Kraków jak się pisze! Półki KMLU w krakowskich księgarniach

Już w 15 krakowskich księgarniach można znaleźć półki z książkami objętymi patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Znajdziecie na nich m.in. premiery ostatnich miesięcy – Bestiariusz nowohucki Elżbiety Łapczyńskiej, Golema Macieja Płazy czy O smoku spod Wawelu Wojciecha Widłaka, nagradzane i świetnie przyjęte przez krytykę debiuty Miry Marcinów, Barbary Sadurskiej czy Olgi Hund, ostatnie książki Wita Szostaka i Zośki Papużanki, Złoty Róg – najnowszy tom z popularnej serii duetu Dehnel & Tarczyński wydawanej pod pseudonimem Maryli Szymiczkowej oraz biografie, w tym Znaki szczególne Joanny Gromek-Illg o Wisławie Szymborskiej.  Książki znajdziecie na półkach krakowskich księgarni kameralnych – szukajcie oznaczeń z naszym patronackim hasłem „Kraków jak się pisze!”

Choć księgarnie pozostają otwarte w pandemicznej rzeczywistości, ruch trudno porównać do tego sprzed 2020 r. Współpracując z księgarniami w tym trudnym czasie, wspieramy je, wynajmując półki patronackie jako przestrzeń promocyjną. Naszym celem jest wspieranie wydawców, autorów i księgarzy oraz pokazanie jak różnorodna i ciekawa jest literatura pisana w Krakowie i o Krakowie.

Kupujmy książki lokalnie! http://ksiazkanatelefon.pl

Lista księgarni, w których znajdziecie półki patronackie KMLU:

• Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Mały Rynek 4
  • Café NOWA Księgarnia os. Zgody 7
  • De Revolutionibus Books & Café, ul. Bracka 14
  • Główna Księgarnia Naukowa, ul. Podwale 6
  • Książkoteka, ul. Rajska 3
  • Księgarnia Akademicka, ul. św. Anny 6
  • Księgarnia Atena (CH Serenada), ul. Bora Komorowskiego 41
  • Księgarnia CUD, Mały Rynek 4
  • Księgarnia Jedynka, ul. Stradomska 16
  • Księgarnia Karakter, ul. Tarłowska 12
  • Księgarnia Muza II, ul. Królewska 47
  • Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1
  • Księgarnia Spółdzielni Ogniwo, ul. Smolki 11A
  • LOKATOR, ul. Mostowa 1
  • MOCAK Bookstore, ul. Lipowa 4
  • Bunkier Bookstore MOCAK, Rynek Główny 20

Organizatorem akcji jest KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

O programie patronackim KMLU:

W latach 2015-2021 program Kraków Miasto Literatury UNESCO, objął patronatem wydawniczym blisko 300 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. Książki te znajdziecie także wyeksponowane na półkach w krakowskich księgarniach kameralnych – szukajcie oznaczeń z naszym patronackim hasłem „Kraków jak się pisze!”. Rozwinięciem programu patronackiego jest od 2020 roku Nagroda KMLU, przyznawana twórcom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem. W pierwszej edycji konkursu wyłoniono aż 41 laureatów nagrody, dodatkowo przyznano ponad 20 dodatkowych patronatów, dzięki czemu portfolio książek, dla których Kraków stanowi punkt odniesienia bezustannie się poszerza.

Lista książek objętych patronatem wydawniczym KMLU w linku: http://miastoliteratury.pl/program/ksiazki-patronackie-kmlu/

II nabór do Nagrody KMLU (zgłoszenia do 15 marca): http://miastoliteratury.pl/rusza-nabor-do-drugiej-edycji-nagrody-krakowa-miasta-literatury-unesco/