maj 2017

Kalendarium wydarzeń literackich w maju 2017.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Spotkanie wokół książki "Slow Life według Ojca Leona"

KTO Centrum Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 8 maja 2017, godz. 18:00
OPIS Tysiącletnie mury tynieckiego klasztoru to idealne miejsce na „duchowe spa” Blisko natury, z dala od medialnego zgiełku, można wypić kawę z najbardziej wyluzowanym polskim mnichem.

Pierwiastki przekładu

KTO Koło Naukowe Anglistów UJ, Koło Naukowe Przekładoznawców UJ wKoło Tłumaczeń, Koło Naukowe Studentów Katedry UNESCO UJ
GDZIE Collegium Paderevianum II, al. Mickiewicza 9b oraz Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego)
KIEDY 9 – 11 maja 2017
OPIS Pierwiastki przekładu to jedenasta edycja Studenckich Warsztatów Tłumaczeniowych. W programie: wykłady prowadzone przez specjalistów w dziedzinie przekładoznawstwa, zróżnicowane sesje warsztatowe, spotkania z tłumaczami literatury oraz referaty studenckie młodych badaczy przekładu.

Lubow Orłowa. Kochałam Stalina - multimedialny wykład dr Aleksandry Łagowskiej

KTO Centrum Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 11 maja 2017 godz. 18:00
OPIS Lubow Orłowa. Kochałam Stalina  – multimedialny  wykład dr Aleksandry Łagowskiej o najpopularniejszej aktorce radzieckiego kina.   Czy można kochać „potwora” i kim była zdolna do tego kobieta? Przypadkowo uratowane wspomnienia Lubow Orłowej zdradzają odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.

Europa śladami Mozarta

KTO Centrum Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 12 maja 2017 godz. 18:00
OPIS Europa śladami Mozarta – multimedialna prelekcja Kamili Wieczorek „Podróż przez dziesięć państw Starego Kontynentu” okraszona licznymi anegdotami, ozdobiona mapami, zdjęciami i rycinami oraz wzbogacona fragmentami słynnych dzieł kompozytora oraz fragmentami poezji. Słowo wstępu: Marta Półtorak. Kamila Wieczorek – geograf, mgr turystyki, z zawodu – pilot wycieczek, z zamiłowania – mozartolog.

Kryminalne stolice

KTO Bonobo
GDZIE Bonobo, Mały Rynek 4
KIEDY 13 maja 2017, 17:00
OPIS Kryminalne stolice – spotkanie z wydawnictwem Claroscuro i serią Noir

Warsztat pisania felietonów z Sylwią Chutnik

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Kraków
KIEDY 14 maja 2017 godzina 11:00
OPIS Zapraszamy na Warsztat pisania felietonów w ramach Kursu Kreatywnego Pisania, który poprowadzi pisarka i felietonistka Sylwia Chutnik. Wydaje Ci się, że to zapomniany gatunek? Grubo się mylisz, felietony są jednym z najbardziej poczytnych form prasowych. Zawrzeć w tak krótkiej formie tezę na ważny temat, naświetlić ważki problem i zrobić to wszystko w interesujący literacko sposób – to nie lada wyzwanie. Najlepsi felietoniści są na wagę złota! Zakończysz warsztat z przynajmniej jednym felietonem!

Spotkanie z Bartkiem Sabelą wokół jego nowej książki "Afronauci"

KTO Bonobo
GDZIE Bonobo, Mały Rynek 4
KIEDY 16 maja 2017, godz. 19.00
OPIS Spotkanie z Bartkiem Sabelą wokół jego nowej książki Afronauci, Wyd. Czarne.

Spotkanie literacko-podróżnicze W związku z premierą książek Evalda Flisara

KTO Wydawnictwo Ezop, KP Bonobo
GDZIE Bonobo, Mały Rynek 4
KIEDY 17 maja 2017, godz. 18:00
OPIS W związku z premierą książek Obserwator i Na złotym wybrzeżu  Evalda Flisara, jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych słoweńskich pisarzy, organizatorzy zapraszają na spotkanie literacko-podróżnicze z autorem.

Chochla Literacka

KTO Teatr Barakah
GDZIE Paulińska 28
KIEDY 18 maja 2018 godz. 21:00
OPIS Chochla Literacka została stworzona przez trójkę chłopaków, których w grupę literacką połączyła praca nad projektem Teatru Barakah – Noce Waniliowych Myszy (spektakle z elementami kabaretu i piosenkami, cieszące się dużą popularnością w krakowskim światku). Chochla Literacka to nie tylko spotkanie z literaturą, to także bratanie się z muzyką, a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session. OPEN MICROPHONE
Każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami literackimi, muzycznymi, improwizacją i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

Czerwie – spektakl literacko-muzyczny

KTO Centrum Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 19 maja 2017 godz. 18:00
OPIS Czerwie w wykonaniu:  Joanny Oparek – autorki poematu, muzyka: Edward Pasewicz, skrzypce :Amelia Gawryluk, słowo wstępu: Marta PółtorakPoemat Czerwie opowiada o Julce, zgwałconej podczas wojny ciotce autorki. Nakładają się tu na siebie pamięć o krewnej i fantazje na temat jej doświadczeń, poszarpane wspomnienia są wywoływane w różnych stylach i rozgrywane na dysonansach. Oparek stara się przede wszystkim opisywać, nie przesadza z metaforami, zachowuje dystans i w poruszający sposób łączy czułość z brutalnością. Stosuje środki stylistyczne w duchu Różewicza: wybiera przeważnie wiersz wolny, rozgrywający się w języku potocznym, natomiast napięcie emocjonalne trzyma dzięki pauzom.

Warsztaty dla blogerów i krytyków z Pauliną Małochleb

KTO Festiwal Miłosza
GDZIE Zapisy na  warsztaty@fundacjamiastoliteratury.pl do 8 maja
KIEDY 20–21 maja
OPIS Festiwal Miłosza zaprasza na dwudniowe, bezpłatne warsztaty dla blogerów i krytyków, które odbędą się 20 i 21 maja w Krakowie. Poprowadzi je Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.Na zgłoszenia – zawierające tekst własny lub link do opublikowanego już tekstu oraz dane kontaktowe – organizatorzy czekają do 8 maja pod adresem warsztaty@fundacjamiastoliteratury.pl. Lista osób zakwalifikowanych do udziału w zajęciach zostanie ogłoszona 15 maja. Warsztaty odbędą się 20 maja (11.00-18.00) i 21 maja (11.00-15.00) w Kawiarni Literackiej w Krakowie (ul. Krakowska 41).

Drugie Życie Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Pawilon Powiśle 11
KIEDY 21 maja 2017, godz. 15.00
OPIS Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc.

Spotkanie wokół książki S-WAR

KTO Centrum Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 22 maja 2017 godz. 19:00  
OPIS Spotkanie wokół książki S-WAR (Sarem 2017) z udziałem autora Sasy Stojanovica oraz tłumaczki – Agnieszki Żuchowskiej –Arendt . W S-WAR jest trochę jak u Miłosza: „Innego końca świata nie będzie” – bo każdy przeżywa na swoją miarę swój koniec świata i swoją prywatną Apokalipsę. A dla wielu, którzy jak autor walczyli w Kosowie, wojna ta była właśnie Apokalipsą i końcem świata. Krakowska premiera książki, która doczekała się trzech wydań w oryginale serbskim oraz przekładów na język włoski, czeski, angielski, hiszpański, słoweński. „S-WAR” to nie jest książka polityczna, która usprawiedliwia tę czy inna ideę, ale okrutny głos, który bez skrupułów obnaża wojenne zbrodnie w Kosowie. Dla zbrodni nigdy nie może być rozsądnego uzasadnienia, jakim czasami światowe mocarstwa chcą przekonać społeczeństwo, że to jedyne wyjście.

Dramatorium

KTO Teatr Barakah
GDZIE Paulińska 28
KIEDY 25 maja 2017, godz. 20:00
OPIS Dramatorium to inscenizowane czytanie literatury. Czytają znani krakowscy aktorzy, z głośników leci muzyka, a na ścianach szaleją specjalnie przygotowane found footage.  POP-ART POST-MODERNIZM, z głośników brzmieć będzie post- i pop- punk, z ekranów pulp, a my będziemy jak Andy Warhol, który powiedział kiedyś: „Jestem nadzwyczaj bierny. Biorę świat taki, jakim jest. Tylko się przyglądam, obserwuję go”.

Chochla Literacka

KTO Teatr Barakah
GDZIE Paulińska 28
KIEDY 26 maja 2017 godz. 21:00 
OPIS Chochla Literacka została stworzona przez trójkę chłopaków, których w grupę literacką połączyła praca nad projektem Teatru Barakah – Noce Waniliowych Myszy (spektakle z elementami kabaretu i piosenkami, cieszące się dużą popularnością w krakowskim światku). Chochla Literacka to nie tylko spotkanie z literaturą, to także bratanie się z muzyką, a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session. Open Microphone
Każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami literackimi, muzycznymi, improwizacją i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

Festiwal im. Jana Błońskiego

KTO Wydział Polonistyki UJ, Krakowska Fundacja Literatury, Katedra Krytyki Współczesnej UJ, Pracownia Pytań Krytycznych
GDZIE Wydział Polonistyki, ul. Gołębia 16
KIEDY 25–26 maja 2017
OPIS W związku z 30. rocznicą publikacji przełomowego eseju Błońskiego Biedni Polacy patrzą na getto program festiwalu skupi się na znaczeniu literatury i krytyki literackiej dla pamięci zbiorowej i indywidualnej. Poszczególne spotkania i dyskusje będą poświęcone m.in. obrazowi Zagłady w sztuce oraz miejscu historii w literaturze najnowszej.

Spacer literacki szlakiem literatury dziecięcej

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Kraków
KIEDY 27 maja 2017
OPIS Spacer literacki szlakiem literatury dziecięcej – z okazji Dnia Dziecka. Wszystkich Krakusów i nie tylko zapraszamy na serię wyjątkowych przechadzek ulicami Miasta Literatury. Zabierzemy Was na spacer śladami najciekawszych nurtów i kontekstów literackich. Odwiedzimy zakątki tętniące inspiracją, poznamy bliżej autorów żyjących i tworzących pod Wawelem.