fbpx

Managerowie literaccy spotykają się w Krakowie

W Krakowie gości sześcioro menedżerów literackich z sześciu miast literatury UNESCO. Wydawcy, tłumacze, animatorzy życia kulturalnego z Dublina, Granady, Nottingham, Lublany, Tartu i Norwich będą uczestniczyć w serii spotkań z literackim środowiskiem Krakowa i w dyskusjach o najważniejszych literackich festiwalach i inicjatywach.

best replica automatic rolex datejust rolex calibre 2836 2813 mens 116243bkmdo automatic provided here are crafted following the original ones.

Menedżerowie przyjechali do Krakowa w ramach programu rezydencyjnego Connect skierowanego do sieci miast kreatywnych UNESCO. Celem programu jest promowanie sieci miast kreatywnych, zapewnienie uczestnikom platformy do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a także wspieranie dostępu do potencjalnych nowych rynków i partnerstw oraz tworzenie powiązań w rozległej sieci międzynarodowych menedżerów kultury. Grudniowa edycja programu poświęcona jest literaturze – sześcioro menedżerów z Miast Literatury UNESCO spotka się z przedstawicielami lokalnego, regionalnego i krajowego rynku książki. Porozmawiają o programach rezydencjalnych, zapoznają się z działalnością Instytutu Książki oraz najważniejszymi krakowskimi festiwalami literackimi (w tym Festiwal Conrada, Festiwal Miłosza, Festiwal Literatury dla Dzieci). O tym, jak Kraków przybliża literaturę różnym grupom odbiorców, także tym z utrudnionym dostępem do kultury, dowiedzą się podczas spotkań poświęconych Lekcjom Czytania, a o projektach wspierających rozwijanie literackich talentów porozmawiają podczas spotkania poświęconego Kursom Kreatywnego Pisania. Zaproszeni do Krakowa wydawcy, tłumacze i animatorzy życia kulturalnego z Dublina, Granady, Nottingham, Lublany, Tartu i Norwich będą także poznawać lokalne kameralne księgarnie oraz osoby związane z magazynami takimi jak „Widma” i „Kontent”. Natomiast o tym, jak krakowskie życie literackie może wyglądać od przysłowiowej kuchni przekonają się, zwiedzając mieszkanie Czesława Miłosza oraz wystawę „Szuflada Szymborskiej”.

– Przed nami sześć inspirujących i kreatywnych dni z literaturą, które – zakładamy – w przyszłości będą miały kontynuację w postaci różnorodnych, wspólnie realizowanych przedsięwzięć. To dla nas jednocześnie dopełnienie obchodów 5. rocznicy uzyskania przez Kraków tytułu Miasta Literatury UNESCO. Będziemy gościć w Krakowie osoby, dla których literatura i związane z nią projekty są bardzo ważne, które w swoich miastach mają realny wpływ na kreowanie życia literackiego. Tym cenniejsza jest wymiana doświadczeń i pomysłów – podsumowuje Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego – operatora Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Wpisz szukaną frazę: