Jak pisać o kulturze wysokiej w internecie? Jak poruszać się swobodnie wśród przekładów i literatury ambitnej? I wreszcie – jak w interesujący sposób przedstawiać poezję i esej, a nie tylko literaturę popularną? Już wkrótce przestanie to być wiedza tylko dla wtajemniczonych. Festiwal Miłosza zaprasza na dwudniowe, bezpłatne warsztaty dla blogerów i krytyków, które odbędą się 20 i 21 maja w Krakowie. Poprowadzi je Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Na zgłoszenia – zawierające tekst własny lub link do opublikowanego już tekstu oraz dane kontaktowe – czekamy do 8 maja pod adresem warsztaty@fundacjamiastoliteratury.pl. Listę osób zakwalifikowanych do udziału w zajęciach ogłosimy 15 maja. Warsztaty odbędą się 20 maja (11.00-18.00) i 21 maja (11.00-15.00) w Kawiarni Literackiej w Krakowie (ul. Krakowska 41).
Paulina Małochleb to jedna z najbardziej znanych krytyczek literackich młodego pokolenia. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z literatury najnowszej i warsztaty krytyczne. Jest laureatką wielu nagród m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w 2014., a w tym roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Pisze dla „Fa-artu”, „Nowych Książek”, „Odry”, „Polityki”, „Polonistyki”, „Twórczości”, „Tygla Kultury” i „Znaku”. Prowadzi blog „Książki na ostro”, który znalazł się na liście 15 najlepszych blogów książkowych magazynu „Press”. Przyznano mu także najwyższe noty za poziom merytoryczny spośród wszystkich wyróżnionych.
Majowe warsztaty krytyczne są wprowadzeniem do kolejnych, zaplanowanych już podczas Festiwalu Miłosza (8-11 czerwca). Poprowadzą je: dziennikarka tygodnika „Polityka” Justyna Sobolewska oraz autor niezwykle popularnych programów o książkach i dziennikarz portalu Wyborcza.pl – Michał Nogaś. W ramach festiwalu odbędzie się także panel krytyki literackiej. Szczegóły już wkrótce, a tymczasem czekamy na zgłoszenia na majowe zajęcia!
fot. Jakub Ociepa