21 czerwca – urodziny Adama Zagajewskiego

Dziś urodziny Adama Zagajewskiego – wybitny poeta, prozaik, eseista, tłumacz literatury pięknej i nauczyciel akademicki, gdyby żył, skończyłby właśnie 77 lat.

Był przedstawicielem pokolenia Nowej Fali. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim filozofię i psychologię. Przez wiele lat przebywał na emigracji we Francji, po latach wrócił jednak do Krakowa. Mawiał: „Najlepiej wyjechać z Krakowa i tęsknić za nim”.

Sygnatariusz Listu 59 (1975), od 1976 objęty cenzurą; od 1983 redaktor „Zeszytów Literackich”; laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) i Nagrody Księżnej Asturii (2017), w latach 1973–1983 członek Związku Literatów Polskich, od 1979 członek Polskiego PEN Clubu, od 2006 członek Polskiej Akademii Umiejętności.

Zagajewski był gościem wielu wydarzeń organizowanych przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Poeta odszedł 21 marca 2021, w Światowym Dniu Poezji. Przed domem, w którym mieszkał w ostatnich latach życia, została dziś odsłonięta pamiątkowa tablica.