grudzień 2016

Kalendarium wydarzeń literackich w grudniu 2016.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Spotkanie pt. „Między tradycją a nowoczesnością. Irlandia na przełomie XX i XXI wieku”

KTO Biblioteka Jagiellońska i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
GDZIE Biblioteka Jagiellońska, sala konferencyjna, ul.Oleandry 3
KIEDY 01 grudnia 2016 r., godz. 17.00
OPIS Spotkanie pt. Między tradycją a nowoczesnością. Irlandia na przełomie XX i XXI wieku: połączone z dyskusją wokół książek. Powieść irlandzka w XXI wieku. Szkice” pod red. Ewy Kowal i Roberta Kuska oraz “History, Memory, Trauma in contemporary British and English Fiction” Beaty Piątek. W dyskusji wezmą udział: Jego Ekscelencja Gerard Keown, Ambasador Irlandii w Polsce oraz dr hab. Beata Piątek. Spotkanie poprowadzi dr Izabela Curyłło-Klag. Spotkanie zostanie poprowadzone w języku angielskim.

Spotkanie z laureatką Nagrody Literackiej Nike 2016

KTO MOCAK i Biuro Literackie
GDZIE MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4
KIEDY 01 grudnia 2016 r., godz. 18.00
OPIS Spotkanie z laureatką Nagrody Literackiej Nike 2016 za książkę pt. „Nakarmić kamień” to obowiązkowa propozycja dla wielbicieli prozy poetyckiej, lecz także dla zainteresowanych sytuacją debiutantów. Nie dość powiedzieć, że książka wywołała duże poruszenie w środowisku krytycznym. Świat ukształtowany piórem Nowickiej rządzi się własną logiką, zaskakuje
i oczarowuje czytelnika świeżą konstrukcją i zmysłowością. Autorka kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansując na granicy ciała i świata zewnętrznego. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej.

Spotkanie z Grzegorzem Motyką

KTO Wydawnictwo Literackie, Księgarnia Pod Globusem
GDZIE Księgarnia Pod Globusem, ul . Długa 1
KIEDY 01 grudnia 2016 r., godz. 18.00
OPIS Problem wydarzeń roku 1943 na Wołyniu zaistniał w szerokiej dyskusji wraz z pojawieniem się filmu Wojciecha Smarzowskiego. Okazja do gruntownej rozmowy o tematach tyleż poważnych, co istotnych, zaistnieje na spotkaniu z Grzegorzem Motyką, autorem książek poświęconych historii dwóch narodów – „Wołyń’43” i „Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła””. Grzegorz Motyka to polski historyk, specjalizujący się w tematyce ukraińskiej, doktor habilitowany nauk humanistycznych, w latach 2011–2016 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie poprowadzi Andrzej Brzeziecki z Nowej Europy Wschodniej.

Czy wykonasz 2586 kroków na spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem?

KTO Wydawnictwo Literackie, Księgarnia Pod Globusem
GDZIE Księgarnia Pod Globusem, ul . Długa 1
KIEDY 01 grudnia 2016 r., godz. 18.00
OPIS Czy wykonasz 2586 kroków na spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem? Spotkanie z pisarzem fantastycznym i publicystą, któryznany jest przede wszystkim z wykazującego cechy gawędy cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza. Andrzej Pilipiuk jest również autorem cykli: „Kuzynki”, „Norweski dziennik”, „Oko Jelenia” oraz „Pan samochodzik”, który wydał też w latach 1999-2005, pod pseudonimem Tomasz Olszanowski, a także kilku  innych zbiorów opowiadań (m.in. „2586 kroków”, „Czerwona gorączka”, „Szewc z Lichtenrade”, „Reputacja”). Zapisy: (12) 37-52-264, (12) 37-52-271

„Dwukropek”

KTO Art. Agenda Nova
GDZIE Batorego 2
KIEDY 01 grudnia 2016 r. – 31 grudnia 2016 r.
OPIS „Dwukropek” to niekonwencjonalna wystawa znanych twórców komiksu, Krzysztofa Gawronkiewicza i Grzegorza Janusza. Projekt jest kontynuacją książki „Kwintesencja” – eksperymentalnej opowieści graficznej wpisanej w formułę literackiego artbooka. O ile „Kwintesencja” stanowiła ironiczną refleksję na temat twórczości literackiej, „Dwukropek” odnosi się bezpośrednio do świata sztuki. Autotematyczny komiks site-specific Gawronkiewicza i Janusza pełni rolę wizualnego tekstu kuratorskiego, wpisanego w architektoniczną ramę dwóch przestrzeni, funkcjonujących w obrębie tego samego budynku: galerii sztuki oraz komiksowej księgarni. Wystawa łączy tradycję sztuki konceptualnej z komiksową fantastyką. „Dwukropek” przerzuca pomost między egalitarnym rynkiem wydawniczym a elitarnym artworldem, otwierając obie te przestrzenie dla nowej publiczności.

Turniej Recytatorski im. Andrzeja Bursy

KTO Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
GDZIE Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie, os. Tysiąclecia 15
KIEDY 01-02 grudnia 2016 r.
OPIS Turniej Recytatorski im. Andrzeja Bursy jest organizowany od 1991, adresowany do gimnazjalistów i uczniów szkół ponad-gimnazjalnych województwa małopolskiego. Od 2009 r. zaproszeni do udziału w nim są również dorośli, bez względu na miejsce zamieszkania. Celem konkursu jest przybliżenie twórczości poety oraz upowszechnienie poszukiwań w dziedzinie interpretacji poezji współczesnej.

Spotkanie wokół książki „Po kropce” z udziałem autora prof. Aleksandra Fiuta.

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul.Sokolska 13
KIEDY 01 grudnia 2016 r., godz. 18.00
OPIS Spotkanie wokół książki „Po kropce” z udziałem autora prof. Aleksandra FiutaMiłosz, Herbert, Gombrowicz, Konwicki, Szymborska, Wyka, Błoński, Andrzejewski, Różewicz, Jeleński – mogłoby się wydawać, że o tych pisarzach
i ludziach kultury napisano już wszystko. Doczekali się oni własnych biografii, naukowych artykułów, przeprowadzono z nimi dziesiątki wywiadów. Książka profesora Aleksandra Fiuta zadaje jednak kłam temu twierdzeniu. Stawiając nowe pytania badawcze przedstawia ich w innym świetle, na nowo interpretuje stare ustalenia dotyczące ich samych, jak i dzieł przez nich napisanych. Autor zadaje swoim mistrzom pytania dotyczące najważniejszych problemów tożsamościowych, religijnych i literackich przełomu XX i XXI wieku. Są to pytania trudne i skomplikowane, zadane jednak w niezwykle kurtuazyjny i błyskotliwy sposób.

Dramatorium z Ha!artem

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul.Paulińska 28
KIEDY 01 grudnia 2016 r. godz. 20.00
OPIS Dramatorium z Ha!artem – powtórka z „Ubu Króla” w pierwszym polskim tłumaczeniu translatora Google. „Google Translate filtruje zbiorową świadomość. Posługuje się bazą danych, jaką jest Internet, czerpiąc z tłumaczeń, które w niej znajduje. Zatem tak naprawdę to, co otrzymujemy, jest sumą przekładów wielu ludzkich tłumaczy, którzy włożyli pracę w różnego typu teksty” – tłumaczy Aleksandra Małecka z Ha!artu. O tym, jak translator Google poradził sobie z klasycznym tekstem francuskiego poety, prozaika i dramatopisarza, przekonacie się w ramach kolejnej odsłony „Dramatorium”. Wstęp wolny!

Warsztaty rysunkowo-literackie o „Książce bez obrazków”

KTO Dyskusyjne Kluby Czytelnicze
GDZIE Księgarnia Bona Książka i Kawa, ul. Kanonicza 11
KIEDY 03 grudnia 2016 r., godz. 12.00
OPIS Księgarnia Bona zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Literatura dla dzieci w ramach Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych. Spotkanie będzie miało formę warsztatów rysunkowo-literackich o „Książce bez obrazków” Benjamina Josepha Novaka. Spotkanie poprowadzi pani Barbara Gawryluk, a wydarzenie skierowane jest do dzieci do lat 10. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny!

Bajki samograjki – Mikołajkowy Salon Poezji dla dzieci.

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego
KIEDY 06 grudnia 2016 r., godz. 12.00
OPIS Bajki samograjki – Mikołajkowy Salon Poezji dla dzieci. Ta propozycja dla najmłodszych to niespodzianka, mająca skłonić do zabawy i uśmiechu poprzez niezwykłe opowieści. Bajki, choć powszechnie znane i obecne w naszym życiu, otwierają dostęp do innego wymiaru świata sztuki i humoru. Będzie pięknie, radośnie i magicznie aż do czerwoności!

Madonny i święci w sztuce sakralnej Podtatrza.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 08 grudnia 2016 r., godz. 18.00
OPIS Madonny i święci w sztuce sakralnej Podtatrza. Spotkanie wokół serii wydawniczej Najpiękniejsze kościoły Podtatrza Wydawnictwa Oficyna Artystyczna Astraia. Dzięki wyjątkowym albumom przypomniana zostanie historia przedstawień świętych bliskiego nam regionu. Wstęp wolny!

Dramatorium – najlepsze z najlepszych A.D. 2016!

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 08 grudnia 2016 r., godz. 20.00
OPIS Dramatorium – najlepsze z najlepszych A.D. 2016! Podczas Dramatorium zaprezentowane zostaną najlepsze z najlepszych tekstów czytanych w tym roku. Takie, przy których najwięcej poleciało słów „wow!”, „ach”, najwięcej było śmiechu, płaczu, kontrowersji i komentarzy. A jest w czym się rozsmakować, bo wśród znakomitych gości znaleźli się między innymi Tyrmand, kryminał, literatura na haju!, opowiadania chińskie, Marquez…

„Historie przedwcześnie przerwane” – performans Eweliny Lebidy COLLAGES & TO Teatr.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 08 grudnia 2016 r., godz. 18.00
OPIS „Historie przedwcześnie przerwane” – performans Eweliny Lebidy COLLAGES & TO Teatr. Ewelina Lebida tworzy kolaże, w których warstwa wizualna przenika się z liryczną nutą poezji. W swoich pracach tworzy poetyckie kompozycje słów i wersów, które stają się oryginalnym wierszem. Performans to doświadczenie niecodzienne, nietuzinkowe, nieprzewidywalne, o czym najlepiej przekonać się na własnej skórze…

Recytacja poezji Adama Asnyka

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego
KIEDY 11 grudnia 2016 r., godz. 12.00
OPIS Recytacja poezji Adama Asnyka to spotkanie zorganizowane we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 11.00 do wyczerpania limitu miejsc.

Drugie Życie Książki

KTO Drugie Życie Książki
GDZIE Pawilon Wyspiańskiego, Plac Wszystkich Świętych
KIEDY 11 grudnia 2016 r., godz. 15.00
OPIS Drugie Życie Książki to już ostatnia w tym roku szansa na wymianę książek. Z przedświątecznym zapałem szykujemy się na spotkanie zaprojektowane według prostych reguł: książki wydane przed 1995 r. wymieniamy na te wydane do 1995 r., zaś najnowsze mogą spotkać się zarówno z najstarszymi, jak i swoimi rówieśnikami.

Czy poezję można śpiewać? Spotkanie z poezją Ewy Lipskiej.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 12 grudnia 2016 r., godz. 18.00
OPIS Czy poezję można śpiewać? Spotkanie z poezją Ewy Lipskiej. Poetka zwiastowała poezję Nowej Fali, debiutując w 1967 tomem poetyckim Wiersze. Od 1968 była członkiem Związku Literatów Polskich (do czasu jego rozwiązania
w 1983). Marian Stala pisał o utworach Ewy Lipskiej, że jest to „dobrze znana, wciąż się odnawiająca, intensywna poezja, zapraszająca do wielokrotnej lektury”. Ponawiamy to zaproszenie do wspólnych, muzycznych rozważań. Wstęp wolny!

Zajęcia konwersacyjne w języku angielskim.

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 10, os. Dywizjonu 303/1
KIEDY 14 grudnia 2016 r., godz. 17.00
OPIS Filia nr 10 zaprasza na zajęcia konwersacyjne w języku angielskim dla gimnazjalistów. Na spotkaniu „International Day of People with Disability, that is breaking down barriers around us”, przedstawione zostaną teksty na temat niepełnosprawności i przełamywania barier. Podczas ćwiczeń i gier językowych młodzież będzie miała okazję poznać zwroty i słownictwo w języku angielskim związane z tematyką spotkania.  Zajęcia zostaną zakończone integracyjnymi warsztatami plastycznymi. Wstęp wolny!

Spotkanie z Barbarą Gawryluk

KTO Krakowska Książka Miesiąca
GDZIE Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2
KIEDY 14 grudnia 2016 r., godz. 18.00
OPIS Na spotkaniu z Barbarą Gawryluk zaprezentowana zostanie pierwsza biografia jednej z najbardziej znanych polskich pisarek, Wandy Chotomskiej. „Ta książka to zapis rozmów, wspomnień, procesu odświeżania pamięci. Nie miałyśmy ambicji spisywania drobiazgowej biografii, bardziej interesowało nas odtworzenie klimatu towarzyszącego powstawaniu powojennych czasopism i książek oraz opisanie roli, jaką Wanda Chotomska przez lata odgrywała w popularyzacji literatury dla dzieci” – komentuje autorka biografii Barbara Gawryluk. Chotomska nie tylko udowadnia, że nie ma nic do ukrycia, ale też przypomina czytelnikom, z czym zmagali się literaci w ponurych stalinowskich czasach, jak radzili sobie z cenzurą, w jaki sposób humor i uśmiech pozwalał przetrwać przygnębiająca rzeczywistość. Spotkanie poprowadzą Zofia Gołubiew i Marcin Wilk. Wstęp wolny!

Bożonarodzeniowy Salon Poezji

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego
KIEDY 18 grudnia 2016 r., godz. 12.00
OPIS Bożonarodzeniowy Salon Poezji pozwoli zgromadzić się wokół literatury w atmosferze tajemnicy i refleksji. Może dlatego przede wszystkim warto wybrać się na spotkanie? Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 9.00 do wyczerpania limitu miejsc.

Seans historii XX wieku – „Stan wojenny w Krakowie”.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 19. grudnia 2016 r., godz. 18.00
OPIS Seans historii XX wieku – „Stan wojenny w Krakowie”. Dwa obrazy, dwie różne narracje opowiadające o wielu bohaterach stojących naprzeciw Historii. Podczas ostatniego spotkania w podgórskim Domu Kultury będziemy mieli okazję obejrzeć projekcje dwóch filmów: „Wolne słowo” w reż. Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego oraz „Solidarność – kruszenie murów” w reż. Dariusza Walusiaka. Osią narracyjną filmu dokumentalnego „Wolne Słowo” są wypowiedzi pisarzy, którzy publikowali poza cenzurą w czasach PRL, drukarzy, organizatorów niezależnego ruchu wydawniczego oraz czytelników. „Solidarność – kruszenie murów” prezentuje relacje ludzi „Solidarności” dotyczące pacyfikacji fabryk przez oddziały ZOMO, późniejszych protestów przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego oraz działalności w drugim obiegu wydawniczym. Wstęp wolny!