Kulisy pracy nad najgłośniejszymi serialami ostatnich lat, czyli Wiedźminie czy Królu. Warsztaty dla wydawców z pitchingu książek, a także przegląd trendów wydawniczych dla producentów. Word2Picture po raz drugi łączy dwie branże – książkową i filmową – i otwiera je przed czytelnikami i widzami. Zapraszamy na spotkania m.in. z Jackiem Dukajem, Szczepanem Twardochem, Tomaszem Bagińskim i Anną Różalską podczas 12. edycji Festiwalu Conrada.
Tegoroczna 2. edycja Word2Picture ruszyła pełną parą! Wydawcy, których projekty książkowe zostały do niej zakwalifikowane, przez kilka ostatnich dni korzystali z prowadzonych online szkoleń i warsztatów. Przygotowania rozpoczęli od wykładu Alicji Grawon-Jaksik, prezeski Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, dotyczącego charakterystyki branży filmowej oraz kwestii prawnych i prawa autorskiego przy sprzedaży praw do adaptacji, które poprowadził mecenas Krzysztof Czyżewski. Następnie odbyli warsztaty przygotowujące ich do profesjonalnego pitchingu zgłoszonych książek. Katalog prezentujący wyselekcjonowane w trakcie naboru książki zostanie udostępniony 22 października na Facebooku Festiwalu Conrada. Trafi on również do polskich nadawców i producentów poszukujących inspirujących projektów książkowych.
Podczas tegorocznej edycji wydawcy będą starali się sprzedać prawa ekranizacyjne do następujących tytułów:
- Paweł Maj, Tosia w tarapatach, Wydawnictwo Skrzat (literatura dziecięca);
- Marta H. Milewska, Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma, Dreams Wydawnictwo (literatura dziecięca);
- Wojciech Engelking, Serce pełne skorpionów, WAB Foksal (proza obyczajowa);
- Greta Drawska, Rytuał, Wydawnictwo Znak Literanova (literatura kryminalna);
- Sylwia Chutnik, Cwaniary, Wydawnictwo Znak Literanova (proza obyczajowa);
- Tomasz Łapiński, Szmata, Wydawnictwo SQN (proza obyczajowa);
- Radosław Młynarczyk, Hłasko. Proletariacki książę, Wydawnictwo Czarne (biografia);
- Anna Cieplak, Rozpływaj się, Wydawnictwo Literackie (proza obyczajowa);
- Jacek Karczewski, Jej wysokość gęś, Wydawnictwo Poznańskie (non-fiction);
- Monika Michalik, Zaczekaj na mnie, Wydawnictwo Znak (proza obyczajowa/romans).
Wydarzenia branżowe skierowane do wydawców i producentów to tylko jeden z aspektów Word2Picture. Jak co roku wszystkich widzów i czytelników zainteresowanych tematyką adaptacji zapraszamy na wydarzenia otwarte. 23 i 24 października odbędą się festiwalowe dyskusje online z uznanymi gośćmi z branży filmowej i wydawniczej, którzy opowiedzą o najnowszych produkcjach, a także charakterze współpracy między autorem a reżyserem czy scenarzystą.
Cykl rozpocznie się 1 października webinarium, w którym Alicja Grawon-Jaksik porozmawia z Ewą Bolińską-Gostowską – redaktorką i Foreign Rights Managerką w Wydawnictwie Znak – na temat rynku książki i aktualnych trendów wydawniczych. Webinarium będzie skierowane do producentów i osób z branży filmowej poszukujących literackich pierwowzorów z potencjałem na adaptację, a także chcą dowiedzieć się, jak działa rynek wydawniczy. Nie zabraknie też rozmowy o tym, jak współpracować z wydawcą. Wydarzenie odbędzie się we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych. Więcej informacji i zapisy: word2picture@kbf.krakow.pl.
Z kolei dla czytelników i widzów, miłośników kina i literatury, przygotowaliśmy dwa otwarte panele dyskusyjne. 23 października spotkamy się ze Szczepanem Twardochem i Anną Różalską, dyrektorką produkcji oryginalnych w Canal+, którzy porozmawiają o zbliżającej się premierze serialu Król opartego na głośnym bestsellerze, a także o tym, jak wygląda ich współpraca z autorem nad adaptacją jego książki w praktyce. Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy.
Z kolei 24 października Ewa Bolińska-Gostkowska porozmawia z Jackiem Dukajem, autorem między innymi monumentalnej powieści Lód, o pracy nad adaptacjami ze szczególnym naciskiem na kulisy zrealizowanego przez Netflix serialu Kierunek: Noc opartej na wątkach powieści fantastycznej Dukaja pt. Starość aksolotla. Będzie to także wyjątkowa okazja do spotkania z gościem specjalnym wydarzenia, Tomkiem Bagińskim, rysownikiem, reżyserem i producentem wykonawczym serialu Wiedźmin, o kulisach jednego z najgłośniejszych seriali fantasy ostatnich lat, opartego na prozie Andrzeja Sapkowskiego, a także o roli literackich inspiracji w swojej twórczości filmowej.
Obydwa panele dyskusyjne odbędą się w całości online i będą transmitowane na kanale facebookowym Festiwalu Conrada.
Organizatorem wydarzenia jest KBF, operator programów Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission. Wydarzenie odbywa się w ramach 12. edycji Festiwalu Conrada. Partnerem wydarzenia jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.