Ogólnopolskie przedsięwzięcie Biblioteczne Inicjatywy, Biblioteczne Aktywności, czyli program BIBA, który ma na celu podnoszenie kompetencji moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, bibliotekarzy bibliotek publicznych, studentów bibliotekoznawstwa i pracowników domów kultury, już w październiku zagości na Festiwalu Conrada! Udział w BIBA ma podnieść kwalifikacje animatorów kultury w zakresie tworzenia koncepcji i organizacji życia kulturalnego w formie imprez przeznaczonych dla szerokiej publiczności, umiejętności promowania własnych placówek i imprez w nich organizowanych, pogłębionego spojrzenia i pełniejszego zrozumienia możliwości promocyjnych i komunikacyjnych, które dają nowe Media i lepszej orientacji we współczesnych dominujących trendach literackich i życiu artystycznym. Szkolenia wpisują się w program promocji czytelnictwa w ramach tytułu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Krakowska edycja szkoleń w ramach Festiwalu Conrada rozpocznie się 23 października. Na zgłoszenia czekamy do 22 września. Zapraszamy!
Celem zajęć jest przede wszystkim praca z bibliotekarzami, studentami bibliotekoznawstwa i instruktorami domów kultury w zakresie tej części ich obowiązków, do którego formalnie nie są przygotowani, a które faktycznie – od długiego już czasu – przypadły im w udziale, jako ważna część ich życia zawodowego. Pomysłodawcy tego typu zajęć skłaniają się ku tezie, że w najbliższej przyszłości większość z literackich i proczytelniczych zadań różnego typu instytucji kultury będzie przejmowanych, lub realizowanych równolegle, właśnie przez biblioteki.
Zakres szkolenia obejmuje:
– tworzenia koncepcji i organizacji imprez
– skutecznego i szerokiego wykorzystania nowych mediów oraz zrozumienia ich roli jako nowego kanonu komunikacji społecznej
– znajomości współczesnego życia literackiego
– znajomości współczesnych trendów artystycznych
– podstaw działań promocyjnych
– umiejętności pozyskiwania środków
Celem konferencji i szkoleń ma być zatem uświadomienie bibliotekarzom zmieniającej się funkcji społecznej bibliotek i pomoc w dostosowaniu się do tych zmian oraz praktyczne przygotowanie do wdrażania nowych rozwiązań merytorycznych i organizacyjnych na poziomie, którego oczekuje się od sprawnych instytucji kultury.
Warunki uczestnictwa
W ramach prac konkursowych należy przygotować dwustronnicowy (maksymalnie 3600 znaków) opis imprezy Literackiej, którą uczestnik chciałby zorganizować w swojej placówce. Praca powinna zawierać wyłącznie merytoryczną koncepcję planowanego wydarzenia ze szczególnym uwzględnieniem: rodzaju imprezy, uzasadnienia wyboru formy i tematu wydarzenia, nazwisk zaproszonych gości, czasu trwania, sposobu promocji i ewentualnych imprez towarzyszących.
Prace należy przesłać na adres warszawa@instytutksiazki.pl do 22 września 2014.
Szczegóły i regulamin konkursu można znaleźć tutaj.
Zapraszamy!