fbpx

Noc Poezji 2020 | 10/11 października

Motywem przewodnim dziesiątej, jubileuszowej, Nocy Poezji jest PODRÓŻ, rozumiana bardzo szeroko. Zarówno jako podróż w czasie i pamięci, w poszukiwaniu prawdy, porozumienia, spełnienia, wspomnień, w sporze ze światem i Bogiem, ale także jako podróż literacka, zabawa słowem, eksperyment językowy, poezja z zastosowaniem nowych mediów, czy po prostu przygoda i doświadczanie wielokulturowości.

Poezja ma wiele twarzy. Tyle – ilu jest poetów, ile wierszy, ilu odbiorców! Różnorodność form poetyckich i języka przekazu poetyckiego odzwierciedla różnorodność światów, odmienny stosunek do siebie i do rzeczywistości. Ta różnorodność jest największą wartością naszego świata!

Jubileuszowa 10. Noc Poezji, która odbędzie się w 10 i 11 października w wielu krakowskich lokalizacjach, to znakomita okazja do podróży literackiej w ulubionym przez Państwa kierunku, bądź w nieznane…

Podobno, jak powiedział św. Augustyn, Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę. A poezja jest jak podróż! Poezja jest jak transfuzyjna krew dla pracy serca:/ choćby dawcy już dawno pomarli/ (…) ich krew żyje (…) i cudze ożywia wargi [Ryszard Krynicki, Poezja żywa].

Wydarzenia tegorocznej Nocy Poezji odbędą się m.in. w Cafe Szafe, Klubie Aneks, Cytat Cafe, Klubie Dziennikarzy, Salonie Literackim Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Muzeum Archeologicznym i Synagodze Poppera. KBF, operator programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO, przygotował z okazji tego poetyckiego święta kilka wydarzeń – sprawdźcie je poniżej.

Pełny program Nocy Poezji znajdziecie TUTAJ>>
Dołącz do wydarzenia na FACEBOOKU>>

Spacer śladami Haliny Poświatowskiej
10 października (sobota), godz. 19.00

Halina Poświatowska pierwszy raz znalazła się w Krakowie z powodu choroby serca, przez długi czas była hospitalizowana w szpitalu przy ulicy Kopernika i nie miała raczej okazji zapoznać się z królewskim grodem (oprócz nielegalnych ucieczek do ogrodu botanicznego). Po powrocie z operacji w Stanach Zjednoczonych zamieszkała w Krakowie, w słynnym Domu Literatów przy ulicy Krupniczej 22. Był to dla niej krótki, ale bardzo intensywny okres. Nie tylko czas tworzenia i zdobywania wiedzy (podczas studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim), ale także licznych romansów i zachłannego korzystania z życia, często kosztem zdrowia. Postaramy się przedstawić mniej znaną twarz poetki: odważnej buntowniczki, łamiącej konwenanse i przekraczającej granice, próbującej wyciągnąć od życia jak najwięcej.

Prowadząca: Agnieszka Konior
Zapisy: spacery@miastoliteratury.pl
Wydarzenie na Facebooku>>

Pawilon Wyspiańskiego
Plac Wszystkich Świętych 2

10 października (sobota), godz. 10.00

Punctum wiersza. Warsztaty z Małgorzatą Lebdą

Co mogą mieć wspólnego wiersz i fotografia? Zapraszamy na warsztaty poetyckie o możliwości patrzenia na tekst literacki i tworzenia poezji w kontekście kategorii „studium” i „punctum”. Zostały one wprowadzone przez Rolanda Barthes’a, służąc francuskiemu badaczowi do interpretacji i opisu materiałów wizualnych. Czy w literaturze potrzebujemy uważnego patrzenia? Jak patrzeć, żeby widzieć? W czym sztuki wizualne mogą pomóc literaturze? Warsztaty poprowadzi Małgorzata Lebda, która w praktyce korzysta ze sztuk wizualnych w swoich poetycko-artystycznych działaniach.
Małgorzata Lebda dorastała w beskidzkiej wsi (Żeleźnikowej Wielkiej). Jest autorką pięciu książek poetyckich. Za ostatni tom Sny uckermärkerów (WBPiCAK Poznań 2018) została nagrodzona Nagrodą Literacką Gdynia. Właśnie ukazała się książka Sprawy Ziemi (WBPiCAK), na którą składają się trzy ostatnie tomy.

Uczestnicy: 8 osób, piszący przed debiutem książkowym
Zapisy: kontakt@miastoliteratury.pl

10 października (sobota), godz. 13.00

Warsztaty poetyckie dla onironautów z Rybą

Co to znaczy być onironautą? Kto jak kto, ale na pewno wie to Ryba, autor Podręcznika naukowego dla onironautów, czyli niezwykłego tomu podsumowującego 20 lat twórczości jednego z najciekawszych polskich twórców. Zapraszamy do spędzenia twórczych i z pewnością niezapomnianych godzin pod okiem poety. Warsztaty są propozycją skierowaną tych, którzy chcą spróbować współ-tworzyć, współ-wędrować i współ-śnić tą drogą. Podczas tej podróży nie trzeba zapinać pasów, za to należy maksymalnie wysilić swoją wyobraźnię.

Uwaga, chociaż energia twórcza Ryby przekracza wszelkie granice, obowiązuje limit miejsc (10 osób).
Zapisy: kontakt@miastoliteratury.pl

De Revolutionibus Books&Café
ul. Bracka 14

10 października (sobota), godz. 12.00

Warsztaty kreatywne z Ferdynandem Wspaniałym. Monika Hanulak

Z pewnością wile razy uczestniczyliście w spotkaniach autorskich, warsztatach literackich czy plastycznych, ale czy warsztaty te prowadził kiedykolwiek pies? To jedyna i niepowtarzalna okazja do spotkania z jednym z najbardziej znanych bohaterów wierszy Ludwika Jerzego Kerna, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Podczas zajęć stworzymy graficzne ilustracje do jego wierszy.

Monika Hanulak – graficzka, ilustratorka asystentka profesora Zygmunta Januszewskiego w Pracowni Ilustracji w warszawskiej ASP. Od roku 2004 współtworzy nieformalną grupę artystyczną CMYK (Grażka Lange, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak) zajmującą się projektowaniem nietypowych książek, organizowaniem wystaw ilustracji i książki autorskiej. Zaprojektowała dla wydawnictwa Wytwórnia m.in. Smonię, ilustracje do wierszy Ludwika Jerzego Kerna i Juliana Tuwima.
Warsztaty dla dzieci w wieku 5-8 lat
Zapisy: kontakt@miastoliteratury.pl

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Wytwórnia

10 października (sobota), godz. 18.00

Lasy, bezdroża, gąszcze. Poezja nieco odludna z Pauliną Pidzik i Jakubem Kornhauserem

W kontrze do hasła Tadeusza Peipera „Miasto, masa, maszyna” tym razem proponujemy kierunki ucieczki od wyobraźni związanej z miastem – właśnie w lasy, bezdroża i gąszcze. Ucieczka od cywilizacji? Porozumienie z tym, co pozaludzkie, a nawet pozazwierzęce? Poszukiwanie siebie czy tworzenie przestrzeni empatii? Tropem tych pytań podążymy z poetkami i poetą, znanymi z wypraw poza granice zakreślone przez ludzkie osiedla i strefy wpływu.
Prowadzenie: Zuzanna Sala

10 października (sobota), godz. 19.00

Spotkanie z Tomaszem Bąkiem, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii poezja
Prowadzenie: Anna Marchewka

Massolit Books&Cafe
ul. Felicjanek 4, Kraków

10 października (sobota), godz. 18.30

Jak nas widzą, tak nas piszą! Spotkanie z rezydentkami KMLU

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda literacki Kraków z perspektywy twórców i twórczyń z zewnątrz? Co przyciąga ich uwagę, gdzie szukają inspiracji, jakie jest najbardziej literackie miejsce w naszym mieście? Na te inne pytania odpowiedzą dwie stypendystki programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO, które spędzają w naszym mieście dwa twórcze miesiące pracując nad własnymi projektami i uczestnicząc w kulturalnym życiu miasta.

Zapraszamy na spotkanie z dwiema poetkami z dwóch różnych krańców Europy – Brynją Hjálmsdóttir z Islandii oraz Aną Llurbą. O ich wrażenia z pobytu w Krakowie Mieście Literatury UNESCO zapyta Soren Gauger.

Ana Llurba, a właściwie Ana Isabel Llurba Ferreira to argentyńska poetka i pisarka. Jej tom Este es el momento exacto en que el tiempo empieza a correr (To jest dokładnie ten moment, w którym czas zaczyna biec) został uhonorowany nagrodą dla młodych poetów im. Antonio Colinasa (Antonio Colinas Young Poetry Award, 2015). Jej pierwsza powieść La Puerta del Cielo (Drzwi niebios, 2018) doczekała się publikacji w Hiszpanii, Argentynie i Chile; wkrótce będą mogli sięgnąć po nią także Włosi.

Brynja Hjálmsdóttir ukończyła teorię filmu i kreatywne pisanie na Uniwersytecie Islandzkim. Jej debiutancka książka poetycka zatytułowana Okfruman (Zygota, 2019) została nominowana do Fjöruverðlaunin (Islandzkiej Nagrody Literackiej przyznawanej kobietom) oraz nagrodzona w rywalizacji o The Icelandic Booksellers’ Literary Prize. Brynja mieszka i pracuje w Reykjaviku.

Wpisz szukaną frazę: