fbpx

Czy Lem był ostatnim futurologiem? – transmisja on-line

Już jutro (czwartek) o 18:30 odbędzie się długo wyczekiwana dyskusja o Stanisławie Lemie, organizowana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wydawnictwo Literackie.

Portal LubimyCzytać i Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie wychodzą na przeciw wszystkim tym, którzy nie będą mogli dotrzeć na spotkanie! Jutrzejsza dyskusja poświęcona Lemowi będzie transmitowana online na stronach naszych partnerów.

O transmisji na portalu Lubimy Czytać dowiecie się więcej tutaj.

 

lem_okno

 


Dekadę po śmierci najwybitniejszego polskiego futurologa i pisarza, Stanisława Lema, w Krakowie, Jerzy Jarzębski, Jacek Dukaj i Wojciech Orliński będą dyskutować o perspektywach futurologii oraz o tym, czy Lem ma swoich następców i czy w ogóle może ich mieć.

Futurologia święciła triumfy w połowie ubiegłego wieku. Naszą wyobraźnią zawładnęły wtedy roboty i sztuczna inteligencja, a perspektywą stał się kosmos, galaktyki, gwiazdy i planety. Stanisław Lem, wraz innymi mistrzami futurologii, budził i podsycał w nas domysły i śmiałe wizje przyszłości.

Dziś, spoglądamy w kalendarz z lekkim niepokojem konstatując, że żyjemy w czasach po „Odysei Kosmicznej“, „Powrocie do przyszłości“ czy „Ubiku“. Przyszłość nas onieśmiela, a doświadczenie pokazuje nam, że granice postępu przekraczają granice naszej wyobraźni. Co więc dalej z futurologią? Jaka jest przyszłość naukowego przewidywania przyszłości? Czy w XXI wieku futurologia to już tylko intelektualna zuchwałość? Na te pytania odpowiedzieć postarają się wspólnie Jerzy Jarzębski i Jacek Dukaj, podczas spotkania prowadzonego przez Wojciecha Orlińskiego.

Źródło: www.lubimyczytac.pl


 

Przypominamy:

Dyskusja pt. „Czy Lem był ostatnim futurologiem?” odbędzie się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego) o godzinie 18.30, 7 kwietnia 2016 roku.

Organizatorzy wydarzenia: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Wydawnictwo Literackie.

Wpisz szukaną frazę: