fbpx

Festiwal Miłosza, który rozpocznie się 9 czerwca, pozwoli odkryć nieznane poetyckie terytoria i poezję zagranicznych gości wydarzenia nie tylko jego uczestnikom. Owocem współpracy organizatorów Festiwalu i wydawnictw Znak, Marginesy, Instytut Mikołowski, Anagram oraz Kolegium Europy Wschodniej, są tomiki z wierszami niepublikowanymi dotychczas w języku polskim, przełożone przez wybitnych tłumaczy. Dzięki nim na Festiwalu Miłosza będzie można spotkać się zarówno z autorami, jak i ich wyjątkową twórczością – która w ten sposób na stałe zagości w polskim życiu literackim.



Adonis, najsławniejszy arabski poeta współczesności, w swojej poezji skupia się w na budowaniu mostów między różnymi przestrzeniami doświadczenia – człowiekiem i światem, kulturą i naturą, ale również między cywilizacją arabską i europejską. Choć znany jest z krytycznego dystansu wobec kręgu kulturowego, z którego się wywodzi, jednocześnie stara się znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia Wschodu i Zachodu – nie tylko poprzez wiersze, ale również przez wybitne tłumaczenia na arabski. Jego tomik Witając wiatr i drzewa, w przekładzie Katy Keresztély i Michała Grabowskiego, przygotowało wydawnictwo Anagram.



Wybór wierszy kolejnego znakomitego gościa Festiwalu – Breytena Breytenbacha, południowoafrykańskiego pisarza, poety, eseisty i malarza, przygotowała Fundacja Miasto Literatury. Tomik pod tytułem Refren podróżny zawiera wiersze tłumaczone z języka angielskiego i afrikaans (Breytenbach tworzy w obu językach), wiele z nich publikowanych jest po raz pierwszy. Znajdują się w nim przekłady Miłosza Biedrzyckiego, Mieczysława Godynia, Magdy Heydel, Agaty Hołobut, Justyna Hunii, Jerzego Kocha i Agnieszki Pokojskiej.



Ashur Etwebi to niezwykła postać: praktykujący lekarz, poeta i tłumacz, rzecznik praw kobiet i demokracji, który ogromnie przyczynił się do rozwoju życia kulturalnego w Libii. Pisząc w dialekcie swojego kraju, a tym samym wynosząc to, co najbliższe, ponad uniwersalizm kręgu arabskiego, naraził się na gniew konserwatystów. Dlatego od 2015 roku przebywa w Trondheim w ramach programu ICORN, sieci miast schronienia dla twórców, do której należy także Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zbiór jego wierszy Znikające łodzie w tłumaczeniu Renaty Senktas ukazuje się nakładem Instytutu Mikołowskiego. Jak pisze Krzysztof Siwczyk: „Etwebi, rezygnując z łatwych pocieszeń, proponuje głodną wrażeń poezję otwarcia na głębię doświadczenia zmysłowego, które oferuje zatratę w cudownej wielopostaciowości i gęstości materii życia (…)”.



Na odkrycie czekają także rejony kulturowe znacznie bliższe niż Libia. Flandria – kraina Stefana Hertmansa to obszar o mało powszechnie znanej, niezwykłej tożsamości, która szuka swojego języka. Taka jest też twórczość Hertmansa, poety głęboko zanurzonego w filozofii, pozostającego między modernizmem a ponowoczesnością, obficie czerpiącego z tradycji surrealistów. Jego tomik Krajobraz według Carpaccia, przetłumaczony przez Jerzego Kocha i Sławomira Paszkieta, przygotowało wydawnictwo Marginesy.



Zbieracz cynamonu – tomik Michaela Ondaatje, urodzonego na Sri Lance, a obecnie żyjącego w Kanadzie poety, ukazuje się nakładem wydawnictwa Znak, w tłumaczeniu Mieczysława Godynia, Agaty Hołobut i Jerzego Jarniewicza. Szeroko znany z powieściopisarstwa, Ondaatje sam przyznaje pierwszeństwo swojej poetyckiej tożsamości – w całej swojej twórczości balansuje między prozą a poezją, historią a mitologią, rzeczywistością a fantazją. Zbieracz cynamonu pokazuje tę wielostronność, u której źródła często stoi bogactwo osobistych doświadczeń kanadyjskiego poety. Jego utwory to poruszające kolaże, które czerpiąc z rodzinnych opowieści, przekształcają je w uniwersalne historie.



Gościem Festiwalu będzie także poetka, która również odwołuje się do filozoficznego myślenia – Olga Siedakowa. Uznawana za najwybitniejszą rosyjską poetkę religijną, w swojej twórczości łączy chrześcijańskie dziedzictwo Wschodu i Zachodu. Jej wiersze dotykają zarówno metafizyki, problematyczności świata ujawniającej się w codziennych doświadczeniach, jak i złożoności ludzkich relacji. Tomik Anioł Reims i inne wiersze, w przekładzie Adama Pomorskiego, wybitnego tłumacza wielu dzieł literackich z języka rosyjskiego (w tym pierwszych przekładów Siedakowej na polski), niemieckiego, angielskiego, białoruskiego i ukraińskiego przygotowało wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej.



Wybrane tomy poezji wyróżnia jeszcze jeden akcent – zostały złożone krojem pisma Milosz, którego autorem jest Damien Collot, laureat Międzynarodowego Konkurs na Krój Literniczy im. Czesława Miłosza w 2011 r.  Konkurs w stulecie urodzin Poety zorganizowała Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ. Więcej informacji: www.typemilosz2011.pl



Z okazji 5. Festiwalu Miłosza ukaże się również polsko-angielski Almanach, który jest swoistym przewodnikiem po wydarzeniach związanych z tym wyjątkowym świętem poezji. Oprócz znakomitych esejów wprowadzających do festiwalowych spotkań i debat, zawiera on także wiersze zaproszonych poetów i poetek. Książka ta jest zatem nie tylko przewodniczką przydatną w wędrówce przez festiwalowe wydarzenia, ale i podręczną antologią poetycką.



Premierowe tomiki i Almanach będą dostępne podczas Festiwalu w Muzeum Hutten-Czapskiego oraz w dedykowanych Festiwalowi strefach w krakowskich księgarniach (wśród nich: Lokator, Pod Globusem, Matras przy Rynku Głównym, Główna Księgarnia Naukowa). Organizatorzy Festiwalu, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury, gorąco polecają.

 

 

Specjalna gratka dla miłośników reportażu! – Dwudniowe warsztaty z reporterami Dużego Formatu!

Razem z Instytutem Reportażu przygotowaliśmy dla Was intensywny, dwudniowy kurs, który poprowadzą doświadczeni i nagradzani reporterzy: Konrad Oprzędek, Anna Śmigulec i Renata Radłowska. Kurs składa się z 6 bloków tematycznych – łącznie czeka Was blisko 10 godzin zajęć, w trakcie których prowadzący umiejętnie połączą teorię z praktyką. Posłuchacie o doświadczeniach nagradzanych reporterów, poznacie tajniki ich warsztatu, będziecie analizowali wybrane teksty, a także pisali własne pod okiem prowadzących.

Więcej informacji o programie warsztatów i sylwetkach prowadzących znajdziecie na stronie pisz.miastoliteratury.pl! Zapisy już trwają!

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. Kraków w literaturze odbywające się w Międzynarodowym Centrum Kultury w dniu 30 maja o godz. 15:30 w ramach konferencji jubileuszowej MCK Kraków i świat

Podczas spotkania Gaja Grzegorzewska, Eva Hoffman, James Hopkin oraz Alois Woldan  odpowiedzą na pytania: Jaki jest dziś literacki obraz Krakowa? Czy w dobie zwrotu przestrzennego ostatnich kilku dekad wizerunek miasta budowany przez rodzimych twórców różni się zasadniczo od tego wykreowanego przez pisarzy zagranicznych? Czy mit Krakowa jako symbolu życia narodowego i cyganerii artystycznej jest nadal żywotny? Czy został zastąpiony przez inne narracje? Czy jest sceną na której ścierają się ze sobą różne pamięci i tożsamości: polska (inteligencka, robotnicza, mieszczańska), żydowska, galicyjska? Jaki jest dziś kulturotwórczy potencjał Krakowa?

Zapraszamy!

 

Niektóre miejsca, mimo że dysponują tymi samymi zasobami, radzą sobie lepiej niż inne. Dlaczego tak się dzieje? Decydującą rolę odgrywa ambicja, generująca energię, motywację, pasję, od których wszystko się zaczyna. To właśnie ambicja może zapoczątkować proces zmiany, jeśli tylko decydenci twierdzą: „nie wystarczy być tylko ok”. Ambicja połączona z otwartością i kreatywnością pozwala ludziom myśleć, planować i działać z wyobraźnią przy rozwiązywaniu problemów i budowaniu jak najlepszego miasta. Ambicja może porwać zbiorową wyobraźnię. W trakcie spotkania „Kraków – miasto ambicji”. Wykład Charlesa Landry’ego, zamykający jubileuszową konferencję MCK Kraków i świat odbywającego się w dniu 31 maja 2016, o godz. 18.00 zostaną przedstawione przykłady miast z Europy i ze świata, które mogą zainspirować Kraków do pełniejszego wykorzystania swojego potencjału i ugruntowania pozycji na świecie.

Wykład poprowadzi Charles Landry, światowej sławy autorytet w kwestii wykorzystania wyobraźni do generowania trwałej zmiany w mieście. Współpracuje on z wieloma miastami na świecie, pomagając im w jak najlepszym wykorzystaniu potencjału rozwojowego. Doradza, jak znaleźć optymalne podejście do – wydawałoby się trudnych do pogodzenia – kwestii, np. połączenia innowacji i tradycji, zrównoważenia procesu tworzenia bogactwa i spójności społecznej, albo unikalności lokalnej i perspektywy globalnej. Landry jest uznanym mówcą (występował w ponad 60 krajach), innowatorem i autorem wielu publikacji. Do klasyki dyskusji o mieście przejdzie z pewnością książka Kreatywne miasto, która zapoczątkowała światowy trend transformacji miast, oraz The Art of the City Making, pozycja uznana przez portal Planetizen (http://www.planetizen.com/node/66462) za najlepsze dzieło na temat kreowania miasta. Stworzony przez Landry’ego indeks kreatywności miasta stał się ważnym narzędziem pomiaru kreatywnego ekosystemu miasta. Ostatnia pozycja autorstwa Landry’ego, Cities of Ambition, która jest kontynuacją dyskusji o czynnikach budujących sukces miasta, stała się inspiracją do wykładu zamykającego jubileuszową konferencję MCK Kraków i świat.

Trwające od 23 do 25 maja spotkanie miast członkowskich połączonych dzięki programowi Miasta Kreatywne (w tym: Literackie) UNESCO zgromadziło przedstawicieli Barcelony (Hiszpania), Dublina (Irlandia), Edynburga (Szkocja), Granady (Hiszpania), Heidelbergu (Niemcy), Iowa City ( Stany Zjednoczone), Krakowa (Polska), Lublany (Słowenia), Lwowa (Ukraina), Melbourne (Australia), Norwich (Wielka Brytania), Nottingham (Wielka Brytania), Óbidos (Portugalia), Pragi (Czechy), Reykjavíku (Islandia), Tartu (Estonia) oraz Uljanowska (Rosja).

Uczestnicy wymienili opinie na temat zagadnień związanych z przyszłym rozwojem sieci miast członkowskich, podzielili się najciekawszymi pomysłami oraz omówili przyszłą współpracę. Spotkanie obejmowało również dyskusję na temat przyszłej organizacji; omawiano także sposoby wspierania nowych miast członkowskich, a także strategie pielęgnowania wolność słowa w Sieci Miast UNESCO. Przedstawiciele miast członkowskich skorzystali z możliwości obejrzenia Księgi z Kells, autobusowej wycieczki po szlaku literackim Dublina, mieli także możliwość włączenia się w obszar irlandzkiej kultury za sprawą udziału w specjalnym performansie.

Zobaczcie drugą część spotkania, którego bohaterką jest Dominika Żukowska – wydawczyni. Studiowała sztuki piękne i antropologię kulturową. Obserwatorka nowych trendów w komunikacji i literatury dziecięcej. Inicjatorka serii nowoczesnych książek dla dzieci i młodzieży, koncentrujących się na istotnych wątkach współczesnych społeczeństw. Założycielka i naczelna wydawnictwa Poławiacze Pereł, proponujących czytelnikom książki ważne i piękne.

Skok w Book to internetowy program o książkach ciekawych, niszowych i tych bardziej popularnych.
Pomysł programu zrodził się spontanicznie w wyniku spotkania krytyczki literackiej Sabiny Misiarz-Filipek i Basi Cichy, księgarki. Do naszego programu zapraszamy pisarzy, krytyków, a także twórców i pasjonatów literatury dziecięcej. Rozmawiamy w księgarni De Revolutionibus. Books&Cafe, jedynym takim miejscu w Krakowie, gdzie obok książek naukowych, z dziedziny fizyki, astronomii i filozofii, znaleźć można poezję, młodą polską prozę oraz literaturę dziecięcą z całego świata. To miejsce, gdzie spotykają się ze sobą różne języki i wizje świata.

Barbara Cichy – absolwentka filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z wyboru i zamiłowania księgarka od wielu lat. Swoje pasje dzieli między literaturę dziecięcą, Japonię i góry. Współpracuje z magazynem „Torii”. Sabina Misiarz-Filipek – krytyczka literacka, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Mieszka w Krakowie. Publikuje m.in. w „Twórczości”, „Znaku”, „Nowej Dekadzie Krakowskiej”, „Popmodernie”, „artPapierze”, „Nowych Książkach”. Interesuje się psychoanalizą Lacana i jej powiązaniem z teoriami feministycznymi. Autorka projektu literacko-filmowego dla licealistów pod nazwą .RECenzuje.


Program odbywa się pod patronatem Krakowa – Miasta Literatury UNESCO.
Wszystkie dotychczasowe odcinki programu znajdziecie tutaj.

Spacer Literacki, warsztaty z robotyki i maraton czytania bajek. Tak Kraków Miasto Literatury UNESCO świętuje Dzień Dziecka. Specjalnie dla dzieciaków zaplanowaliśmy bogaty program literackich wydarzeń. Już w najbliższą sobotę, serdecznie zapraszamy na spacer śladem Baltazara Gąbki oraz warsztaty z robotyki pod patronatem Stanisława Lema. W tym roku mamy szczególny pretekst do wspominania autora klasycznej krakowskiej bajki – obchodzimy stulecie urodzin Stanisława Pagaczewskiego. Warsztaty z kolei zorganizowane zostaną w ramach Festiwalu Nauki, którego tegorocznym patronem jest Stanisław Lem. Dodatkowo w programie „Noc Baśni w Księgarni Pod Globusem”, konkursy literackie oraz Maraton Czytania Bajek. Zapraszamy!   

 

Harmonogram wydarzeń:

 

28 maja (sobota) o godz. 10.00 i 11.45 – Warsztaty z robotyki pod patronatem Stanisława Lema

 Robotowo Robot Przezroczysty

 

 

 

Za dwadzieścia lat łatwiej będzie na ulicy natknąć się na robota niż kiosk, a inteligentne maszyny całkowicie zmienią sposób w jaki żyjemy. Warto więc się z nimi zaznajomić póki czas. Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku szkolnym na lemowskie warsztaty z robotyki. Będzie można dowiedzieć się jak zabrać się za budowanie własnej maszyny, który może zastąpić nas w codziennych obowiązkach, a także  dowiedzieć się co o przyszłości zdominowanej przez roboty pisał Lem i jak będzie wyglądał świat, którym rządzą maszyny. Na bezpłatne warsztaty zapisywać się można pod adresem: kontakt@miastoliteratury.pl

 

 

 

 

 

28 maja (sobota) – Spacer szlakiem Baltazara Gąbki

Szlak Baltazara Gąbki dedykowany jest nie tylko dzieciom. Każdy z uczestników będzie miał okazję przenieść się do czasów młodości i na nowo odkryć opisane z niezwykłym humorem i błyskotliwością przygody Baltazara Gąbki, Kraka, Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego. Uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się kim był Stanisław Pagaczewski – twórca tej niewątpliwie klasycznej bajki. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska. Na spacer można zapisać się pod adresem: spacery@miastoliteratury.pl

 

Szlak Baltazara Gąbki_2015_fot_Weronika Pokojska (2)

Szlak Baltazara Gąbki 2015, fot. Weronika Pokojska

 

1 czerwca (środa) o godz. 18.00 i 20.00 – Noc baśni w „Księgarni pod Globusem”

Dobro zostaje nagrodzone a zło ukarane. Mądrość panuje nad głupotą, piękno nad brzydotą. A jeśli tym zasadom grozi zachwianie, na scenie pojawiają się moce nadprzyrodzone i fabuła wraca na właściwe tory. Baśnie – uwodzą, koją i inspirują. 1 czerwca od 18:00 zapraszamy na warsztaty dla dzieci. Aktorzy zinterpretują dla dzieci baśń hinduską – w hinduskich opowieściach gatunek baśni ma swoje korzenie – oraz baśń polską – znaną bardziej w wersji wierszowanej historię pana Twardowskiego, która zostanie przedstawiona w tych dwóch odsłonach. Od 20:00 podczas debaty  „Tylko dla dorosłych – drugie dno baśni” jej uczestnicy porozmawiają o tej warstwie utworów, które nie są przeznaczone dla dzieci – erotyce, okrucieństwie, czarnej magii. Czytaj więcej.

 

4 czerwca (sobota) o godz. 10.00 – 14.00 – Maraton Czytania Bajek Pod Szesnastką

Z okazji oficjalnego otwarcia Księgarni Pod Szesnastką zapraszamy małych i dużych fanów bajek na Maraton czytania bajek. Będziemy czytać bajki od 10:00 do 14:00 – przerwy są dozwolone jedynie na rozmowy ze słuchaczami, rysowanie, ewentualnie wycinanie czegoś. Oprócz czytania przez cały czas trwania maratonu dzieci będą mogły bawić się kinetycznym piaskiem i zabawkami Playmais, a także wziąć udziału w warsztatach artystycznych – kredek, plasteliny i kolorowego papieru nie zabraknie! Wydarzenie odbędzie się w księgarni przy al. Daszyńskiego 16.

 

Konkursy na FB

Polecamy również w dniu 1 czerwca śledzić facebookowy profil Krakow City of Literature. Przez cały dzień będą pojawiać się konkursy, w których ci którzy wykażą się wiedzą i refleksem wygrają atrakcyjne książki.

Już 26 maja kolejne warsztaty pisania poprowadzi Tomasz Michniewicz! Tradycyjnie jako pierwsi o zapisach dowiedzą się subskrybenci newslettera Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Zapisać możecie się na stronie www.pisz.miastoliteratury.pl scrollując w dół. Zachęcamy do zapisów i zapraszamy na warsztaty!

Tomek Michniewicz, dziennikarz, podróżnik i autor bestsellerowych książek podróżniczych podzieli się swoim doświadczeniem i opowie o podstawowych zasadach pisania o podróżach. Każdej z nich towarzyszyć będzie ćwiczenie, dzięki czemu uczestnicy na własnej skórze przekonają się na czym polega dobre pisanie podróżnicze.

W trakcie warsztatu dowiecie się co według Tomka w pisaniu o podróżach jest kluczowe:

  • jaka jest różnica między podróżą a pisaniem o niej i że nawet najbardziej chaotyczna i spontaniczna podróż nie może być chaotycznie opowiedziana
  • dlaczego pisanie o emocjach jest takie ważne i jak sprawić, żeby przeżywał je czytelnik
  • twój tekst prowadzi donikąd? nauczysz się myślenia puentami!
  • jak budować bohaterów opowieści?
  • dlaczego detale są ważne i jak nimi operować, żeby czytelnik mógł poczuć się, jakby był w podróży razem z tobą?
  • jakim pisać stylem i jak wyrobić sobie dobry styl?

Możecie mieć pewność, że po warsztacie wasze pisanie o podróżach wskoczy na wyższy poziom i nigdy już nie napiszecie nudnej relacji z ciekawego miejsca.

Więcej informacji o warsztatach znajdziecie tutaj.

Zobaczcie pierwszą część najnowszego odcinka z cyklu Skok w Book. Tym razem bohaterką spotkania jest Dominika Żukowska – wydawczyni. Studiowała sztuki piękne i antropologię kulturową. Obserwatorka nowych trendów w komunikacji i literatury dziecięcej. Inicjatorka serii nowoczesnych książek dla dzieci i młodzieży, koncentrujących się na istotnych wątkach współczesnych społeczeństw. Założycielka i naczelna wydawnictwa Poławiacze Pereł, proponujących czytelnikom książki ważne i piękne.

 

Skok w Book to internetowy program o książkach ciekawych, niszowych i tych bardziej popularnych.

Pomysł programu zrodził się spontanicznie w wyniku spotkania krytyczki literackiej Sabiny Misiarz-Filipek i Basi Cichy, księgarki. Do naszego programu zapraszamy pisarzy, krytyków, a także twórców i pasjonatów literatury dziecięcej. Rozmawiamy w księgarni De Revolutionibus. Books&Cafe, jedynym takim miejscu w Krakowie, gdzie obok książek naukowych, z dziedziny fizyki, astronomii i filozofii, znaleźć można poezję, młodą polską prozę oraz literaturę dziecięcą z całego świata. To miejsce, gdzie spotykają się ze sobą różne języki i wizje świata.


Barbara Cichy – absolwentka filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z wyboru i zamiłowania księgarka od wielu lat. Swoje pasje dzieli między literaturę dziecięcą, Japonię i góry. Współpracuje z magazynem „Torii”.

Sabina Misiarz-Filipek – krytyczka literacka, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Mieszka w Krakowie. Publikuje m.in. w „Twórczości”, „Znaku”, „Nowej Dekadzie Krakowskiej”, „Popmodernie”, „artPapierze”, „Nowych Książkach”. Interesuje się psychoanalizą Lacana i jej powiązaniem z teoriami feministycznymi. Autorka projektu literacko-filmowego dla licealistów pod nazwą .RECenzuje.


Program odbywa się pod patronatem Krakowa – Miasta Literatury UNESCO.

Wszystkie dotychczasowe odcinki programu znajdziecie tutaj.

Wpisz szukaną frazę: