fbpx

Czwarty (i ostatni) Weekend z Literaturą w MOCAK-u!

Serdecznie zapraszamy na kolejne dwa dni z dobrą książką w bibliotece Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Podczas czwartej, ostatniej już odsłony „Weekendów z literaturą” czeka nas sporo atrakcji dla fanów komiksu – warsztaty dla dzieci i inspirująca dyskusja o miejscu powieści graficznej w literaturze, rozmowa branżowa o pracy edytorów, oraz tradycyjnie – literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego – unikalnego zakątka MOCAK-u, będącego wierną kopią mieszkania wybitnego polskiego krytyka i historyka sztuki.

 

10 września (sobota):

 15:00„Zabawy z książką”

Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 6–8 lat, inspirowane komiksem Tej nocy dzika paprotka autorstwa Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyskiej. Wstęp bezpłatny, prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem: biblioteka@mocak.pl lub telefonicznie 12 263 40 36.

 

17:00 – powieść graficzna jako gatunek literacki

Dyskusja o komiksie z udziałem Daniela Chmielewskiego, prof. Jerzego Szyłaka. Prowadzenie: Kamila Tuszyńska

prof. Jerzy Szyłak – literaturoznawca, filmoznawca, scenarzysta komiksowy. Autor opracowań: Komiks: świat przerysowanyPowieści graficzne. Leksykon, Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej i kilku innych. Próbował także swoich sił jako rysownik. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim.

Daniel Chmielewski – absolwent wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor albumów „Zostawiając powidok wibrującej czerni” i „Zapętlenie”, a także krótkich form komiksowych, często o charakterze eseistycznym i autobiograficznym. Scenarzysta narysowanego przez Marcina Podolca „Podglądu”.

Kamila Tuszyńska – doktor nauk humanistycznych, narratolog, medioznawca, a w szczególności teoretyk komiksu, który od lat stanowi główny obszar jej zainteresowań badawczych. Wykładowca, prelegentka i publicystka. Należy do Zespołu Badań Obszarów trzecich afiliowanego przez PAN oraz do Pracowni Literatury Okolicznościowej i Użytkowej UW, gdzie zajmuję się komiksem.

 

11 września 2016 (niedziela):

15:00 literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego

Oprowadza Daria Kubisiak – dramatopisarka i dramaturżka, absolwentka polonistyki i performatyki przedstawień na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka reżyserii teatralnej, doktorantka UJ. Debiutowała tekstem Reduplikacja w reżyserii Aśki Grochulskiej w Łaźni Nowej w Krakowie w ramach Festiwalu Uczuć Urażonych.

 

17:00dyskusja ekspercka na temat pracy edytorów

Spotkanie poświęcone pracy edytorów z udziałem zaproszonych gości: Małgorzaty Szczurek (Wydawnictwo Karakter), Justyny Kiljańczyk-Zięby (Uniwersytet Jagielloński) oraz Roberta Olesia (d2d.pl). Prowadzenie: Urszula Pieczek.

Małgorzata Szczurek – romanistka, tłumaczka, redaktorka, współwłaścicielka i redaktor naczelna wydawnictwa Karakter.

Robert Oleś – projektant książek , typograf, współwłaściciel pracowni i wydawnictwa d2d.pl. Prowadzi wykłady i warsztaty z projektowania publikacji dla słuchaczy Podyplomowych Studiów Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, typografii książki na Akademickim Kursie Typografii, podstaw edytorstwa i typografii w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa.

Prof. Justyna Kiliańczyk-Zięba – pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Edytorstwa i Nauk Pomocniczych. Bada dawne książki: stare druki i utrwalone w nich teksty. Ostatnio opublikowała pracę o logo dawnych drukarzy (Sygnety drukarskie w Rzeczypospolitej XVI wieku. Źródła ikonograficzne i treści ideowe) i opracowała do wydania szesnastowieczną książkę do zabawy we wróżby (Stanisław Kleryka z Bochnie, Fortuna abo Szczęście).

Prowadzenie: Urszula Pieczek – redaktorka oraz specjalistka ds. promocji miesięcznika „Znak”, redaktorka trójjęzycznego czasopisma literackiego „Radar”, tłumaczy z języka ukraińskiego, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

 


 

Weekendy z Literaturą w MOCAK-u

W przez całe lato piękna biblioteka w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK będzie miejscem spotkań autorskich, warsztatów literacko-plastycznych i zajmujących dyskusji o procesie powstawania książki.

W ramach pierwszej, czerwcowej odsłony projektu odbyło się już min. spotkanie z Danielem Mizielińskim, tworzącym wraz z żoną Aleksandrą chyba najbardziej rozchwytywaną w kraju parę autorów książek dla dzieci (autorzy słynnych Map, czyli największego od lat hitu eksportowego polskiej literatury – pięknie ilustrowanego atlasu przetłumaczonego na ponad 20 języków!) czy warsztaty literacko-plastyczne inspirowane Wierszami dla dzieci Juliana Tuwima.

Weekendy z literaturą w MOCAK-u odbywają się pod patronatem Krakowa – Miasta Literatury UNESCO. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wpisz szukaną frazę: