Agenda spotkań ułożona została w taki sposób, by wydarzenie było otwarte też dla młodych ludzi. Po raz pierwszy do jego udziału zaproszeni zostali więc młodzi edu – influencerzy pokazujący moc nauki. Po raz pierwszy uczestniczy Festiwalu będą mogli zobaczyć też na własne oczy największe innowacje tworzone przez studentów czołowych polskich uczelni technicznych w tym Politechniki Krakowskiej. Wydarzenie zwieńczy gala, na której spadkobiercy Stanisława Lema oraz przedstawiciele Instytut Lema wręczą po raz trzeci nagrody „Planeta Lem” w kategorii: nauka, technologia oraz kultura. W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie również nagroda specjalna.
Tegoroczna edycja Festiwalu Przyszłości to rozmowa o inteligencji, jej rodzajach, typach i kontekstach. Sztuczna inteligencja to fenomen, na którym skupiamy się na Festiwalu od pierwszej edycji. W 2023 chcemy o inteligencji porozmawiać szerzej. Rozwój AI jest dziś niezaprzeczalnym faktem, ale to implikacje etyczne i społeczne AI będą decydowały o krajobrazie przyszłości. Ale inteligencja, zarówna ta ludzka jak i ta nieludzka, to też coś co zadecyduje o przyszłości w ogóle. Zarówno tempo rozwoju jak i ilość sytuacji kryzysowych z którymi dziś się borykamy sprawia, że bierna postawa wobec zmian jest niemożliwa. Festiwal od pierwszej edycji ma charakter interdyscyplinarny i łączy ze sobą dziedziny, które łączył też Stanisław Lem – technologię, kulturę i naukę. Trzecia edycja zbudowana będzie w sposób analogiczny, a na jednej scenie spotkają się przedstawiciele wszystkich tych trzech światów, żeby rozmawiać o obliczach inteligencji.
W tym roku gośćmi otwartego dla wszystkich festiwalu będą między innymi: Szczepan Twardoch, Grzegorz Piątek, Borys Szyc, Bartosz Topa, Dorota Wellman, Krzysztof Zanussi, Omenaa Mensah wraz z córką Vanessą, Tomasz Rożek, Maciej Kawecki oraz wybitni naukowcy jak prof. Dawid Kielak (Uniwersytet Oxford), prof. Władysław Nowiński (Singapur, jeden z dwóch żyjących Polskich naukowców ze znaczkiem pocztowym) oraz prof. Włodzisław Duch (jeden z ojców polskiej informatyki). Wydarzenie wykładem specjalnym odwiedzi też twarz lipcowej okładki Forbes i twórca wycenianego na ponad 1 miliard złotych startupu Cosmose AI Miron Mironiuk. Jako, że wydarzenie jest dedykowane głównie młodym ludziom, odbywa się pod patronatem uczelni wyższych w tym Politechniki Krakowskiej a jego gośćmi są też influencerzy edukacyjni jak Nataniel Brożnowicz i Marcin Kruszewski „Prawo Marcina”. Odwiedzają nas też „Książkary” a więc dziewczyny, które swoimi książkami robią furorę w sieci.
Więcej informacji na Facebookowych profilach KBF oraz Instytutu Lema:
https://www.facebook.com/kbf.krakow
https://www.facebook.com/InstytutPolskaPrzyszlosciStanislawaLema
Bezpłatne wejściówki do pobrania tutaj:
Organizatorami wydarzenia są Instytut Lema i Krakowskie Biuro Festiwalowe, a partnerami Orlen, My Roof, Rafał Brzoska Foundation, Sygnis oraz Wydawnictwo Literackie.