Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej zapraszają od października na cykl spotkań z osobami, które znały Wisławę Szymborską.
29 października zapraszamy na spotkanie z Bronisławem Majem, który opowie m. in. o słynnych loteryjkach, o specyficznym poczuciu humoru Poetki, o tym jak „tragedia sztokholmska” wpłynęła na jej życie, a także o życiu literackim Krakowa oraz ostatnio wydanej książce Błysk rewolwru, zbierającej twórczość niepoważną Poetki, do której Bronisław Maj napisał żartobliwy „komentarz naukowy”.
Spotkanie odbędzie się w Kamienicy Szołayskich – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie (plac Szczepański 9) w sali multimedialnej o godz. 18.00.
Spotkanie poprowadzi Maciej Miłkowski.
Ci, którzy nie będą mogli pojawić się na spotkaniu, relację z niego będą mogli obejrzeć na stronie internetowej Fundacji i Muzeum.
Zarówno w życiu i w poezji potrafiła połączyć dwie zdawałoby się nie do pogodzenia cechy. Z jednej strony przypominała małą dziewczynę, naiwnie, cudownie, pierwotnie zachwyconą światem, a z drugiej strony jednocześnie była surowym mędrcem pozbawionym złudzeń co do sensu, co do celu naszej tutaj ludzkiej przygody.
(Bronisław Maj o Wisławie Szymborskiej)
Bronisław Maj – poeta, eseista i tłumacz. Jest doktorem nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Autor książki o poecie Tadeuszu Gajcym. Laureat kilku prestiżowych nagród, między innymi Fundacji Kościelskich. Był bliskim przyjacielem Wisławy Szymborskiej. Mieszka w Krakowie.
Fot. Jakub Ociepa