Ćwiczenia ze sprzeciwu. Ekopoetycki spacer nad Wisłą z Małgorzatą Lebdą | 23.08, godz. 18.00

Jak poezja i słowo moją pomóc nam w walce z kryzysem klimatycznym? Tym razem w ramach cyklu „W(y)kluczenia” – comiesięcznych debat poświęconych literaturze i aktywizmowi społecznemu, zapraszamy na ekopoetycki spacer nad Wisłą z poetką, naukowczynią i ultramaratonką – Małgorzatą Lebdą, dla której ruch jest działaniem, a czytanie wody przypomina czytanie wierszy. Spotkanie będzie tym bardziej wyjątkowe, że już tydzień później poetka wyruszy w miesięczny bieg od źródeł do ujścia Wisły w akcie sprzeciwu wobec budowy drogi wodnej E40. Spacer odbędzie się w poniedziałek, 23 sierpnia 2021 roku o godz. 18.00. Start w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

„Podczas jednego z ostatnich treningów biegowych w Lesie Wolskim, myślałam o słowach Johna Felstinera, który – tytułem jednej ze swoich książek – pytał, czy poezja może uratować Ziemię? Podczas niedawnego czytania wierszy zebranych Czesława Miłosza, myślałam o sile wiersza, o jego podobieństwie do nurtu rzeki czy do ruchu, przemieszczania się  – tego fizycznego i metaforycznego. Stąd już niedaleko do pytań z kategorii tych istotnych: jak język poezji może pomóc nam w dobie kryzysu klimatycznego, czy ma siłę, by przeciwdziałać kryzysowi wyobraźni, w którym to Lawrence Buell widzi źródła kryzysu ekologicznego? Chodźcie nad rzekę! Pomyślmy o tym, poczytajmy wiersze, pobądźmy” – tak swój ekopoetycki spacer zapowiada Małgorzata Lebda.

Osoby zainteresowane udziałem w spacerze prosimy o pobranie bezpłatnych wejściówek na stronie www.kbfbilety.krakow.pl (wejściówki będą dostępne od 16 sierpnia od godz. 9.00). Spacer odbędzie się w poniedziałek, 23 sierpnia 2021 roku o godz. 18.00. Start w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Małgorzata Lebda – urodzona w 1985 roku. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019), ostatni z tomów „Mer de Glace” ukazał się w tym roku nakładem wydawnictwa Warstwy. Naukowczyni. Ultramaratonka. Obecnie trenuje do zaplanowanego na wrzesień 2021 biegu wzdłuż Wisły (od źródeł do ujścia – dystans około 1100 km). Pracuje nad debiutem prozatorskim, którego wydanie zaplanowano na 2022 rok. Mieszka w Krakowie i coraz częściej poza nim.