Zapraszamy na premierę publikacji non-fiction 18. znaczy Nowa Huta i finał akcji reporterskiej, w ramach której braliśmy pod lupę krakowską dzielnicę XVIII. O wielobarwnym portrecie Nowej Huty porozmawiamy z autorami wyróżnionych reportaży 24 października o godz. 16.00 w De Revolutionibus Books & Café (ul. Bracka 4).
Wyboru 10 najlepszych tekstów, które znajdą się w publikacji 18. znaczy Nowa Huta dokonało jury w składzie: Renata Radłowska (dziennikarka Gazety Wyborczej, autorka książki reporterskiej Nowohucka telenowela), Marcin Żyła (dziennikarz, reportażysta, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego) oraz Daniel Lis (redaktor książek reporterskich w Wydawnictwie Znak).
Spotkanie poprowadzą Oliwia Fryc i Malina Szczepańska.
O projekcie 18. znaczy Nowa Huta:
Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze. Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia. Szara i smutna – lub fascynująca i pełna życia. To odrębne „miasto w mieście”; tu, kiedy chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz: jadę do Krakowa… W 70. rocznicę ułożenia pierwszej cegły pod budowę nowego miasta proponujemy Wam nowe spojrzenie – tym razem reporterskim okiem – na Nową Hutę.
18. znaczy Nowa Huta to projekt, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców 18. dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkańców, dla których Huta jest świadomym wyborem miejsca do życia. Od Placu Centralnego po bar Meksyk. Wszystko może stać się dla nas punktem wyjścia do rozważań nad historią dzielnicy i jej współczesnym obrazem.
Projekt organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie odbywa się w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy m.in. program kursów kreatywnego pisania i Nagroda Conrada. Projekt 18. znaczy Nowa Huta wpisuje się także w obchody 70-lecia Nowej Huty.