fbpx

Aslı Erdoğan laureatką Princess Margriet Award For Culture!

Już jutro, w Dzień Europy, 9 maja, w Amsterdamie odbędzie się ceremonia wręczenia nagród Princess Margriet Award For Culture. Wśród czwórki wyróżnionych artystów znalazła się Asli Erdoğan, która mieszkała i tworzyła w Krakowie dzięki stypendium Miasta Krakowa w ramach programu ICORN.

„Laureaci nagrody to wyjątkowi artyści i myśliciele.” – czytamy w uzasadnieniu nagrody. „Wykazali się oni wielką odwagą w kształtowaniu społeczeństw XXI wieku i pokazali nam jak kultura może wspomagać przeciwdziałanie polaryzującym się siłom, i wskazali kierunki dzięki którym możemy wyobrazić sobie przyszłość, w której Europa staje się bardziej inkluzywna.” Oprócz goszczącej w Krakowie Asli Erdoğan, laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Navid Kermani – pisarz i akademik z Kolonii, Luc Mishalle – muzyk z Brukseli i Marina Naprushkina – artystka wizualna tworząca w Berlinie.

Asli Erdoğan była pisarką-rezydentką sieci ICORN i gościła w Krakowie w 2015 roku. Po powrocie do ojczystej Turcji, w sierpniu 2016 roku została aresztowana za pisanie felietonów i redagowanie gazety Özgür Gündem. Wraz z opuszczeniem aresztu w styczniu tego roku otrzymała zakaz opuszczania Turcji. Asli, mimo wykształcenia ścisłego (fizyka i inżynieria komputerowa) oraz sporych sukcesów na tym polu (praca w CERN) postanowiła poświęcić się pisarstwu, za które była już wielokrotnie nagradzana. Wielkim uznaniem cieszy się również jej praca dziennikarska (ponad 200 artykułów), której ze względu na zaangażowanie społeczno-polityczne towarzyszą liczne kontrowersje. Jej twórczość jest bardzo zróżnicowana – należą do niej powieści (pierwsza, The Sea Shell Man, została wydana w 1994 r.), poezje, opowiadania, proza poetycka, eseje podróżnicze oraz polityczne. Jej dzieła, w dużej mierze ignorowane w jej własnym kraju, zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym na francuski, duński, angielski, szwedzki, norweski, bośniacki, niemiecki i bułgarski. O klasie pisarki świadczy z pewnością fakt, że czasopismo „Lire” umieściło ją na liście „50 pisarzy przyszłości”, uznając jej twórczość za współczesną klasykę.

Princess Margriet Award For Culture jest przyznawana przez European Cultural Foundation artystom, którzy dzięki swojej kreatywności wpływają na zmiany w Europie i w jej zróżnicowanych społecznościach, podkreślając przekonanie organizatorów, że zmiany społeczne i polityczne wymagają zaangażowania artystycznego i kulturalnego. Patronka nagrody, Jej Wysokość Księżniczka Margariet w swoim życiu zawodowym zawsze kładła nacisk na rozwój kultury i podkreślała jej rolę w kształtowaniu procesów demokratycznych, nie tylko w Europie. To także ona była Prezeską Fundacji w latach 1984-2007.

Więcej o tegorocznej edycji nagród, można przeczytać na stronie European Cultural Foundation, gdzie między innymi ukazał się obszerny wywiad z Asli.

princess-margriet-award-for-culture

Wpisz szukaną frazę: