fbpx

Copernicus Festival 2021: WYOBRAŹNIA | 18-23 maja

Zapraszamy na kolejną edycję Copernicus Festival, która odbędzie się online w dniach 1823 maja. W tym roku tematem przewodnim będzie wyobraźnia.

Bo czym właściwie ona jest? Skąd się wzięła? Jak to możliwe, że nasze niewielkie mózgi potrafią tak niesamowite rzeczy? I wreszcie: czy wyobraźnia ma granice? A jeśli tak – co leży poza nimi? To zagadka, z którą zmagamy się od tysiącleci. Czy kiedyś uda się ją rozwikłać? Na pewno można pofantazjować.

W tym roku okazji będzie wiele – na przykład podczas rozmowy z biofizykiem i noblistą Venkim Ramakrishnanem, kognitywistą Joelem Petersonem, matematyczką Sabiną Hossenfelder, psychologiem Edwardem Nęcką, artystką Tamarą Berdowską albo pisarzem Andrzejem Stasiukiem. Goście zagłębią się w meandry wyobraźni między 18 a 23 maja podczas kolejnej wirtualnej edycji Festiwalu.

Dorośli i młodzież zainteresowani twórczością Stanisława Lema będą mogli natomiast zgłębić temat literatury science-fiction podczas specjalnego pasma Crème de la Lem, które zostało przygotowane wraz z KBF, operatorem programem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Jakie wizje Stanisława Lema się spełniły? Czy futurologia to nauka? Na te pytania odpowiemy wspólnie z Michałem Protasiukiem. O wadach i niuansach naszego poznania opowie Jowita Guja, z kolei Łukasz Kozak pochyli się nad esejem o ponad inteligentnej, zaawansowanej maszynie cyfrowej “Golem” z okazji wznowienia zbioru opowiadań o tym samym tytule. Naszym przewodnikiem po semantyce i kryptologii będzie Jakub Gomułka, a o futurystycznych, antyutopijnych wizjach społeczeństwa opowie Piotr Paziński.

Wszystkie rozmowy i wykłady będą dostępne na festiwalowych kanałach w serwisach Facebook i YouTube:
https://www.youtube.com/CopernicusCenter
https://www.facebook.com/copernicusfestival

Wpisz szukaną frazę: