Festiwal Kultury Żydowskiej zaprosił trójkę uznanych autorów: Dominikę Słowik, wyróżnionego Paszportem Polityki Łukasza Orbitowskiego oraz nominowaną do Nagrody Nike Weronikę Murek do napisania opowiadań o dzielnicy Kazimierz.

Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, co bardziej teksty stwarzające klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szanse, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy.

Co XXI-wieczna literatura może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_kaz, żeby móc o tym opowiedzieć. Zaprosiliśmy do współpracy trójkę pisarzy: Weronikę Murek, Łukasza Orbitowskiego i Dominikę Słowik oraz poprosiliśmy ich, by potraktowali nasze pytania jak bazę, punkt startowy.

Festiwal Kultury Żydowskiej i kawiarnia Cheder powstały na krakowskim Kazimierzu, z inspiracji jego historią i kulturą. Bardziej niż świętem staramy się być procesem – procesem zmian w myśleniu i postrzeganiu żydowskiej kultury oraz zmian na samym Kazimierzu. Interesuje nas twórcza praca w dzielnicy i z dzielnicą, szczególnie, że wydaje się być ona dzisiaj nieco zagubiona i coraz mniej przyjazna mieszkańcom.

Opowiadania ukazały się kolejno:

10 października 2016 – Łukasz Orbitowski
24 października 2016 – Dominika Słowik
7 listopada 2016  – Weronika Murek

Wspólne spotkanie z autorami odbyło się 17 listopada 2016 o godzinie 18.00 w CHEDERZE – kawiarni Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Organizatorem było Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Miasto Literatury UNESCO było partnerem akcji.