LiteraTURA w Krakowie nie zapada w sen zimowy!

Nadchodzi grudzień, ale LiteraTURA w Krakowie nie zapada w sen zimowy!

Jeśli zimową nocą podróżny zapragnie odwiedzić Kraków z książką pod pachą i dobrym cytatem w myślach, powinien już dziś zaplanować swój czas. Grudzień to miesiąc intensywnych rozmów z autorami oraz dyskusji nad tematami, które okazały się dla nas w tym roku najgorętsze.

Literacki miesiąc zaczynamy i kończymy spotkaniami z pisarzami. Będzie okazja do spotkania, m.in. z Bronką Nowicką i Barbarą Gawryluk czy Grzegorzem Motyką. Czekają nas też propozycje wizualno-literackie, takie jak performans „Historie przedwcześnie przerwane”. Krakowski Salon Poezji zorganizuje aż dwie imprezy świąteczne oraz barwną recytację poezji Adama Asnyka. Wszyscy spotkamy się ponownie na Drugim Życiu Książki. Grudzień zapowiada się zjawiskowo i kropka.

Wybrane wydarzenia:

• Drugie Życie Książki

W grudniu czeka na nas ostatnia w tym roku wymiana książek. Tradycyjnie będzie to wielka i bezpłatna z niezmiennymi zasadami. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić wyłącznie na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Na wymianę zapraszamy do Pawilonu Wyspiańskiego 11 grudnia 2016r. o godz. 15.00 w Pawilonie Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych.

• Mocak i Biuro Literackie

Zapraszają spotkanie z laureatką Nagrody Literackiej Nike 2016 za książkę pt. „Nakarmić kamień”. To obowiązkowa propozycja dla wielbicieli prozy poetyckiej, lecz także dla zainteresowanych sytuacją debiutantów. Nie dość powiedzieć, że książka wywołała duże poruszenie w środowisku krytycznym. Świat ukształtowany piórem Nowickiej rządzi się własną logiką, zaskakuje i oczarowuje czytelnika świeżą konstrukcją i zmysłowością. Autorka kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansując na granicy ciała i świata zewnętrznego. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej. Spotkanie odbędzie się 01 grudnia 2016 r. o godz. 18.00 w siedzibie Mocak-u przy ulicy Lipowej 5.

• Teatr im. Juliusza Słowackiego / Krakowski Salon Poezji

W tym miesiącu Krakowski Salon Poezji zaprasza na swoje wydarzenia trzykrotnie. We wtorek, 6 grudnia o godz. 12.00 odbędą się „Bajki samograjki – Mikołajkowy Salon Poezji dla dzieci.” Ta propozycja dla najmłodszych to niespodzianka, mająca skłonić do zabawy i uśmiechu poprzez niezwykłe opowieści. Natomiast, 11 grudnia o godz. 12.00 czeka na nas recytacja poezji Adama Asnyka. Zwieńczeniem grudniowych salonów będzie salon Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 18 grudnia o godz. 12.00.

• Krakowska Książka Miesiąca

W środę, 14 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z autorką biografii Wandy Chotomskiej, Barbarą Gawryluk. „Ta książka to zapis rozmów, wspomnień, procesu odświeżania pamięci. Nie miałyśmy ambicji spisywania drobiazgowej biografii, bardziej interesowało nas odtworzenie klimatu towarzyszącego powstawaniu powojennych czasopism i książek oraz opisanie roli, jaką Wanda Chotomska przez lata odgrywała w popularyzacji literatury dla dzieci” – komentuje autorka biografii. Chotomska nie tylko udowadnia, że nie ma nic do ukrycia, ale też przypomina czytelnikom, z czym zmagali się literaci w ponurych stalinowskich czasach, jak radzili sobie z cenzurą, w jaki sposób humor i uśmiech pozwalał przetrwać przygnębiająca rzeczywistość. Spotkanie poprowadzą Zofia Gołubiew i Marcin Wilk. Wstęp wolny!

• Dom Kultury „Podgórze”

8 grudnia, o godz. 18.00 odbędzie się performens Eweliny Lebidy i TO Teatr, pt. „Historie przedwcześnie przerwane”. Ewelina Lebida tworzy kolaże, w których warstwa wizualna przenika się z liryczną nutą poezji. W swoich pracach tworzy poetyckie kompozycje słów i wersów, które stają się oryginalnym wierszem. Performans to doświadczenie niecodzienne, nietuzinkowe, nieprzewidywalne, o czym najlepiej przekonać się na własnej skórze…

Pełen harmonogram wydarzeń literackich w grudniu znajdziecie tutaj.