalnego rynku książki.

 

W związku z jubileuszem, wspólnie z platformą Woblink, przygotowaliśmy specjalną, bo krakowską edycję akcji Czytaj PL – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. – Przez cały lipiec będziemy prezentować dziesięć książek pisarek i pisarzy związanych z Krakowem, od Ryszarda Krynickiego, Stanisława Lema po Dominikę Słowik czy Wita Szostaka.

 

Już od 9 lat proponujemy czytelnikom dołączenie do największej w Polsce akcji promującej czytelnictwo. Tym razem w letniej odsłonie Czytaj PL, wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, zaproponowaliśmy pieczołowicie wyselekcjonowaną i iście krakowską ucztę literacką – mówi Paweł Polański, prezes księgarni Woblink.com. – Przy tej wyjątkowej edycji, przypadającej na setną rocznicę urodzin polskiej Noblistki, działamy wraz z Fundacją Wisławy Szymborskiej i Festiwalem Miłosza, oferując czytelnikom z całej Polski miniaturę krakowskiej sceny literackiej.

 

Spośród dziesięciu udostępnionych e-booków cztery będą miały również formę audiobooka.

 

Tytuły dostępne w ramach akcji to:

 

  • Ryszard Krynicki – „Wiersze wybrane”, Wydawnictwo a5 (również audiobook)
  • Stanisław Lem – „Niezwyciężony”, Wydawnictwo Cyfrant
  • Zośka Papużanka – „Żaden koniec”, Wydawnictwo Marginesy
  • Michał Rusinek – „Nic zwyczajnego”, Wydawnictwo ZNAK
  • Barbara Sadurska – „Czarny hetman”, Wydawnictwo Nisza
  • Dominika Słowik – „Samosiejki”, Wydawnictwo Literackie (również audiobook)
  • Wit Szostak – „Chochoły”, Wydawnictwo Powergraph
  • Wisława Szymborska – „Wiersze wszystkie”, Wydawnictwo ZNAK
  • Dorota Terakowska – „Władca Lewawu”, Wydawnictwo Literackie (również audiobook)
  • Adam Zagajewski – „Wiersze wybrane”, Wydawnictwo a5 (również audiobook)

 

Poezja i proza, nowości i tytuły znane już czytelnikom – to wszystko będzie można czytać za darmo przez cały lipiec. Wystarczy pobrać darmową aplikację Woblink (dostępną w App Store i Google Play), zeskanować QR z plakatu lub ze strony www i czytać do woli – a dokładniej do 31 lipca – bo do tego czasu książki na naszych nośnikach będą aktywne. Należy pamiętać, że można pobierać jedną książkę naraz. Po pobraniu kolejnej, pierwsza przestaje być aktywna.

 

Książki będzie można pobrać z nośników dostępnych na mieście oraz ze strony:  https://woblink.com/s/akcja-czytaj-krakow.

 

Wspieranie czytelnictwa w Polsce to główny cel organizowanej co roku akcji Czytaj PL, która zazwyczaj zamienia w prawdziwe święto literatury jesień. Jednak tym razem czytelnicy będą mogli uczestniczyć w specjalnej edycji akcji już w lipcu.

Ubiegłoroczna odsłona Czytaj PL była rekordowa zarówno pod względem liczby uczestników (ponad 60 000 osób), jak i pobrań, których było aż 150 000!

 

Organizatorami akcji są: Miasto Kraków i KBF

Partner: platforma Woblink

Patronem akcji są: Fundacja im. Wisławy Szymborskiej i Festiwal Miłosza

Wpisz szukaną frazę: