fbpx

Conrad w (pop)tekstach – zapraszamy do dyskusji

Conrad w (pop)tekstach. Dyskusja na temat związków Josepha Conrada z kulturą popularną

Czy „Czas Apokalipsy” jest czasem Conrada? Skąd wzięli się statek Nostromo i jego ósmy pasażer? Wreszcie czy wiedźmin Geralt i Mad Max są bohaterami conradowskimi? Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad którymś z powyższych pytań, to bez wątpienia niniejsze wydarzenie skierowane jest właśnie do Was.

W trakcie spotkania prześledzimy sposoby, w jakie autor „Jądra ciemności” i jego twórczość  wchodzą w relacje z tekstami popkulturowymi. Scharakteryzujemy sposoby prze-pisywania, medialnego przetwarzania oraz powtarzania poszczególnych wątków z życia i dzieł pisarza w pop-tekstach. Poznamy przyczyny, dla których artyści odwołują się do conradowskich tekstów w piosenkach, serialach telewizyjnych, fantastyce literackiej, sztukach plastycznych oraz filmach. Wszystko to zaś pozwoli nam ustalić zakres oddziaływania Conrada na naszą kulturę, oddziaływania którego siły nie sposób przecenić. Pisarza można przecież spotkać na ulicach, murach budynków szkolnych, w internetowych memach, komiksach, a nawet pod postacią wymyślnych tatuaży czy nadruków na T-shirtach.

W dyskusji wezmą udział: dr hab. Magdalena Heydel, dr hab. Andrzej Juszczyk oraz dr Tomasz Majkowski. Rozmowę poprowadzi Piotr Żołądź.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 19 grudnia o godzinie 18:00 w księgarni De Revolutionibus.. Books&Cafe przy ul. Brackiej 14 w Krakowie.

Organizatorami wydarzenia są Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO i Conradianum. Ośrodek Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada. Spotkanie jest częścią obchodów Roku Conrada 2017 i programu „Śladami Conrada” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

conwpop

Dołącz do wydarzenia!

Wpisz szukaną frazę: