fbpx

Od Festiwalu im. Jana Błońskiego, przez warsztaty, wydarzenia dla dzieci, spotkania autorskie po akcje book-crossingowe – w maju na uczestników wydarzeń literackich czeka niezwykle różnorodny program. Zapraszamy na warsztat pisania felietonów, odbywający się w ramach Kursu Kreatywnego Pisania. Tym razem uczestnicy spotkają się z pisarką, która nie boi się poruszać ważnych tematów. Będzie nią Sylwia Chutnik, która podzieli się swoją wiedzą o tym, jak napisać dobry felieton. Festiwal Miłosza zaprasza zaś na dwudniowe, bezpłatne warsztaty dla blogerów i krytyków, które odbędą się 20 i 21 maja w Krakowie. Poprowadzi je Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wiosenny miesiąc przyniesie ze sobą również doskonałą okazję, by po drodze nad Wisłę odświeżyć swoją biblioteczkę i wziąć udział w akcji Drugie Życie Książki w Pawilonie Powiśle 11. Przez cały rok do października pasażerowie komunikacji miejskiej korzystać mogą również z unikalnych literackich wiat przystankowych, jakie powstały z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Wypatrujcie w mieście zaprojektowanych przez znakomitych krakowskich grafików przystanków poświęconych ikonom krakowskiej literatury – Josephowi Conradowi, Awangardzie Krakowskiej, Stanisławowi Lemowi i Stanisławowi Wyspiańskiemu.

 

Wybrane wydarzenia:

  • 14 maja od godz. 11:00 – Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO

W maju w ramach Kursu odbędzie się „Warsztat pisania felietonów”. Tym razem uczestnicy spotkają się z pisarką, która nie boi się poruszać ważnych tematów, pisać co myśli i zadawać trudnych pytań. Jej język, literacki styl i opowieści zadowolą najbardziej wybrednego krytyka. Będzie nią Sylwia Chutnik, która podzieli się swoją wiedzą o tym, jak napisać dobry felieton.

  • 20-21 maja – Warsztaty w ramach Festiwalu Miłosza 2017

Festiwal Miłosza zaprasza na dwudniowe, bezpłatne warsztaty dla blogerów i krytyków. Poprowadzi je Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Na zgłoszenia, zawierające tekst własny lub link do opublikowanego już tekstu oraz dane kontaktowe. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do poniedziałku (8 maja) pod adresem: warsztaty@fundacjamiastoliteratury.pl

  • 21 maja od godz. 15:00 – Drugie Życie Książki

W maju fani literatury będą mogli wymieniać się książkami podczas stacjonarnej wymiany w Pawilonie Powiśle 11. Zasady pozostają niezmienne: wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem można wymieniać tylko na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów.

  • 25-26 maja – Festiwal im. Jana Błońskiego

W związku z 30. Rocznicą publikacji przełomowego eseju Błońskiego „Biedni Polacy patrzą na getto”, program festiwalu skupi się na znaczeniu literatury i krytyki literackiej dla pamięci zbiorowej i indywidualnej. Poszczególne spotkania i dyskusje będą poświęcone m.in. obrazowi zagłady w sztuce oraz miejscu historii w literaturze najnowszej.

literatura_maj-2017

Pełen harmonogram wydarzeń literackich w maju znajdziesz tutaj.

Już tylko do najbliższego wtorku (do 2 maja) można zgłaszać książki które powalczą o Nagrodę Conrada, uznawaną za najważniejsze w Polsce wyróżnienie dla debiutantów literackich w kategorii proza. Spośród książek pisarzy debiutantów, opublikowanych w 2016 roku jury wskaże pięć nominowanych do zwycięstwa. Później głos oddamy czytelnikom – laureata wskażą Wasze głosy oddane w plebiscycie internetowym! Zwycięzcę poznamy w październiku podczas finałowej gali tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Czekamy na zgłoszenia! Jest o co walczyć: laureat otrzyma czek na 30 tys. złotych i miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. Zwycięska książka będzie także promowana na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa – Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Instytutu Książki oraz Fundacji „Tygodnika Powszechnego”. Jej celem jest kreowanie nowych głosów w polskiej literaturze, zainteresowanie szerokiej publiczności twórczością debiutantów oraz wsparcie dla pisarzy w okresie między wydaniem pierwszej, a drugiej książki. Przypominamy, że rok temu laureatką Nagrody Conrada została Żanna Słoniowska z powieścią „Dom z witrażem”(Wydawnictwo Znak Literanova).

Do tegorocznej edycji konkursu zgłaszać można książki wydane w 2016 roku. Przeczyta je wnikliwie jury obradujące jak co roku w składzie: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Krzysztof Koehler oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) i wskaże pięciu nominowanych. Ostatecznego wyboru zwycięzcy dokonają czytelnicy za pośrednictwem strony internetowej. Uroczyste wręczenie Nagrody tradycyjnie już uświetni finał Festiwalu Conrada, zaliczonego przez „Penguin Random House” do grona 20 wydarzeń literackich na świecie, w których trzeba wziąć udział. Dodatkowo, przez cały tydzień festiwalowy, w ostatnich dniach głosowania internetowego, odbywać się będą spotkania z nominowanymi.

Na zgłoszenia do Nagrody Conrada czekamy do 2 maja 2017 roku.

W zgłoszeniu powinien zostać podany: tytuł książki, autor, wydawnictwo, rok wydania oraz numer ISBN. UWAGA: do zgłoszenia należy dołączyć siedem egzemplarzy książki.

Zgłoszenia można składać również osobiście w Kancelarii Magistratu w Urzędzie Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Świętych 3–4 (parter) lub drogą pocztową na adres: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Plac Wszystkich Świętych 11, 31-004 Kraków z dopiskiem na kopercie „Nagroda Conrada” (w przypadku przesyłek pocztowych decyduje data stempla pocztowego).

 

Pełny regulamin można znaleźć tutaj.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć z krakowskiej premiery „Filmu o Pilchu”, która odbyła się w Kinie pod Baranami 18 kwietnia 2017 roku.

Opowieść o znakomitym pisarzu, publicyście, a także scenarzyście. Obraz przybliżający sylwetkę jednego z najwybitniejszych współczesnych prozaików, laureata kilku nagród literackich. Historia złożona z głosów jego przyjaciół oraz wypowiedzi samego bohatera. 18 kwietnia (wtorek) o godz. 19.00 w Kinie Pod Baranami odbyła się krakowska premiera „Filmu o Pilchu”. Na czerwonym dywanie zobaczyliśmy twórców filmu oraz przyjaciół pisarza. Seans poprzedziło spotkanie z reżyserem obrazu – Adamem Lewandowskim, autorką głośnej biografii „Pilch w sensie ścisłym” – Katarzyną Kubisiowską, oraz Maciejem Jakubowiakiem, które poprowadziła dziennikarka – Małgorzata I. Niemczyńska.

 

Czytaj więcej tutaj.

10 pracowitych weekendów, 16 prowadzących, 100 godzin zajęć, 25 wykładów i warsztatów m.in. z Katarzyną Bondą, Mariuszem Czubajem i Katarzyną Puzyńską – tak przedstawia się w skrócie druga edycja Kursu Kreatywnego Pisania Kryminałów Miasta Literatury UNESCO. Z dumą prezentujemy efekt warsztatów, czyli Antologię, złożoną z opowiadań 12 absolwentów naszych zajęć trwających od września 2016 do stycznia 2017 roku. Organizatorem Kursu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Organizując drugą edycję Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, tym razem poświęconą wyłącznie kryminałom, przygotowaliśmy dla dwunastu uczestników intensywny plan zajęć przygotowujący ich do odważnego wejścia na rynek wydawniczy. Podczas dziesięciu zjazdów weekendowych młodzi twórcy spotkali się z Katarzyną Bondą, Katarzyną Puzyńską i Mariuszem Czubajem. Oprócz wykładów z pisarzami, czekały na nich: rozmowy z psychologiem twórczości, zajęcia z ekspertem od prawa autorskiego, konsultacje z czołowymi redaktorami największych krakowskich wydawnictw, dyskusje z krytykiem literackim, a także prezentacje z ekspertem od wystąpień publicznych i specjalistą od marketingu literatury. Do napisania kryminalnych opowiadań przygotował ich nawet policyjny profiler, który opowiedział o tworzeniu wiarygodnego bohatera powieści kryminalnej. Nie obyło się też bez ćwiczeń redaktorskich i wytężonej pracy pod okiem Filipa Modrzejewskiego, redaktora w wydawnictwie W.A.B., który od lat pracuje z Zygmuntem Miłoszewskim. Dla grupy naszych kursantów stał się nieocenionym przewodnikiem po tworzeniu powieściowych perełek.

Sprawdzianem formy dla młodych pisarzy okazał się ostatni projekt – napisanie na podstawie nabytej wiedzy kryminalnego opowiadania. Dwanaście niezwykłych, różnorodnych historii trafiło do przygotowanej przez nas Antologii, którą można przeczytać na stronie Kursu (www.pisz.miastoliteratury.pl).

Cztery wyróżnione przez organizatorów opowiadania zostały umieszczone na początku książki. Astronauci Bartka Boruckiego to literackie nawiązanie do Whiplash!, czyli kameralna i wyrafinowana historia o niezwykłej przygodzie artystycznej i muzycznej. Przez krew Pawła Graczaka to opowieść wykraczająca poza klasycznie rozumiany kryminał, zręcznie łącząca w sobie elementy thrillera i powieści grozy. Zderzacz albo zimowa opowieść Joanny Łopusińskiej jest przemyślaną i niespiesznie rozwijającą się narracyjną układanką ze świetnie zarysowaną warstwą obyczajową, zaś wciągające i pełnokrwiste Demony Jakuba Trzeciaka udowadniają, że młody twórca ma wszelkie zadatki na rasowego pisarza gotowego by dołączyć do grona popularnych autorów.

Wszystkich absolwentów Kursu, których opowiadania trafiły do Antologii, gorąco polecamy uwadze zarówno czytelników, jak i wydawców. Jesteśmy przekonani, że powtórzą oni sukcesy naszego absolwenta pierwszej edycji Kursu – Ahsana Ridha Hassana – który ma na swym koncie współpracę z trzema wydawnictwami oraz największą w Polsce agencją literacką, BookLab. Jego wciągające książki – debiutancka Wieża (wyd. Novae Res), powieść fantasy Trupojad i dziewczyna (wyd. Genius Creations), a także opowiadanie w zbiorze Eksplozje (wyd. Wielka Litera) – znalazły wiernych czytelników i udowodniły, że pisania można się nauczyć. Wierzymy, że równie imponujące osiągnięcia czekają na absolwentów tegorocznej edycji. Zapraszamy do lektury!

kbf-antologia-2017-1

Kurs Pisania Kryminałów: Antologia 2017

Kurs, którego koncepcję merytoryczną opracowały Karolina Macios i Magdalena Zielińska – redaktorki z wieloletnim doświadczeniem wydawniczym – jest elementem programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Należy do niego także przyznawana corocznie Nagroda Conrada, mająca wyróżnić najlepszych debiutantów i ułatwić im drogę dalszej kariery, a także comiesięczne, weekendowe warsztaty pisania z prozaikami, dziennikarzami i reporterami organizowane w ramach cyklu Kursu Kreatywnego Pisania. Wiedzę młodych pisarzy uzupełniają również otwarte spotkania z redaktorami nabywającymi polską prozę dla największych wydawnictw w kraju. Wszystkie te wydarzenia zapowiadają trzecią edycję Kursu Kreatywnego Pisania, która rozpocznie się już w październiku!

 

Jesteś zainteresowany udziałem w naszych zajęciach i spotkaniach? W sprawie Kursu Kreatywnego Pisania, Antologii oraz propozycji wydawniczych kontaktuj się z Oliwią Fryc: ofryc@biurofestiwalowe.pl

W weekend 22-23 kwietnia w Pawilonie Wyspiańskiego odbył się pierwszy w tym roku Krakowski Kiermasz Książki. Kaprysząca pogoda zmusiła nas do przeniesienia się pod dach, ale działo się równie wiele i ciekawie – stoiska 11 antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, warsztaty komiksowe i warsztaty drukarskie prowadzone przez Bibliotekę Kraków, pokazy introligatorskie, spacer po antykwariatach, a nawet… jedyna taka okazja do poznania działania powielacza białkowego do prasy opozycyjnej z lat 80.!

W przerwie między zakupami można było przekąsić pyszny hummus od Amamamusi.

Zapraszamy do oglądania galerii z Krakowskiego Kiermaszu Książki!

Fotografowała Inga Szeliga.

Dziś (26 kwietnia 2017) podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do 5. edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

W tym roku kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Bernhard Hartmann (Niemcy), prof. William Martin (USA), Abel Murcia Soriano (Hiszpania), prof. Marian Stala, Dorota Walczak-Delanois (Belgia), pod przewodnictwem Joanny Orskiej nominowała do Nagrody następujących autorów:

źródło: Fundacja im. Wisławy Szymborskiej

źródło: Fundacja im. Wisławy Szymborskiej

 

Tomasza Bąka za tom [beep] generation, (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury), Jerzego Kronholda za tom Skok w dal (Wydawnictwo Literackie), Tomasza Różyckiego za tom Litery (wydawnictwo a5), Marcina Sendeckiego za tom W (Biuro Literackie), Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Nie dam ci siebie w żadnej postaci (wydawnictwo Lokator).

W tym roku Kapituła zdecydowała się nie przyznać Nagrody poecie zagranicznemu za tom przełożony na język polski. Do Nagrody polskiej spłynęło ponad 200 książek, podczas gdy do Nagrody międzynarodowej – tylko 13. Ta dysproporcja sprawiła, że Kapituła w 2017 roku nie przyzna Nagrody międzynarodowej, natomiast od 2018 roku zmieni się regulamin tak, by dopuścić do konkursu większą ilość tytułów.

Nazwisko laureata, który otrzyma 100 000 zł i statuetkę autorstwa Terenu Prywatnego, zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali 10 czerwca 2017 w Krakowie, w czasie Festiwalu Miłosza.

W razie dodatkowych pytań związanych z Nagrodą, prosimy o kontakt z Pauliną Małochleb, sekretarzem Nagrody.

Mail: nagroda@szymborska.org.pl, tel. 512 933 345.

 

 

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na ulicach Krakowa pojawiły się multimedialne Przystanki Literackie Miasta Literatury UNESCO. Przybliżą podróżującym komunikacją miejską ważne postaci pisarzy związanych z Krakowem. Na jednym z nich Joseph Conrad spogląda w bezkres afrykańskiej dżungli, dwa inne zdobią tematy z prac Stanisława Wyspiańskiego, na kolejnym odnajdziemy nawiązania do twórczości Stanisława Lema, a na jeszcze innych – motywy inspirowane Awangardą Krakowską i jej pismem „Zwrotnica”. O wykonanie projektów przystanków poproszono wybitnych krakowskich artystów grafików, m.in. Przemka Dębowskiego, Mateusza Kołka i Tomasza Budzynia. Dzięki współpracy z Woblinkiem i wykorzystaniu modułu Czytaj PL w aplikacji Woblink, każdy może pobrać za darmo ebooki, audiobooki i materiały multimedialne dostępne na przystankach. Akcję organizują: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Narodowe w Krakowie i firma AMS – Mecenas Kultury Krakowa. Przystanki pozostaną w Krakowie do końca października i będą nieustannie uzupełniane o nowe treści cyfrowe i literackie.

„Pretekstem do tej zakrojonej na szeroką skalę akcji są niezwykłe jubileusze: Rok Conrada, Rok Wyspiańskiego, Rok Awangardy Krakowskiej oraz zbliżające się obchody stulecia urodzin Stanisława Lema” – wylicza Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. – „Czas inauguracji projektu wybraliśmy nieprzypadkowo: to właśnie 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Książki i Praw Autorskich. Natomiast jako miejsca spotkań z literaturą zaproponowaliśmy skrzyżowania ważnych tras komunikacyjnych, węzły przesiadkowe i ulice Krakowa, miasta – które od 2013 roku nosi zaszczytne miano Miasta Literatury UNESCO”.

Literackie Przystanki, fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

Przystanki Literackie, fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

Do projektu wybrano sześć krakowskich przystanków komunikacji miejskiej (TAURON Arena Kraków Wieczysta, Centrum Kongresowe ICE przy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Osiedle Jagiellońskie w stronę Ronda Hipokratesa, Rondo Matecznego, Filharmonia Krakowska i Plac Inwalidów), zlokalizowanych przy największych węzłach przesiadkowych. Na pół roku zamieniono je w wyjątkową galerię, prezentującą motywy literackie, charakterystyczne dla wielkich twórców: Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada, Stanisława Lema i poetów spod znaku Awangardy Krakowskiej. „Mieszkańcy Krakowa zauważą je bez trudu. Każda z wiat jest małym dziełem sztuki zaprojektowanym przez znanego artystę grafika. – podkreśla Robert Piaskowski, Zastępca Dyrektora ds. Programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, w ramach którego realizowany jest priorytet: Literatura i przestrzeń publiczna. – Do projektu zaprosiliśmy m.in.: Przemka Dębowskiego – cenionego autora okładek książkowych, m.in. serii okładek do nowego wydania dzieł Stanisława Lema, Tomasza Budzynia – autora plakatów i kreacji wydarzeń oraz Mateusza Kołka, który ma na swoim koncie współpracę z największymi polskimi tytułami prasowymi, a także jest autorem murali”.

Forma Przystanku Awangardy Krakowskiej, zaprojektowanego przez Tomasza Budzynia, nawiązuje do pierwszych awangardowych fascynacji nowoczesnym miastem, szybkością i mechaniką. Oprawa graficzna Przystanku Josepha Conrada jest dziełem znanego krakowskiego grafika– Mateusza Kołka. Jego projekt nawiązuje do oryginalnej wyobraźni autora „Jądra ciemności”. Na tym przystanku uczestnicy będą nie tylko podziwiać niezwykły projekt grafika ale, także reportaże z archiwalnych edycji Festiwalu Conrada. Z kolei Przystanek Stanisława Lema, zaprojektowany przez Przemka Dębowskiego, zachwyci odbiorcę bogactwem fantastycznych światów autora i trafnością futurystycznej wizji, urzeczywistniającej się dziś na naszych oczach.

Aż dwa przystanki – na Placu Inwalidów oraz koło Filharmonii Krakowskiej – inspirowane są twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Dużą wystawę prac tego artysty otworzy w listopadzie Muzeum Narodowe w Krakowie, jeden z partnerów akcji. Na ekspozycji będzie można oglądać nie tylko kolekcję malarstwa portretowego i pejzażowego krakowskiego geniusza, ale również projekty witraży do okien katedry wawelskiej, kościoła Franciszkanów i Domu Towarzystwa Lekarskiego, rysunki ołówkiem, tuszem i węglem, projekty scenograficzne oraz typograficzne, a także archiwalne fotografie. Inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego przystanki to prace krakowskiego studia projektowego ARTFM. Ten pod Filharmonią inspirowany jest witrażami, które można zobaczyć w pobliskim kościele franciszkanów. Przystanek przy Placu Inwalidów zaprasza do wejścia w widziane oczyma Wyspiańskiego baśniowe Planty o świcie. „Cieszę się niezmiernie, że Wyspiański, o którym Kraków trochę ostatnio zapomniał, wraca do swojego miasta. Temu służy wystawa, którą otworzymy w listopadzie w Muzeum Narodowym w Krakowie, ale również takie akcje, jak Przystanki Literackie czy powstanie Szlaku Stanisława Wyspiańskiego” – mówi Łukasz Gaweł, zastępca Dyrektora MNK ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji.

Przystanki Literackie, fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

Przystanki Literackie, fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

„Chcemy przypomnieć mieszkańcom Krakowa, że literatura może i powinna być ozdobą naszego miasta i jest jego ważną częścią. Dzięki takim projektom, jak ten, literatura wychodzi z bibliotek i księgarni i ma szansę zyskać nowych odbiorców – podkreśla Robert Piaskowski. Dlatego szczególną wagę przyłożono do strony multimedialnej projektu i możliwości interakcji. Na każdym z przystanków dostępny jest kod QR obsługiwany przez aplikację partnera akcji – Woblink. Dzięki modułowi Czytaj PL (dostępnemu w aplikacji Woblink), największej akcji promującej czytelnictwo na świecie, po zeskanowaniu kodu można za darmo pobrać ebooki ze specjalnej kolekcji z dziełami autorów oraz najważniejszymi opracowaniami ich twórczości. Czekając na autobus lub tramwaj, każdy może za darmo posłuchać audiobooka z „Bajkami robotów” Stanisława Lema, przeczytać nowe tłumaczenie „Jądra ciemności” Josepha Conrada, opracowanie „Polskie dziedzictwo Conrada” Rafała Kopkowskiego czy książkę „Podróże z Conradem. Szkice” autorstwa Agnieszki Adamowicz-Pośpiech.

Dodatkowo Krakowskie Biuro Festiwalowe udostępniło portalowi CzytajPL.pl zasoby serwisu przygotowanego na potrzeby realizowanej od 2015 roku akcji Kody Miasta (www.kody.miastoliteratury.pl): zdjęcia, biogramy i materiały audio, zarówno w polskiej jak i angielskiej wersji językowej. To prawdziwe perełki: swoje wiersze czytają Jalu Kurek („Kraków 422”) i Julian Przyboś („Znak”), posłuchać można także utworu „Kwiat ulicy” Tadeusza Peipera w interpretacji Grzegorza Turnaua oraz czytanego przez Piotra Czarnotę „Poematu dla dorosłych” Adama Ważyka.

Firma AMS największa firma reklamy out-of-home w Polsce, zapewniła przystankom najwyższą jakość techniczną.

„W AMS mówimy, że to co robimy, to nie tylko biznes. Chcemy, żeby na co dzień nasze nośniki służyły nie tylko komercyjnym kampaniom, ale pomagały także w promocji ważnych wydarzeń kulturalnych. Dlatego cieszymy się, że możemy współorganizować tak znakomity projekt ­– mówi Grażyna Gołębiowska, Dyrektor Działu Komunikacji Marketingowej i PR w AMS. – Na czas trwania akcji wyłączyliśmy ze sprzedaży sześć wiat przystankowych, zmieniając je w multimedialne tematyczne przystanki. Na początku przygotowaliśmy folie, którymi okleiliśmy szyby i wiaty w całości, a dzięki drukowi soczewkowemu uzyskaliśmy specjalne efekty – głębi i animacji na statycznym layoucie. W kolejnych etapach dodamy m.in. urządzenia mp3, za pomocą których będzie można poznać literackiego twórcę oraz działania z obszaru aromamarketingu – dodaje Gołębiowska.

Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Narodowe w Krakowie i AMS.
Partner strategiczny: Woblink/CzytajPL.
Partnerzy akcji: Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo ZNAK, Biblioteka Internetowa Wolne Lektury, Wydawnictwo Universitas , www.lem.pl.

Projekt wspiera Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

belka-przystanki

Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski oraz autorytety w najróżniejszych dziedzinach życia literackiego Krakowa wzięli udział w posiedzeniu Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO. Dyskusja koncentrowała się wokół literackiego programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, wokół projektów realizowanych i przede wszystkich tych planowanych. W spotkaniu, które odbyło się 21 kwietnia w Urzędzie Miasta Krakowa udział wzięli: Jerzy Illg, Grzegorz Gauden, Ireneusz Kania, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj, Michał Paweł Markowski i Adam Zagajewski.

Dzisiejsze spotkanie było drugim z kolei posiedzeniem Rady Honorowej, w której skład wchodzą: Jerzy Illg, Grzegorz Gauden, Ireneusz Kania, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Michał Paweł Markowski i Adam Zagajewski.

Uczestnicy dyskusji omawiali rezultaty działań podjętych w ramach Programu Miasta Literatury UNESCO w ostatnich miesiącach i dyskutowali o strategicznych projektach i planach literackich Miasta. Poddano pod dyskusję, także nowe pomysły potwierdzające trwałe wsparcie miasta dla działań mających na celu podniesienie poziomu czytelnictwa.

Rada Honorowa Miasta Literatury UNESCO została utworzona w związku z przyznaniem Krakowowi tego tytułu w październiku 2013r. Jest żywym organem konsultacji pomiędzy miastem, a reprezentantami środowisk, podejmującym najistotniejsze kwestie dotyczące zarówno zachowania i podkreślenia dziedzictwa Krakowa jako depozytariusza literatur wielu języków, jak również ważne tematy dotyczące życia literackiego miasta.

fot: www.krakow.pl

Zobacz galerię zdjęć

Jak pisać o kulturze wysokiej w internecie? Jak poruszać się swobodnie wśród przekładów i literatury ambitnej? I wreszcie – jak w interesujący sposób przedstawiać poezję i esej, a nie tylko literaturę popularną? Już wkrótce przestanie to być wiedza tylko dla wtajemniczonych. Festiwal Miłosza zaprasza na dwudniowe, bezpłatne warsztaty dla blogerów i krytyków, które odbędą się 20 i 21 maja w Krakowie. Poprowadzi je Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. 

Na zgłoszenia – zawierające tekst własny lub link do opublikowanego już tekstu oraz dane kontaktowe – czekamy do 8 maja pod adresem warsztaty@fundacjamiastoliteratury.pl. Listę osób zakwalifikowanych do udziału w zajęciach ogłosimy 15 maja. Warsztaty odbędą się 20 maja (11.00-18.00) i 21 maja (11.00-15.00) w Kawiarni Literackiej w Krakowie (ul. Krakowska 41).

Paulina Małochleb to jedna z najbardziej znanych krytyczek literackich młodego pokolenia. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z literatury najnowszej i warsztaty krytyczne. Jest laureatką wielu nagród m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w 2014., a w tym roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Pisze dla „Fa-artu”, „Nowych Książek”, „Odry”, „Polityki”, „Polonistyki”, „Twórczości”, „Tygla Kultury”  i „Znaku”. Prowadzi blog „Książki na ostro”, który znalazł się na liście 15 najlepszych blogów książkowych magazynu „Press”. Przyznano mu także najwyższe noty za poziom merytoryczny spośród wszystkich wyróżnionych.

Majowe warsztaty krytyczne są wprowadzeniem do kolejnych, zaplanowanych już podczas Festiwalu Miłosza (8-11 czerwca). Poprowadzą je: dziennikarka tygodnika „Polityka” Justyna Sobolewska oraz autor niezwykle popularnych programów o książkach i dziennikarz portalu Wyborcza.pl – Michał Nogaś. W ramach festiwalu odbędzie się także panel krytyki literackiej. Szczegóły już wkrótce, a tymczasem czekamy na zgłoszenia na majowe zajęcia!

 

fot. Jakub Ociepa

Wpisz szukaną frazę: