fbpx

Bukiniści nad Wisłą – nowy literacki adres Krakowa!

Wczoraj Kraków zyskał nowy książkowy zakątek. Zainspirowane tradycją bukinistów nad Sekwaną, Stowarzyszenie Pełna Kultura wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym rozpoczeło stacjonarny kiermasz bukinistów na dachu pawilonu Powiśle 11 u stóp Wawelu. Wydarzenie potrwa do 30 września.

Uliczni antykwariusze, handlujący starymi i używanymi książkami – bukiniści to od lat stały element krajobrazu licznych europejskich miast. 216 paryskich stoisk nad Sekwaną, na których codziennie czeka na swoich szczęśliwych odkrywców 400 tys. książek zostało nawet wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO! W Krakowie bukinistów można spotkać w niedzielne poranki na Hali Targowej, a także w okolicach Dworca Głównego czy przejściu podziemnym przy DH „Jubilat”, dawniej także na Plantach czy Bulwarach Wiślanych. Stowarzyszenie Pełna Kultura – organizator m.in. Kiermaszu Bukinistów Śląskich w Katowicach wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym – operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCOpostanowiło powrócić do tych tradycji i wspólnie stworzyć w Krakowie nowe miejsce pierwszego kontaktu z książką.

Krakowscy Bukiniści nad Wisłą będą stać od 7 maja do 30 września na dachu Pawilonu Powiśle 11, przy popularnym przejściu łączącym ul. Powiśle i Stare Miasto z Bulwarami Wiślanymi i rzeźbą Smoka Wawelskiego. Ekspozycja jest  czynna codziennie od 11:00 do 20:00 za wyłączeniem dni niepogodnych. Wydarzenie w zamyśle ma uzupełniać Krakowski Kiermasz Książki – cykliczną imprezę literacką odbywającą się w wybrane weekendy sezonu wiosenno-letniego na Placu św. Marii Magdaleny, stanowiąc ofertę dla antykwariuszy nieposiadających stałych lokali użytkowych na prowadzenie działalności księgarskiej.

W szerokiej ofercie bukinistów znajdują się zarówno klasyka polskiej i światowej literatury, literatura naukowa i filozoficzna, albumy oraz wydawnictwa pamiątkowe związane z Krakowem. Organizatorzy planują liczne atrakcje towarzyszące, m.in. Noc Bukinistów, czytanie baśni dla dzieci, pokazowe lekcje językowe czy dyżury literackie. Informacje o planowanych wydarzeniach będą publikowane na bieżąco na stronie www.miastoliteratury.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wydarzenie wpisuje się w realizowaną przez miasto strategię wspierania lokalnego rynku księgarsko-wydawniczego w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej na: www.miastoliteratury.pl

Przestrzeń magazynową na namioty bukinistów udostępniono dzięki życzliwości Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Wpisz szukaną frazę: